tavapärane valitsemine & küttekulude jaotus

Üldised teemad ühistu majandamisest

Moderaator:Heino

Uutma
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:274
Liitunud:12 Aug 2006 03:00
Asukoht:Tallinn, Roopa 12
Re: tavapärane valitsemine & küttekulude jaotus

Postitus Postitas Uutma » 16 Apr 2013 21:23

vello12 kirjutas:Kui hoone ongi nii projekteeritud ja ka kasutusluba saadud, et koridoris ja keldris "külmhoone" siis on kõik OK ... millegipärast aga kahtlustan, et maja sellise ideega siiski pole.
Minu arvates ei ole tegu ühistu otsustada asjaga.. Alati võivad ju teised kaasomanikud kompenseerida tolle +7°C põrandatemperatuuri näiteks vastavate tehniliste lahendustega või siis ka kokkuleppega, et rahaliselt kompenseeritakse täiendav küttekulu (mõnele äkki meeldib jahe põrand ja ei soovi soojustust).
Hoone ilmselt ilma radikateta projekteeritud ei ole. Samas kütteprojekti ma viimati linnaarhiivist otsimas käies ei leidnud. Lähen neljapäeval uuesti üritama. Kasutusluba ehitisregistris näha polnud. Suunati sealt linnaarhiivi uurima. Kui käisin kinnistusraamatust plaanide kohta küsimas, siis imestas teenindaja ka ise, et oh imet, kuidas nii saab olla, et isegi plaane pole neil seal olemas :D mis asjaõiguslepingu juures olemas oleks pidanud olema.
Ka minu arvates ei ole tegemist tavapärase majandamise küsimusega kuna mõju on olulisel määral ebaproportsionaalne korteriomanike suhtes ega kuulu muude tavapärase majandamistegevuste hulka.

Ma tahaks seda tehnilist lahendust näha, millega 7-kraadist põrandatemperatuuri kompenseeritaks. Antud juhul naabrid ilmselt mingite tehniliste lahendustega ka ei nõustuks kuna leiavad, et elektrikulu on iga korteriomaniku isiklik kulu. Mulle meeldib ka jahe põrand ja üldsegi mitte palju maksta, aga no kuramus.... mitte nii jahe.


See on kõigest minu arvamus. Teistel võivad olla erinevad arvamused. Vastavalt PS § 146-le mõistab õigust ainult kohus.

Uutma
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:274
Liitunud:12 Aug 2006 03:00
Asukoht:Tallinn, Roopa 12

Re: tavapärane valitsemine & küttekulude jaotus

Postitus Postitas Uutma » 16 Apr 2013 21:26

ennkippel kirjutas:Uutma,kirjutad KOS 3 eelnõust,kus seda lugeda saab?
http://eelnoud.valitsus.ee/... kui see esilehelt peaks olema ära kadunud, siis kirjuta otsingusse korter ja leiad ikka. Soovitan kindlasti lugeda ka seletuskirja ja üldhariv on ka märkuste ja ettepanekute dokument.


See on kõigest minu arvamus. Teistel võivad olla erinevad arvamused. Vastavalt PS § 146-le mõistab õigust ainult kohus.

vello12
Liige
Liige
Postitusi:139
Liitunud:23 Mär 2011 19:30
Asukoht:Tallinn

Re: tavapärane valitsemine & küttekulude jaotus

Postitus Postitas vello12 » 17 Apr 2013 21:52

Uutma, küsimus ei ole selles, et kas ilma radikateta või veel millegita, küsimus on selles, mis on hoone otstarve ning kuidas on lahendatud eesmärgini jõudmine.
Tegu eelduslikult elamuga, seega peaks ka koridoris siiski + kraadid olema, sest üldiselt sealkandis võib ehk mõni toru kulgeda ja see külmuks muidu ära. Lisaks peaksid siis koridori ja korteri vahelised seinad olema projekteeritud vastava soojuspidavusega ... +7-kraadise põrandatemperatuuri kompenseerimine on väga lihtne: räägi inimesega, mõnele sobivad villased sokid, mõni aga tahab põrandakütet ja seda otse loomulikult teiste kaasomanike kulul. Nagu ühes laulus öeldi: kurgid sulle, raha mulle, hundid söönud ja lambad terved. Ainult et piisavalt lambad tuleb leida ... :-P



Uutma
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:274
Liitunud:12 Aug 2006 03:00
Asukoht:Tallinn, Roopa 12

Re: tavapärane valitsemine & küttekulude jaotus

Postitus Postitas Uutma » 17 Apr 2013 23:10

Eeldus on õige -- tegemist on korterelamuga.
Järeldused on valed -- torusid trepikojas ei kulge. Kulgevad küll keldris ja torupüstikute šahtid jooksevad läbi korterite. Kuna soojustust trepikoja ja korterite vahel pole, siis peavad olema esimese korruse korterid tugevalt alaköetud, et trepikojas temperatuur allapoole nulli langeks.
Küll kiilub miinuskraadidega kinni fonoluku mehaanika.

Selles kogu probleem ongi, et korteri eriomandi ese (vanas seaduses nn reaalosa) ei ole võrdsustatav eramuga ja küttekulu ei saa lugeda isiklikuks kuluks kui korterid pole üksteisest (ja üldkasutatavast pinnast) isoleeritud samaväärselt väliskonstruktsioonidega.

