digitaalne üldkoosolek?

Korteriühistu juhatuse, üldkoosoleku ja teised teemad

Moderaator:Heino

Vasta
mihkel1
Üüriline
Üüriline
Postitusi:3
Liitunud:18 Dets 2009 14:03
Asukoht:tallinn
digitaalne üldkoosolek?

Postitus Postitas mihkel1 » 06 Juun 2013 19:26

tere

tekkis küsimus, millele ma kuskilt vastust ei leia. kui ühistu põhikirja teha vastav muudatus, siis kas üldkoosoleku punktide hääletamist saaks teha digiallkirjaga dokumendiga oma hääli edastades. kas sel juhul saab hääletanud korterit lugeda koosolekul osalenuks?

näiteks üldkoosolekut välja kuulutades kirjutatakse hääletatavad punktid ja koosoleku toimumisele eelnevaks päevaks peab digitaalselt allkirjastatud hääled saatma ühistu ametlikule mailiaadressile või juhatuse esimehele vms.

küsimus tingituna sellest, et mitmed korteriomanikud teistes linnades/välismaal või muidu väga liikuvad ja enamasti kuupäevad sobimatud. jah, saab teha volituse, kuid miks mitte kohe öelda oma arvamus?

teine põhjus on seotud närvidega, paljud ei taha tulla kohale, sest koosolekud on konfliktsed, mõned inimesed endast väljas jne... tahetakse närve säästa, aga siiski oma häält anda.

kui tegemist on vaid hääletamisega koosolekul ja heietamist/soigumist kuulata ei taha, kas siis oleks mõeldav digitaalne hääletamine.

koosoleku kvoorumit ette lugedes loetaks üle ka digitaalsed hääled ja siis jätkatakse kohaletulnutega...

kus näete kitsaskohti või kas on seaduseid, mis seda takistaks?

tänan
mihkel



Kasutaja avatar
anne47
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:347
Liitunud:16 Jaan 2012 15:45
Asukoht:Tartu

Re: digitaalne üldkoosolek?

Postitus Postitas anne47 » 07 Juun 2013 08:36

Kitsaskohaks on see koosolekul osalemine.
Seaduses kirjas, et koosolekul osaleb ühistu liige ise või tema volitatud esindaja, osaleja registreerib enda allkirjaga.

Pakutud variandis ei osale eemalt hääletav liige koosolekul, kuna registreerimislehele ta ennast ei kanna - tema või tema volitatu allkirja seal pole.

Miks mitte sel juhul anda digiallkirjaga volitus koos volitaja nõusolekuga hääletada päevakorras toodud punktides nii või naa pidi?



mihkel1
Üüriline
Üüriline
Postitusi:3
Liitunud:18 Dets 2009 14:03
Asukoht:tallinn

Re: digitaalne üldkoosolek?

Postitus Postitas mihkel1 » 07 Juun 2013 12:27

kas sellisel juhul võiks olla võimalik täiesti digitaalne koosolek. ütleme lihtsuse huvides, et näiteks ühe päevakorrapunkti hääletamine. väga nõme on kolmeminutilise koosoleku ja kahe allkirja pärast soomest eestisse sõita. kõik allkirjastavad registreerimislehe ka digitaalselt. ning allkirjastavad oma poolt või vastuhäälega hääletuslehe.

kuigi ma ei mõista lõpuni, miks minu digiallkirjaga hääletusleht on kehvem kui minu volitus suvalisele naabrile.(näiteks ma ei usalda ühtegi naabrit minu eest hääletama). kui naaber/õde/ema tuleks koosolekule minu kirjaliku volitusega ja paberiga, millel on minu hääled ja allkiri, siis see oleks ju seaduspärane.

ok ma saan aru, et on e-hääletuspettusi ja hääletatakse teiste inimeste idkaardiga jne ja hea oleks näha, et inimene on kohal ja annab ise oma hääle, aga selle hirmus ka elada ei saa. mõjutamine toimub samamoodi ka kohapeal, kindla seisukohata inimesed on heast kaitsekõnest samuti mõjutatavad.

