Vastuseis KÜ asutamisele

Korteriühistu asutamist puudutavad teemad

Moderaator:Heino

suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37
Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas suisse » 11 Veebr 2010 20:04

Mida teha, olukord on järgmine: keegi ei soovinud tegeleda (pigem ei tahtnud võimuka isikuga vastuollu minna) ja olid nõus laskma majaasjadega tegelda ühel korteriomanikul, kes aga hoiustab kogu kogutud raha oma arveldusarvel (on küll eraldi a/a, aga tähtajaline).
Samas alustasin KÜ asutamist, 8-st korterist 4 korterit tahavad KÜ asutada, aga tema teeb teises pooles vastupropagandat ja nende mõtteline osa on napilt suurem (mõttelise osa järgi 499 poolt ja 501 vastu).

Kuna tema poolt raha oma arvele panek ei ole seaduslik, siis millele saaks rõhuda temale vastu hakkamisel



VASAR49
Revident
Revident
Postitusi:178
Liitunud:27 Veebr 2008 21:26
Asukoht:Tartu
On tänatud: 5 korda

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas VASAR49 » 11 Veebr 2010 20:50

Kopli8 kirjutas:Samas alustasin KÜ asutamist, 8-st korterist 4 korterit tahavad KÜ asutada
KÜ asutajateks on korterite omanikud, igal omanikul 1 hääl. Mõtteliste osade suurus ja ruutmeetrite arv ei loe.
Kopli8 kirjutas:Kuna tema poolt raha oma arvele panek ei ole seaduslik, siis millele saaks rõhuda temale vastu hakkamisel
Kelle raha ta sinna paneb? Kas teie raha? Miks olete andnud oma raha talle?
Kui teema on võõras, alustage õppimisest: Asutamiskoosolek



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas pimeloom » 11 Veebr 2010 20:55

VASAR49 kirjutas:KÜ asutajateks on korterite omanikud, igal omanikul 1 hääl. Mõtteliste osade suurus ja ruutmeetrite arv ei loe.
KÜS
§ 3. Korteriühistu asutamine

(1) Korteriühistu asutamine toimub mittetulundusühingute seaduses ettenähtud korras korteriomanditeks jagatud kinnisasja korteriomanike enamuse otsuse alusel, kui sellele enamusele kuulub korteriomandi eseme mõtteliste osade kaudu suurem osa ehitisest ja maatükist. Asutamislepingut ei sõlmita.



suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas suisse » 11 Veebr 2010 22:07

Kelle raha ta sinna paneb? Kas teie raha? Miks olete andnud oma raha talle?
Kui teema on võõras, alustage õppimisest: Asutamiskoosolek


Minule ei ole teema võõras, see napilt mõttelise osaga allajäämine teeb muret

Üle 10-ne aasta on üks võimukas inimene kogunud raha (arvete tasumiseks, majanduskuludeks ja remondi tarbeks) ja ülejäägi paigutanud selleks eraldi avatud isikliku arve peale.
Otsused teeb ka ainu isikuliselt ning meile neljale korterile see ei meeldi



VASAR49
Revident
Revident
Postitusi:178
Liitunud:27 Veebr 2008 21:26
Asukoht:Tartu
On tänatud: 5 korda

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas VASAR49 » 11 Veebr 2010 23:08

Kui taoline korraldus teile ei meeldi, siis lõpetage raha maksmine. Ma saan aru, et neli korterit on rahul? Ilmselt tuleb ikkagi kohapeal asjad selgeks rääkida, kaugjuhtimise teel on väga keeruline anda mingit head nõu.


Nõunik.

lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi:700
Liitunud:18 Mai 2008 16:01
Asukoht:Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas lasnakas » 12 Veebr 2010 07:41

Kopli8 kirjutas:Mida teha, olukord on järgmine: keegi ei soovinud tegeleda (pigem ei tahtnud võimuka isikuga vastuollu minna) ja olid nõus laskma majaasjadega tegelda ühel korteriomanikul, kes aga hoiustab kogu kogutud raha oma arveldusarvel (on küll eraldi a/a, aga tähtajaline).
Samas alustasin KÜ asutamist, 8-st korterist 4 korterit tahavad KÜ asutada, aga tema teeb teises pooles vastupropagandat ja nende mõtteline osa on napilt suurem (mõttelise osa järgi 499 poolt ja 501 vastu).

