KÜ ja mõtteline osa

Korteriühistu asutamist puudutavad teemad

Moderaator:Heino

Vasta
Mariana87
Üüriline
Üüriline
Postitusi:6
Liitunud:22 Apr 2014 16:13
Asukoht:Viljandi
KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas Mariana87 » 22 Apr 2014 16:56

Tere!

Sooviksin teada, kas keegi on puutunud kokku juhusega, kus majas ei ole mitte korteriomandid, vaid on jaotatud mõttelisteks osadeks?

Olen uurinud ja teada saanud, et selleks, et KÜ-d moodustada peavad olema ikkagi korteriomandid.
Kuidas teha mõttelised osad korteriomandiks, et saaks moodustada KÜ? Kas selleks peab tõesti kõik koos minema notari juurde ja asjad paika panema?

Lisaks sooviks teada, et kui üks omanik ei ole nõus enda osa korteriomandiks muutma, kas siis jääb kõik katki?



ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas ennkippel » 22 Apr 2014 19:27

Sellist olukorda ei ole olemas. Kortermajas on nii korteriomandid, kui ka mõtteline osa mõlemad koos. Mõtteline osa kuulub korteriomandi juurde. Mis puutub KÜ asutamisse, siis notari juurde peavad minema ainult need,kes juhatusse valiti. Teine variant, kui kõigil omanikel on digiallkirja koodid, siis saab netis teha.



Mariana87
Üüriline
Üüriline
Postitusi:6
Liitunud:22 Apr 2014 16:13
Asukoht:Viljandi

Re: KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas Mariana87 » 23 Apr 2014 08:39

Huvitav...

Kui loen korteri ostulepingut, siis seal ei ole kordagi kasutatud sõna "korteriomand". On ainult kasutusel mõtteline osa.
Vb peaksin selgituseks ütlema, et see on vana puust maja, mis kunagi on vist olnud üks maja ja mingi aeg on see jaotatud siis neljaks korteriks.



ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas ennkippel » 23 Apr 2014 11:03

Aluseks võetakse seadused, antud juhul korteriomandiseadusest lähtuvalt. Vaata avalehel paremas ääres seadusi.



Mariana87
Üüriline
Üüriline
Postitusi:6
Liitunud:22 Apr 2014 16:13
Asukoht:Viljandi

Re: KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas Mariana87 » 23 Apr 2014 12:39

Olen lugenud korteriühistuseadust ja seal kasutatakse tõesti nii korteriomandit kui mõttelist osa.

Aga see ei muuda ikkagi seda, et korteri ostulepingus ei kasutata sellist sõna nagu korteriomand.
Eks ma uurin ja puurin veel.

Aitäh sellegipoolest. :)



ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas ennkippel » 23 Apr 2014 14:27

Mitte korteriühistuseadus vaid korteriomandiseadus §1 kõik punktid loe läbi.
23.03.2014 vastu võetud redaktsioonis on selgelt öeldud §1 punkt 3(korteriomandi esemeks olevaid ehitise reaalosa(tähendab maakeeli korterit) ja kaasomandi mõttelist osa(maatükk,aknad,uksed,torustikud jne.) ei saa teineteisest eraldi võõrandada(osta või müüa),koormata ega pärandada).



Uutma
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:274
Liitunud:12 Aug 2006 03:00
Asukoht:Tallinn, Roopa 12

Re: KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas Uutma » 25 Apr 2014 18:09

Seda, kas oled korteriomanik või ainult maja mõttelise osa omaja saad Sa teada kinnistusraamatust. Kui soovid maja kaasomanikega korteriomandid moodustada, siis on vaja kõikide kinnistu kaasomanikega ka notarisse minna.

Korteriomandi oluline eelis seisneb selles, et omanik võib oma korteriomandi teistest kinnistu kaasomanikest sõltumatult võõrandada.


See on kõigest minu arvamus. Teistel võivad olla erinevad arvamused. Vastavalt PS § 146-le mõistab õigust ainult kohus.

Mariana87
Üüriline
Üüriline
Postitusi:6
Liitunud:22 Apr 2014 16:13
Asukoht:Viljandi

Re: KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas Mariana87 » 27 Apr 2014 13:09

Kui KÜ moodustamiseks pole vaja korteriomandeid, siis pole sellega nii kiire ka.
Eks ma pean iga aspekti plussid ja miinused kirja panema ning teiste kaasomanikega rääkima. Kardan tõesti, et ühega võib esineda probleeme. Varasem suhtlus pole just meeldiv olnud...



Uutma
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:274
Liitunud:12 Aug 2006 03:00
Asukoht:Tallinn, Roopa 12

Re: KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas Uutma » 27 Apr 2014 18:30

Mariana87 kirjutas:Kui KÜ moodustamiseks pole vaja korteriomandeid, siis pole sellega nii kiire ka.
paralleeluniversumis ilmselt ;)
Korteriühistuseadus:
KÜS kirjutas:§ 2. Korteriühistu mõiste
(1) Korteriühistu on korteriomandiseaduses sätestatud korteriomanike loodud mittetulundusühistu, mille eesmärgiks on korteriomandite eseme osaks olevate ehitiste ja maatüki mõtteliste osade ühine majandamine ja korteriühistu liikmete ühiste huvide esindamine.
Mariana87 kirjutas:Eks ma pean iga aspekti plussid ja miinused kirja panema ning teiste kaasomanikega rääkima. Kardan tõesti, et ühega võib esineda probleeme. Varasem suhtlus pole just meeldiv olnud...
Eks kõige karmim variant on ilmselt korteriomandite moodustamist nõuda kohtu kaudu. Samas ma ei tea ühtegi lahendit, kus keegi oleks sellist asja nõudnud. Pigem tasuks uurida, mis on konkreetsel omanikul selle vastu kui ta oma korteriomandi saaks vabalt võõrandada.


See on kõigest minu arvamus. Teistel võivad olla erinevad arvamused. Vastavalt PS § 146-le mõistab õigust ainult kohus.

tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas tull6 » 28 Apr 2014 18:07

Tasuks tellida kinnisturegistrist väljavõte, mis on edasiste toimingute aluseks.



Mariana87
Üüriline
Üüriline
Postitusi:6
Liitunud:22 Apr 2014 16:13
Asukoht:Viljandi

Re: KÜ ja mõtteline osa

Postitus Postitas Mariana87 » 29 Apr 2014 09:56

Uutma, ma loodan, et asi kohtuni ei lähe. Pole mingit isu sedamööda käia. :D
Asi lihtsalt selles, et konkreetne omanik on suure linna elanik ja nina püsti. Mingiaeg ei olnud tal isegi WC'd ega pesemisvõimalust korteris. Küsis, kas uus üürnik tohib meie oma kasutada... Pole aimugi, kus eelmine üürnik enda asju asjatas. Elektrisüsteemi osalise väljavahetamise eest on ta siiani meile võlgu.

tull6, kinnistusregistrist tellime väljavõtte kindlasti. Ega enne saagi midagi kindlat teha.



Vasta