noh, näiteks täpsustame siis, et loomulikult peab olema koosoleku sisu VAID hääletamine ja ei tohi sisaldada tutvustavaid ja arutelu punkte. ideaalis korraldaksime siis kahte tüüpi koosolekuid, millest ühed nö mokalaadad, kus kerkinud asjalikematest ideedest saaksid hääletuskoosolekuks läbimõeldud eelnõud.

kas KÜ põhikirjapunkt oleks seadusega vastuolus, kui oleks sõnastatud ala

Üldkoosolekule eelnevaks päevaks esitatud vormikohaselt täidetud digiallkirjastatud hääletuslehe esitamist loetakse üldkoosolekul osalemiseks. Vormikohase hääletuslehe nõuetekohast esitamist kinnitab koosoleku juhataja registreerimislehel vastavasisulise märkega ja enda allkirjaga. Samuti digiallkirjastab koosoleku juhataja elektrooniliselt saabunud hääletuslehed ning tagastab allkirjastatud dokumendi saatjale ja lisab koosoleku dokumentidele.

tänan väga ja ootan teie kommentaare
mihkel



Kasutaja avatar
anne47
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:347
Liitunud:16 Jaan 2012 15:45
Asukoht:Tartu

Re: digitaalne üldkoosolek?

Postitus Postitas anne47 » 07 Juun 2013 13:19

Mittetulundusühingute seadusest:

Üldkoosoleku otsus loetakse vastuvõetuks koosolekut kokku kutsumata, kui otsuse poolt hääletavad kirjalikult kõik mittetulundusühingu liikmed.

Seega, kui oma allkirja (ka digiallkirja) otsuse poolt annavad kõik ühistu liikmed, on sellised otsused kehtivad ja kolmeminutilist koosolekut pole üldse tarvis kokku kutsudagi.



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: digitaalne üldkoosolek?

Postitus Postitas pimeloom » 08 Juun 2013 18:55

Innovaatilisus on muidugist teretulnud aga paraku seadus digitaalset ehk siis e-üldkoosolekut ette ei näe. Ainuke võimalus on, nagu anne47 juba eelpool kirjutas, vormistada selline koosolek kirjaliku koosolekuna. Kui aga koosoleku päevakorras on näiteks juhatuse valimine, siis peaks kõigepealt Maakohtu registriosakonnast uurima kas nad digitaalselt allkirjastatud koosolekust osavõtjate nimekirja ja protokolle aktsepteerivad.
kui naaber/õde/ema tuleks koosolekule minu kirjaliku volitusega ja paberiga, millel on minu hääled ja allkiri, siis see oleks ju seaduspärane.


Kui sa volitad kedagi enda eest koosolekul osalema, siis on selleks vaja vaid lihtkirjalikku volitust. Mingit paberit, kus oleks sinu hääled ja allkiri, vaja ei ole. Volitatule ei saa ette kirjutada kuidas tema koosolekul hääletab.
noh, näiteks täpsustame siis, et loomulikult peab olema koosoleku sisu VAID hääletamine ja ei tohi sisaldada tutvustavaid ja arutelu punkte
See on nüüd küll sinu väga omapärane arusaam. Koosolek tähendab ikka päevakorrapunktide arutelu ja selle arutelu põhjal kujunenud otsuse hääletamist.

Oma viimase küsimuse kohta soovitan küsida Maakohtu registriosakonnast


LIhtsalt hea inimene :P

mihkel1
Üüriline
Üüriline
Postitusi:3
Liitunud:18 Dets 2009 14:03
Asukoht:tallinn

Re: digitaalne üldkoosolek?

Postitus Postitas mihkel1 » 11 Juun 2013 13:02

tänan väga vastamast!