Kuna tema poolt raha oma arvele panek ei ole seaduslik, siis millele saaks rõhuda temale vastu hakkamisel
8 korteriga elamu puhul on täiesti normaalne, et tegutsetakse ühisusena. KÜ moodustamine oleks täiesti tarbetu luksus, millega kaasneb raamatupidamiskohustus riigile.
Ühisuse puhul on täiesti normaalne, et keegi hakkaja kogub elankelt raha kokku ja maksab edasi tarnijatele. Kuna tänapäeval pole muudmoodi võimalikki kui panga kaudu maksta, siis oma konto kasutamine on ainuvõimalik viis. Ma ei näe selles tegevuses mitte midagi ebaseaduslikku. Aru annab ühisuses raha koguja vaid korteriomanikele, ei riigile. Paljud väikesed KÜ-d on ennast ühisuseks taandanud, lihtsam tegutseda, odavam kah.



lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi:700
Liitunud:18 Mai 2008 16:01
Asukoht:Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas lasnakas » 12 Veebr 2010 07:49

Lisan ka seaduse, mille alusel praegune ühisus tegutseb või tgutsema peab:
KORTERIOMANDISEADUS https://www.riigiteataja.ee/ert/act.jsp?id=13231543

KÜ kui MTÜ asutamine pole väheste korteritega majas üldse vajalik ega ökonoomne.



suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas suisse » 12 Veebr 2010 13:45

Kas ikka on päris seaduslik?
Aruandlus ja raamatupidamine on küllaltki lihtsad asjad - nende taha ei ole vaja pugeda, see ei ole vastuasgument. Probleem on rohkem ühe inimese võimukuses.
Paar korterit kuuluvad juriidilistele isikutele, arveid ei esitata, maksmise eest mingit paberit ei saa, andmeid tehtud tööde maksumusest ei ütle, hädavajalikud remonttööd (kanalisatsiooni torustiku vahetus, katusekastide jms.) on tema jaoks teisejärgulised (samas lillepeenrale muld on esmajärguline), arveid tasutakse sularahas tarnijatele. Rahul on 3 korterit, aga 1 korter on täna nii ja homme naa arvamusel (oleneb joobeastmest). Hoiusele paneb kasutamata jäänud raha (ja see polevat väike summa ning tähtajalisel hoiusel, elanikud pole aga asutanud hoiuühistut), kuna ta ise on üle 75 aasta vana, siis see on tulevikus pärandvara pärijatele.
Samas ainuisikulised otsused a' la: kokkulepitud muruniitmine ja kui sügis saabus, siis teatas, et liiga tihti niitsid (vihmasel suvel1x kolme nädala jooksul) ja osasid kordi ei maksa



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas pimeloom » 12 Veebr 2010 18:17

suisse kirjutas:Kas ikka on päris seaduslik?
Mis asi?



VASAR49
Revident
Revident
Postitusi:178
Liitunud:27 Veebr 2008 21:26
Asukoht:Tartu
On tänatud: 5 korda

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas VASAR49 » 13 Veebr 2010 10:03

suisse kirjutas: Kuna tema poolt raha oma arvele panek ei ole seaduslik, siis millele saaks rõhuda temale vastu hakkamisel
Kuidas peaks küsima, et saada teada: Kas tal on üldse mingi seaduslik alus raha küsimiseks?????
Kui seaduslikku alust pole, ei ole ka alust raha maksta. Kas esitatakse mingi arve? Kes on arvel märgitud raha saajana? Kas arvel on märge arve esitamise aluse kohta? Kas keegi kunagi on üleüldse volitanud seda isikut raha korjama ja kas see volitamine või misiganes on ka kuidagi paberlikult vormistatud? Kui tahate abi, tuleb anda rohkem infot.



