1. leht 1-st

Majandamiskulude sisu, reservkapitali eesmärk ja 1/12 suurus

Postitatud: 11 Apr 2019 09:58
Postitas Õpipoiss
Tere

KÜ reservkapital peab olema 1/12 eelmise aasta majandamiskulude suurusest. Kas selle eesmärk on ühistu likviidsusriski minimaalne tagamine? Kas majandamiskuludesse kuuluvad kõik summad, mis jaotatakse liikmete ehk korteriomanike arvetele sh remondifond ja laenumaksed, kui laenu ei tasuta remondifondi arvelt? Kas ja kus tuleb reservkapitali suurus registreerida?

Tänan ette vastuste eest!

Re: Majandamiskulude sisu, reservkapitali eesmärk ja 1/12 suurus

Postitatud: 11 Apr 2019 10:11
Postitas Heino
Majandamiskuludesse kuuluvad kõik summad, sh ka remondifond ja laenumaksed. Meie oleme reservkapitali uue seaduse alusel välja toonud majanduskavas. Vanadest aegadest, on see jäänud põhikirja, aga kuna uus seadus põhikirja enam ei kohusta olema, siis piisab majanduskavast. See tähendab, et eraldi registreerima ei pea. Raamatupidaja peab lähtuma üldkoosolekul vastu võetud otsustest.

Re: Majandamiskulude sisu, reservkapitali eesmärk ja 1/12 suurus

Postitatud: 11 Apr 2019 22:17
Postitas MargusT
Õpipoiss kirjutas:
11 Apr 2019 09:58

KÜ reservkapital peab olema 1/12 eelmise aasta majandamiskulude suurusest.
Ajad vististi segamini vist reservkapitali pandiõiguse paragrahviga, kus pandiõiguse suurus on korteriomandi eelmise majandusaasta majandamiskulude summa.

Reservkapitali aluseks on siiski see suurus, mis on vähemalt üks kaheteistkümnendik korteriühistu aasta eeldatavatest kuludest. Ehk siis võtame seda sõna-sõnalt - aasta eeldavad kulud. Need on kulud, mis ei tarvitse olla sama, mis majanduskavaga leitav number, sest majanduskavas väga tihti ei kajastata vahendatavaid teenuseid/arveid nagu prügivedu, küte, üldelekter, vesi jms.

Re: Majandamiskulude sisu, reservkapitali eesmärk ja 1/12 suurus

Postitatud: 11 Apr 2019 22:20
Postitas MargusT
Õpipoiss kirjutas:
11 Apr 2019 09:58
Kas ja kus tuleb reservkapitali suurus registreerida?
Reservkapitali suurus tuleb kajastada majanduskavas (KrtS § 41 l 1 p 4)

Re: Majandamiskulude sisu, reservkapitali eesmärk ja 1/12 suurus

Postitatud: 12 Apr 2019 14:35
Postitas ennkippel
Seoses reservkapitaliga selline tähelepanek, et korto kasutajatel on etteantud majanduskava, kuhu sisestatakse tulud-kulud ja kui reservkapital on kogutud, siis sinna seda lisada minu arust ei saa. Sellisel juhul näeb reservkapitali käibeandmikus, samuti ka reservkapitali nõuet korteriomanikele, kui seda korjatakse pikemaajaliselt. Nõudega on ka pank rahul, vähemalt minul oli. Siis renoveerimisel peab jälgima ka panga nõutud reservkapitali suurust, mõningatel juhtudel nimelt pank tahab suuremat reservkapitali, kui 1/12 on.

Re: Majandamiskulude sisu, reservkapitali eesmärk ja 1/12 suurus

Postitatud: 12 Apr 2019 15:17
Postitas Heino
ennkippel kirjutas:
12 Apr 2019 14:35
.... mõningatel juhtudel nimelt pank tahab suuremat reservkapitali, kui 1/12 on.
Pangad üldse kuidagi teevad oma reegleid. Ei tahaks uskuda, et mõni ühistu on makseraskustesse sattunud. Samas kindel ka ei saa olla.

Re: Majandamiskulude sisu, reservkapitali eesmärk ja 1/12 suurus

Postitatud: 15 Apr 2019 15:48
Postitas lasnakas
Reservkapital on sisuliselt kü aastakeskmine ühe kuu rahalise sissetuleku suurus, liidad kõikide arved kokku ja saad ligikaudse summa, mis võiks reserviks olla. Jah, selle eesmärgiks on ühistu likviidsusriski maandamine. Jätab mõni oma arved maksmata, siis kü ise võlgu veel ei jää. Kui on ette näha kü arvete olulist suurenemist, peaks suurendama ka reservkapitali. Reservkapital X eurot/korteri m2 kohta. Reservkapitali suuruse otsustab üldkoosolek ja selle koondsumma näidatakse vaid bilansis, äriregistris ei registreerita. Reservkapitali suuruse muutmise otsustab samuti üldkoosolek. Kapitali võib sisse maksta iga omanik, kuid reservi suurendamiseks võib kasutada ka eraldisi kü kasumist, kui kü on millegagi eelnevatel aastatel kasumit teeninud (ruumide rentimised, reklaamid seintel jne).