Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Korteriühistu asutamist puudutavad teemad

Moderaator:Heino

Vasta
Sigrid
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:13 Juun 2019 12:00
Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Postitus Postitas Sigrid » 07 Aug 2019 14:29

Meil on nõmmel 4 korteriga maja, kus riik on loonud ühistu, koos reg nr -ga. Senini oleme toimetanud n.ö. vajaduspõhiselt, juhatust pole olnud, raha pole kogunud. Lugesin kõiksugu materjale ja olen aru saanud, et meil pole vaja põhikirja, me ei pea enam midagi registreerima, aga peaksime vastu võtma kodukorra, seda oleks väga vaja. Teeme koosoleku, arutame punktid läbi ja kinnitame. Nagu ma aru sain, siis ühistus kehtib enamuse seadus, seega kui kolm neljast kiidavad heaks on kodukord vastu võetud. Või jäi midagi mul tähelepanemata.



ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Postitus Postitas ennkippel » 09 Aug 2019 12:42

Kodukord võib ju olla, aga see ei ole põhikiri, mille õigused suuremad ja tähtajatud. Lihtsalt keegi võib selle kodukorra peale vilistada, veel peab ju notariaalselt ka kodukorra kinnitama. Mina näen põhikirjal suuremat mõtet, lisaks saab põhikirjaga ka kulusid nagu vesi näiteks m3 järgi arvestada. Te ei taha ju vett korteri m2 alusel arvestada.



Sigrid
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:13 Juun 2019 12:00

Re: Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Postitus Postitas Sigrid » 19 Aug 2019 11:59

Kodukorda ei pea notaris kinnitama erinevalt põhikirjast... sain mina aru, või...? seega kodukorrast pole mingit kasu et saaks kinnistu korda? Ometi kui enamus on nõus kas siis sodihunnikuid likvideerida pole võimalik? Meil on igas korteris veemõõtja.



ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Postitus Postitas ennkippel » 21 Aug 2019 14:28

Kodukorras ei saa te otsustada majanduskulusid, selleks on vaja põhikirja. Näiteks § 40 kohustuste jaotus korteriomanike vahel majandamiskulude kandmisel : on öeldud, et 1) korteriomanikud teevad majanduskava alusel perioodilisi ettemakseid vastavalt oma kaasomandi osa suurusele. 2) Korteriomanike kokkuleppe tingimusi arvestades võib korteriühistu põhikirjaga ette näha käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatust erineva kohustuste jaotuse aluse ja tasumise korra majandamiskulude kandmisel..... . Seega muidu peaksite vett arvestama vastavalt kaasomandi osa suurusele.



VASAR49
Revident
Revident
Postitusi:178
Liitunud:27 Veebr 2008 21:26
Asukoht:Tartu
On tänatud: 5 korda

Re: Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Postitus Postitas VASAR49 » 22 Aug 2019 00:18

Sigrid kirjutas:
19 Aug 2019 11:59
Kodukorda ei pea notaris kinnitama erinevalt põhikirjast...
Põhikirja ei pea notaris kinnitama. Põhikiri kinnitatakse üldkoosoleku otsusega.


Nõunik.

ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Postitus Postitas ennkippel » 22 Aug 2019 13:28

Põhikiri peab ka registriosakonna dokumentides olema koos selle vastu võtnud korteriomanike koosoleku protokolli ja osavõtjate allkirjastatud registreerimislehega. Kanne läheb maksma 7 eurot (riigilõiv), kui elektrooniliselt teha. Kui notariga kanne teha (mõnikord ei oska korteriomanikud või juhatus ise teha), siis kallim. See ei tähenda, et notar peaks kinnitama põhikirja.



Sigrid
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:13 Juun 2019 12:00

Re: Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Postitus Postitas Sigrid » 27 Aug 2019 14:39

Ma ei saa aru, lugesin, et alla 10 korteriga majas pole vaja põhikirja, vaid piisab kodukorrast. Me majandame kõik eraldi, igal korteril on oma konteiner, oma vee ja elektrimõõdik, meil pole ühiseid kulusid, kinnistu on mõttelisteks osadeks jagatud, kulusid sellega ei kaasne. Kõik töötab nagu enne, aga sooviks kinnistu korda saada, arvasin, et kui teha kodukord ja enamus ehk 3 korterit neljast on nôus saaks hoovi lõpuks rämpsust ja romudest tühjaks. Aga see vist ei õnnestu niikuinii, nagu tunduma hakkab, ei põhikirja ega kodukorraga.



ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Postitus Postitas ennkippel » 28 Aug 2019 08:37

Kuidas teil ei ole ühiseid kulusid? Aga remondifond, kohustusliku reservfondi kogumine hoidmine ja säilitamine, pangakonto haldamine, aga üldelekter(koridorid ja kelder näiteks), need peavad ju ühistu alt käima. Veel vesi, mjas on ju veeettevõtte veelugeja, kogu arvestus käib ju selle järgi, korterite veelujad ei ole seaduse järgi ametlikud vaid korteriomanike omal vastutusel, siis tuleb jälgida veekulu vahet üld ja korterite lugejate vahel. Mida teil ehitusregister( ehr.ee) näitab maja kohta?



Sigrid
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:13 Juun 2019 12:00

Re: Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Postitus Postitas Sigrid » 30 Aug 2019 17:02

Nii oleme toiminud, peaveemootja on keldris, üks prou edastab näitusid, eesti veele ja korterit mõõturie infovedastame meie talle, mis on vahe jagab ta nelja peale, edastab summa ja meie kanname talle raha. Kui maja varvisime siis panime raha kokku nelja peale. Keldrit pole, ja trepikojas üks pirn, , olen seda ise maksnu, naaber on pensionär. Mind ei huvita see põhikirja teema, tahan teada kas kodukord aitab hoovis korda luua või mitte, see on minu ainuke huvi kogu teemas. Ehk keegi oskab kommenteerida, või pole mõtet neid pabereid toota ja üks lihtsalt vilistab ja naerab näkku.



VASAR49
Revident
Revident
Postitusi:178
Liitunud:27 Veebr 2008 21:26
Asukoht:Tartu
On tänatud: 5 korda

Re: Riik on loonud KÜ, kas edasi peame...

Postitus Postitas VASAR49 » 30 Aug 2019 17:50

Hoovis korra loomiseks pole mingeid pabereid vaja. Tegijaid on vaja. Kui "üks lihtsalt vilistab ja naerab näkku" siis teeb ta seda edasi ka siis, kui on kodukord ja põhikiri javeeleiteamillised paberid.



Vasta