VASAR49
Revident
Revident
Postitusi:178
Liitunud:27 Veebr 2008 21:26
Asukoht:Tartu
On tänatud: 5 korda

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas VASAR49 » 13 Veebr 2010 10:11

suisse kirjutas:Probleem on rohkem ühe inimese võimukuses
See on psühholoogiline või meditsiiniline probleem. Vaevalt, et siinse foorumi targad saavad selles suhtes aidata. Kuid juriidilisi pähkleid näritakse siin mõnuga ja täie rauaga. :)


Nõunik.

lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi:700
Liitunud:18 Mai 2008 16:01
Asukoht:Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas lasnakas » 13 Veebr 2010 12:12

Tean ühisust, kus samuti makstakse raha ühe omaniku kontole ja tema teeb ülekanded maja ühiste kommunaalmksete jmt eest. Korteriomandiseaduse alusel võib ju nii teha, täiesti seaduslikult:
§ 13. Maksud, koormatised, kulutused ja vili
(1) Korteriomanik tasub kaasomandil lasuvad maksud, kannab avalik-õiguslikud reaalkoormatised ja kaasomandi majandamise kulutused ning saab kaasomandi majandamisest vilja võrdeliselt talle kuuluva kaasomandiosa suurusega. Korteriomanikud võivad sellest suhtest kõrvale kalduda kokkuleppe alusel.

(2) Korteriomanik on kohustatud kaasomandi eseme korrashoiu ja valitsemise kulutused teistele korteriomanikele hüvitama käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud suuruses.

(3) Korteriomanik ei ole kohustatud hüvitama kaasomandi eseme korrapäraseks korrashoiuks vajalikest kulutustest suuremaid kulutusi, millega ta ei ole nõustunud.



VASAR49
Revident
Revident
Postitusi:178
Liitunud:27 Veebr 2008 21:26
Asukoht:Tartu
On tänatud: 5 korda

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas VASAR49 » 13 Veebr 2010 13:26

lasnakas kirjutas:Korteriomandiseaduse alusel võib ju nii teha, täiesti seaduslikult: [/b]
Seda võib teha eelneva kokkuleppe alusel. Õigus. Kui aga selgub, et midagi on valesti või midaiganes, siis tuleb hakata vaatama seda, kas selline kokkulepe on ka kuidagi millalgi kusagil kirjas. Paberil ja allkirjadega. Kui sellist paberit pole, ei saa vaidluse korral keegi midagi tõestada. Kohtus on siis sõna sõna vastu ja kohtuotsus võib vabalt sõltuda ka sellest, kui palju keegi julgeb valetada.


Nõunik.

suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas suisse » 13 Veebr 2010 15:08

Kas ma saan õigesti aru: minu teada pole kogu selle tegevuse kohta ühtegi kirjalikku dokumenti, kuid kui mingi paber on ca 10 aastat tagasi allkirjastatud ja on uusi korteriomanikke ja nende allkirju ei ole, siis see kokkulepe on kohustuslik uutele omanikele? Kas antud kokkulepe peab olema kõigi omanike poolt 100%-selt allkirjastatud? (võibolla lollid küsimused, kuid ma olen kursis ainult KÜ tegevusega).
Nagu ma eespool kirjutasin, siis paar korterit kuuluvad juriidilistele isikutele, arveid ei esitata, maksmise eest mingit paberit ei saa, andmeid tehtud tööde maksumusest ei ütle, hädavajalikud remonttööd (kanalisatsiooni torustiku vahetus, katusekastide jms.) on tema jaoks teisejärgulised (samas lillepeenrale muld on esmajärguline), arveid tasutakse sularahas tarnijatele ...



