Arve kaasomandis olevale korterile

Raamatupidamist arutlevad teemad

Moderaator:Heino

Vasta
leevike
Üüriline
Üüriline
Postitusi:18
Liitunud:28 Sept 2007 17:17
Asukoht:Pärnu
Arve kaasomandis olevale korterile

Postitus Postitas leevike » 22 Okt 2012 19:56

Tere, mul on mure kaasomandis oleva korteriga. Üks kaasomanik (2/5 korterist) ei ole seal kunagi elanud ega ka mingeid makseid teinud, teine kaasomanik on surnud ja tema poeg, kellele on 3/5 osale korterist tehtud testament, on asotsiaal. Pärimist tehtud ei ole, viimasel ajal maksab kogu korteri arveid omavalitsuse sotsiaalosakond. Korteril on võlg. 2/5 korteriomanik müüs oma osa maha ja tahtis minult kinnitust, et temal (oma 2/5 korteri ulatuses) ei ole võlgnevust - sellist kinnitust ma talle ei andnud. Ma kirjutasin talle, et korteril on võlg ja see, kuidas kaasomanikud klaarivad arvete maksmise, ei ole ühistu määrata. Minu arvamus on, et üks korter/üks kinnistusüksus, siis ka üks arve. Kas selline arvamus on õige? Reaalselt tema võlgnevust ei saa ma ka ju enam välja arvutada.... Nüüd kui 2/5 korteril on uus omanik, kuidas pean käituma? Kas pean omavalitsusse teatama, et nad on kogu korteri arveid makstes liiga palju maksnud? Kas pean hakkama neile kahele eraldi arveid kirjutama?



lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi:700
Liitunud:18 Mai 2008 16:01
Asukoht:Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: Arve kaasomandis olevale korterile

Postitus Postitas lasnakas » 22 Okt 2012 20:23

Korteriühistuseadus https://www.riigiteataja.ee/akt/13235602
§ 5. Korteriühistu liikmed
(5) Kui korteriomand kuulub mitmele omanikule, võetakse korteriühistu liikmeks üks omanikest vastavalt nendevahelisele kirjalikule kokkuleppele. Korteriomanike vaidlused liikmeks astumise üle lahendab kohus.
==============
Momendil kehtiva seaduse järgi tuleb arve esitada vaid ühele, KÜ liikmele. Ise jaotavad oma kulud ja arvestavad kes palju maksab.
Korteriühistuseadusesse tahetakse vist teha muudatus, et hakataks arveid esitama igale kaasomanikule korteris, aga see on tuleviku muusika.



leevike
Üüriline
Üüriline
Postitusi:18
Liitunud:28 Sept 2007 17:17
Asukoht:Pärnu

Re: Arve kaasomandis olevale korterile

Postitus Postitas leevike » 22 Okt 2012 20:44

Surnud inimene vist liikmeks saamise kokkuleppele alla ei kirjuta... Seega on ühistu liige uus kaasomanik (õnneks ühe teise korteri perepoeg). Aga ikkagi, kuidas on lood omavalitsusega - kas pean neile ütlema, et nad on liiga palju maksnud. Muidu oleks ju uuele kaasomanikule igati soodus ost - linn maksab arved... Ja kelle oma on võlg? Surnud ema ja uue kaasomaniku? Keda siis kohtusse kaevata?



lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi:700
Liitunud:18 Mai 2008 16:01
Asukoht:Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: Arve kaasomandis olevale korterile

Postitus Postitas lasnakas » 23 Okt 2012 07:24

Me oleme ise aeg-ajalt kinnistusosakonnast (äriregistriga samas kohas) korteriomanike nimekirja lasknud välja printida. Ega inimesed tihtipeale ei teata, et korter müüdud, üle antud lapsele või keegi surnud. Arveid oleme esitanud aastaid ka surnud inimese nimele, keegid küll maksid, aga registrisse kantud ei olnud. Meil pole oluline kes arveid maksab, peaasi et maksab.
Kui on mitu inimest omanikeks ja nad ise ei ole teatanud, kes KÜ liikmeks hakkab, siis võrdse osaluse korral oleme arvele kirja pannud registris esimesena kirjas olnud isiku nime (ei saa ju arveid ilma isiku nimeta teha). Kui korteri kaasomanikeks on olnud 3-5 isikut, siis oleme pannud arvele selle nime, kel suurem osalus. Antud näite korral peaks arvel olema selle nimi, kelle eest omavalitsus maksab.
Kui annate võla kohtusse, siis tuleb seal kõik selle korteri kaasomanikud üles märkida ja kõigi vastu ühine nõue kogu võlasummale esitada. Kuidas see elanike vahel jaotamisele läheb, pole aimugi - kohus ise vist otsustab.



Vasta