Seda +7 kraadist põrandat olen antud juhul olnud sunnitud taluma mina ja mu pere. Väga raske on aastasele lapsele selgeks teha, et ta ei tohi põrandale roomama minna ja ei saa pidada normaalseks olukorda, kus terve pere peab olema riides nagu kubujuss.

Kaalusin ka oma korteri põhjalikumat isoleerimist omal kulul, et vältida naabritega lõputuna näivat vaidlemist. Samas trepikoja vahelist seina seestpoolt soojustades tekitaksin üsna tõenäoliselt niiskuse kondenseerimise probleemi soojustuse ja seina vahele seades sellega ohtu kaasomandi eseme ja vähendaksin olulisel määral oma korteri pinda.
Samas katuse läbiviikude parandamise eest on need inimesed mingil põhjusel varmad raha koorima ka minu käest.

Ega minugi huvi ei ole ilma asjata keldrit ja trepikoda (ehk siis üldnimetusega ilma kütta), aga naabritele tundub ilmselt, et see soojus tekib sinna tasuta :(


See on kõigest minu arvamus. Teistel võivad olla erinevad arvamused. Vastavalt PS § 146-le mõistab õigust ainult kohus.

vello12
Liige
Liige
Postitusi:139
Liitunud:23 Mär 2011 19:30
Asukoht:Tallinn

Re: tavapärane valitsemine & küttekulude jaotus

Postitus Postitas vello12 » 18 Apr 2013 17:43

"Kuna soojustust trepikoja ja korterite vahel pole, siis peavad olema esimese korruse korterid tugevalt alaköetud, et trepikojas temperatuur allapoole nulli langeks."

Aga ma küsiks vastupidisituatsiooni: kas I korruse korterid on ehitatud selleks, et need kütaks koridori? Ma kipun arvama, et vastate ise ka, et EI.

Koridoris saavutatakse elamutes ette nähtud keskkond siiski kütmisega ja köetakse siiski projektis ette nähtuga, so koridoris asuvate vahenditega, mida kaasomanikud soovivad kulude alandamiseks välja lülitada. Kahjuks aga mõjutab selline tegevus oluliselt teis(t)e kaasomaniku(e) võimalust oma reaalosa eesmärgiliselt kasutada. Eluruumides ei ole kohe kindlasti ette nähtud põranda temperatuuriks +7°C.



Uutma
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:274
Liitunud:12 Aug 2006 03:00
Asukoht:Tallinn, Roopa 12

Re: tavapärane valitsemine & küttekulude jaotus

Postitus Postitas Uutma » 18 Apr 2013 18:34

vello12 kirjutas:Ma kipun arvama, et vastate ise ka, et EI.
Aga miks Sa siis küsid?
vello12 kirjutas:Koridoris saavutatakse elamutes ette nähtud keskkond siiski kütmisega ja köetakse siiski projektis ette nähtuga, so koridoris asuvate vahenditega, mida kaasomanikud soovivad kulude alandamiseks välja lülitada. Kahjuks aga mõjutab selline tegevus oluliselt teis(t)e kaasomaniku(e) võimalust oma reaalosa eesmärgiliselt kasutada. Eluruumides ei ole kohe kindlasti ette nähtud põranda temperatuuriks +7°C.
Oled õigesti aru saanud. Nagu ma esimeses postituses märkisin seisnebki küsimus selles, et kuidas see oluline võimaluse puudumine kohtus vettpidavalt ära tõendada....


See on kõigest minu arvamus. Teistel võivad olla erinevad arvamused. Vastavalt PS § 146-le mõistab õigust ainult kohus.

vello12
Liige
Liige
Postitusi:139
Liitunud:23 Mär 2011 19:30
Asukoht:Tallinn

Re: tavapärane valitsemine & küttekulude jaotus

Postitus Postitas vello12 » 19 Apr 2013 08:46

Maksate kinni kohtu poolt tunnustatud eksperdi poolt teostatud ekspertiisi. Siis lähete teiste kaasomanike vastu kohtusse ning saate ka ekspertiisi raha neilt välja nõuda. Kulub palju aega ja närve ...



Uutma
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:274
Liitunud:12 Aug 2006 03:00
Asukoht:Tallinn, Roopa 12

Re: tavapärane valitsemine & küttekulude jaotus

Postitus Postitas Uutma » 19 Apr 2013 10:46

Parem õudne lõpp kui lõputu õudus :) aega ja närve on läinud ilma kohtuta juba liigselt.
Kordaks küsimust ekspertiisi sisu kohta -- milles see seisnema peaks? Ekspert vaataks projektile peale ja tuvastaks, et on jah soojustamata vaheseinad ja -laed?
Kust ma sellise kohtu poolt tunnustatud eksperdi leida võiksin?


See on kõigest minu arvamus. Teistel võivad olla erinevad arvamused. Vastavalt PS § 146-le mõistab õigust ainult kohus.

vello12
Liige
Liige
Postitusi:139
Liitunud:23 Mär 2011 19:30
Asukoht:Tallinn

Re: tavapärane valitsemine & küttekulude jaotus

Postitus Postitas vello12 » 19 Apr 2013 18:56

Aga palun: http://www.ekei.ee/49550
Mina olen tegemist teinud Gery Einberg, GECC Konsultatsioonid OÜ.
Eks nad selgitavadki välja, kas Teie korteri põranda +7°C on põhjustanud kütmata koridor, kuri naabrimutt, valitsev partei või jne ... ning ehk annavad ka hinnangu, kas kasutusloas kirjeldatud juhul peabki olema põranda temperatuur +7°C või siiski midagi muud.



Vasta