VASAR49
Revident
Revident
Postitusi:178
Liitunud:27 Veebr 2008 21:26
Asukoht:Tartu
On tänatud: 5 korda

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas VASAR49 » 13 Veebr 2010 15:31

suisse kirjutas:Kas ma saan õigesti aru: minu teada pole kogu selle tegevuse kohta ühtegi kirjalikku dokumenti
Kui selline paber on kusagil kellelgi olemas, siis on selle rahakoguja mure selle paberiga õigustada oma nõudeid. Kui pole paberit, puudub alus raha kogumiseks. Jutt ei maksa kohtus midagi. Seal võib igaüks valetada nii kuis fantaasia lubab. Raha valesti kasutamine lõppeb siis, kui raha enam ei laeku. Seetõttu ongi siin ainuke võimalus: lõpetada raha maksmine. Kohtusse ta ei anna. Pole alust. Karjumine ja ähvardused salvestage videosse ja riputage Youtubesse üles. Või kutsuge Võsa Pets.


Nõunik.

leammj
Haldur
Haldur
Postitusi:612
Liitunud:29 Juul 2006 03:00

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas leammj » 15 Veebr 2010 18:25

tehke koosolek. Tehke nii nagu siin on kõik kirjas. Kui esimese korraga ei saa. siis on ju ka korduskoosolek. Seal juba ei pea olema 51% selle pinnast Ja tehke ära KÜ. See ei ole muidugi õige , et seda raha hoiustada ühe korteriomaniku arvel. Kui veel nii vana . Siis see ju absurdikas. Ma küll ei maksaks.ühtegi penni/senti. See ei ole küll nüüd õige. Kui see oleks teil ühisarve. Aga kellegi kontol. Ma sellist asja küll ei poolda.



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas pimeloom » 15 Veebr 2010 18:38

leammj kirjutas:tehke koosolek. Tehke nii nagu siin on kõik kirjas. Kui esimese korraga ei saa. siis on ju ka korduskoosolek. Seal juba ei pea olema 51% selle pinnast Ja tehke ära KÜ.
Millise seaduse alusel peetakse asutamiskoosoleku korduskoosolekut ja millise seaduse alusel ei pea siis korteriühistu asutamisel olema enamuse otsust?

Sa näed ja Sa ei mürista!



leammj
Haldur
Haldur
Postitusi:612
Liitunud:29 Juul 2006 03:00

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas leammj » 15 Veebr 2010 18:46

Vaata failide alt kogu materjali.
Olen ise ka vormistanud sellise ühistu , kus ei olnud kvoorumit. Esimesel koosolekul oli vist vähem kas ühe korteri m2. Ja korduskoosolekuga sai vormistatud see asutamine



suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas suisse » 15 Veebr 2010 18:53

Kahjuks on see isehakanu ära hirmutanud ka selle korteriomaniku, kelle pooltoleku korral oleks hääli 5 3-e vastu. Hävisid viimased lootusedki.
Aga kas võib asutamiskoosoleku korraldada ilma kõikki kutsumata, siis ehk on ta nõus poolt hääletama. Kuid kui ta peab vastastikku seisma selle praeguse isehakanuga, siis ta ei hääleta poolt (julgus kasvab joobeastmega).



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas pimeloom » 15 Veebr 2010 19:21

leammj kirjutas:Vaata failide alt kogu materjali.
Olen ise ka vormistanud sellise ühistu , kus ei olnud kvoorumit. Esimesel koosolekul oli vist vähem kas ühe korteri m2. Ja korduskoosolekuga sai vormistatud see asutamine
Ma küsisin, et mis seaduse alusel. Kui sa niimoodi tõepoolest ühistut asutanud oleks, siis peaksid seda ju teadma.



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas pimeloom » 15 Veebr 2010 19:23

suisse kirjutas:Kahjuks on see isehakanu ära hirmutanud ka selle korteriomaniku, kelle pooltoleku korral oleks hääli 5 3-e vastu. Hävisid viimased lootusedki.
Aga kas võib asutamiskoosoleku korraldada ilma kõikki kutsumata, siis ehk on ta nõus poolt hääletama. Kuid kui ta peab vastastikku seisma selle praeguse isehakanuga, siis ta ei hääleta poolt (julgus kasvab joobeastmega).
Mina küll ei usu, et see viisakas on. Koosoleku kutse tuleb ikka kõigile teatavaks teha.



suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas suisse » 16 Veebr 2010 12:00