Minu mõte esitada koosolekule kirjalikult oma hääled olekski selles mõttes edasiminek, et ma mitte ei volita inimest enda eest hääletama, vaid saan võimaluse oma hääled anda ise kohal viibimata. sisuliselt on see ju koosoleku juhatajale volituse andmine, aga selle lisaga, et saan ka ise hääletada.

kartsin enne oma kirja väga pikaks teha, eks pikas perspektiivis on minu idee selline, et mõnede teemade arutelu võiks kolida internetti, hääletus digitaalseks ja kokku tulema ei peakski.
loomulikult peab vahel ka koos käima, aga minu meelest oleks täiesti õiglane, et kui ühistu liige ei taha tulla koosolekule, kus läheb tihtipeale teravaks, kus tulevad välja isiklikud vimmad naabrite vastu jne, siis ta saab vaadata koosoleku stenogrammi või protokolli ja hääletada oma turvalises kodus, kus teda ei mõjutata ja endast välja ei viida.

olgu veel täpsustatud, et ühistu, millest ma räägin, on väga väike, minu jaoks on oluline, et võimalikult paljude hääled oleksid olemas ja võimalikult paljud osaleksid arutelus. muidugi saab teha üldkoosolekule korduskoosoleku ka kolme inimesega ja kõik punktid ära hääletada ja pärast öelda, et kui otsus ei meeldi, siis käige koosolekul ise hääletamas. aga ma ei pea sellist suhtumist õigeks, ma mõistan, miks inimesed koosolekul ei osale ja tihti pole küsimus üldse ükskõiksuses. teise asjana saaks pakkuda liikmetele mugavust. mis saab kellelgi selle vastu olla :)

kindlasti pole ma superinnovaatiline selle digihääletamise mõttega ja loodan, et siin on veel inimesi, kes sellest mõtelnud on. digitaalne allkirjastamine annab väga hea võimaluse uudsemaks koosoleku pidamiseks, on isegi täpsem ja võimaldab minu meelest suuremat korrektsust, kui seda tihtipeale vanamoodne kooskäimine lubas.

mõistan, et juhatus peab alati ka füüsiliselt koosolekul osalema, sest kõigil on õigus tulla oma küsimusi esitama ja hääletama. alati jääb neid, kes digiallkirja anda ei saa/taha, aga suure osa jaoks muudaks see elu kordades lihtsamaks.

tänan pimeloom, küsin maakohtust nende arvamust ka


ootan veel teie arvamusi ja ettepanekuid ning kriitikat...



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: digitaalne üldkoosolek?

Postitus Postitas pimeloom » 12 Juun 2013 19:30

eks pikas perspektiivis on minu idee selline, et mõnede teemade arutelu võiks kolida internetti, hääletus digitaalseks ja kokku tulema ei peakski.
Kõigil ühistu liikmetel peab olema võrdne võimalus sellel arutelul osalemiseks. Seega peaks juhatus tagama kõigile ligipääsu arvutile ja internetile.
Mul ei ole isiklikult innovaatika vastu vähematki, aga ma ei arva, et kogu elu peaks internetti kolima. Üks kord aastas ühistu üldkoosolekul käimine ei tohiks kellelegi liiga raske olla. Ja kui tõesti ei ole võimalust, siis seadus annab volitamise võimaluse.
Igal juhul edu sulle, mihkel1!


LIhtsalt hea inimene :P

suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37

Re: digitaalne üldkoosolek?

Postitus Postitas suisse » 18 Juun 2013 15:55

pimeloom kirjutas:Kui sa volitad kedagi enda eest koosolekul osalema, siis on selleks vaja vaid lihtkirjalikku volitust. Mingit paberit, kus oleks sinu hääled ja allkiri, vaja ei ole. Volitatule ei saa ette kirjutada kuidas tema koosolekul hääletab.
????

Kust selline reegel tuleb?
Meil just tava, et volitaja annab volitatule üle ka oma hääletussoovi koos lihtkirjaliku volitusege, juhul kui ta ei saa osaleda (kontrollida ja muuta hääletustulemusi ta ei saa.



suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37

Re: digitaalne üldkoosolek?

Postitus Postitas suisse » 18 Juun 2013 16:22

mihkel1 kirjutas:tänan väga vastamast!...

...tänan pimeloom, küsin maakohtust nende arvamust ka

ootan veel teie arvamusi ja ettepanekuid ning kriitikat...
Anna siis meile ka teada.

Pooldan ka ise võimalust mõnikord osaleda otsustamisel esitades selleks oma digitaalselt allkirjastatud seisukohad ja otsused (päevakord ja matejalid on ju käes), mis on protokolli lahutamatuks osaks. Lihtsalt see mõttetu loba hakkab vastu.



Vasta