Tegelikult ma plaanisin küsida enne tema arvamust, kas ta on nõus KÜ asutamisega ja kui ei ole, siis korraldaks asutamiskoosoleku ilma tema osavõtuta.



lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi:700
Liitunud:18 Mai 2008 16:01
Asukoht:Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas lasnakas » 16 Veebr 2010 14:14

suisse kirjutas:Tegelikult ma plaanisin küsida enne tema arvamust, kas ta on nõus KÜ asutamisega ja kui ei ole, siis korraldaks asutamiskoosoleku ilma tema osavõtuta.
Tundub, et oled seal majas uusasukas. Mis huvi on Sul 8 korteriga majas kiskuda vanade olijatega vimma ja KÜ-d luua? Saan aru, et rahade üle on kontroll olemas. Vaba raha on isegi eraldi pangakontol. Kontoomaniku vanus pole küll määrav, surevad nooremad varemgi kui vanad. Võite ju teha ettepaneku, et kontoomanik teeks sellele kontole volituse ka oma majast kellelegi teisele ja see probleem lahetud. Sellise väikese maja puhul on ühisus kõige mõistlikum lahendus. Paljukest teil neid ühiseid kulusid on, mida jagada? Need 2 korterfirmat võivad ju lasta enestele eraldi arved esitada, individualiseeruda. Muide, osades kohtdes on firmade jaoks suuremd tariifid kui eraisikutele.



suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas suisse » 16 Veebr 2010 14:57

Kahjuks olete te välja lugenud asja päris tagurpidi.
Tegelikult olen ma selles majas sünnist kuni täisealiseks saamiseni elanud ja hetkel on minu seos see, et seal minu ema nimel 2 korterit. Tahan nimelt teada, mille eest ja kui palju ema maksab ning kas seda raha kasutatakse otstarbekalt (olen ise asutanud ja vedanud kogu KÜ tegevust). Kahjuks kõik majas ei tea raha jääki, kontole tegi ta mu emale volituse, mille on ta tema tagaselja ka tühistanud (lisaks ka panka vahetanud), kuigi ema usaldas ja teadis, et volitus on tal olemas ja ta saab minna panka ja kontrollida raha olemasolu.
Olen teada saanud vestlustest praeguse ebaseadusliku ühisuse esinaisega (tal pole olemas mingit kokkulepet ette näidata), et ka arvestused kulude jaotamiseks teeb ta ainuisikuliselt (lasnakale- olen lugenud sinu arvamusi nendel teemadel ja need arvestusviisid ei kattu üldse sinupoolt esitatud arvamustega siin foorumis). Lisaks kogub ta raha ja laseb inimestele sinna tabelisse allkirja panna summa taha, kuid selgus, et see summa on oluliselt väiksem kui se mille inimene maksab. Lund roogivad paljude korterite elanikud, raha küsib ta lumerookimise eest igalt korterile endale maksmiseks - aus oleks jagada kõigile, kes roogivad lund. Samas ei julge mu ema enam toast väljagi tulla, suvalisel hetkel hüppab tuppa ja tänitab ta kallal kuid kui küsin ta käest, miks nii väida, et pole õiendamas käinud. Sellel teemal võiks heietada mitu päeva - tahan ainult läbipaistvat majandamist ja otstarbekat raha kulutamist. Ei taha, et ema peaks maksma kui mädanenud katuse räästakast kellelegi (või ka kellegi autole) pähe kukub, sest tema otsustas kulutada lillepeenarde peale selle raha aga mitte räästa kastide remondiks.
Teiseks ei peaks küll juriidilised isikud rohkem maksma, kuna neid korteriomandeid kasutatakse elamispinnana, mitte äripinnana.



leammj
Haldur
Haldur
Postitusi:612
Liitunud:29 Juul 2006 03:00

Re: Vastuseis KÜ asutamisele

Postitus Postitas leammj » 17 Veebr 2010 18:34

Kui asutad ühistut. Tee salajane hääletamine. See , et kirjalik. Sedelitega. Ega sa ei pea ütlema kes on poolt. Ma ei näe muud valikt sul.



Vasta