Jääkvesi

Üldised teemad ühistu majandamisest

Moderaator:Heino

Vasta
Magim
Üüriline
Üüriline
Postitusi:27
Liitunud:23 Mär 2014 12:21
Asukoht:Harjumaa
Jääkvesi

Postitus Postitas Magim » 15 Nov 2014 20:08

Kortemajas probleem "jääkveega"(tegemist on väikese kortermajaga, 12 korterit). Jääkvee tekkepõhjus on selles, et paljud elanikud ei esita veemõõtja näitu kuu viimasel päeval. Näidu panevad enne näitude lehe ära korjamist, mis on 5. kuupäeval. Kui juhatuse liikmed tegid veemõõtjate kontrolli, oli jääkvesi 0, järgmisel kuul, oli jälle suur jääkvee näit ja oli näha, et viimasel kuupäeval veenäite paljud pannud ei olnud.

Jääkvett maksavad kõik 12 korterit ühiselt, jagatakse korteripõhiselt. Iga kuu on summa 1,60€-2,30€ ehk siis jääkvee kogus on ca 9-16 kuupi. Need elanikud, kes korralikult esitavad kuu viimasel päeval veenäidud, tunnevad ebaõiglust, et peavad maksma teiste lohakust kinni. Karistada neid, kes õigel päeval näite ei esita,d ühistu ei saa. Või siiski saab? On kellegil kogemusi, mis selliste elanikega ette võtta.
Minu loogika ütleks, et kes ei ole 31. kuupäeval veenäite esitanud(veenäitude lehed korjatakse 1. kuupäeval ära sellisel juhul), need maksavad kõik ühiselt jääkvee kinni. Aga nagu ma olen aru saanud, siis ühistu karistada ei saa, seega see variant ei toimiks.

Mina käin võtan maja üldveemõõtja näidu tavaliselt kella 22-23 ajal.



Kasutaja avatar
anne47
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:347
Liitunud:16 Jaan 2012 15:45
Asukoht:Tartu

Re: Jääkvesi

Postitus Postitas anne47 » 16 Nov 2014 13:33

Kuidas on veenäitude teema põhikirjas sätestatud?
Kui seal sellest juttu pole, tuleb üldkoosolekul otsus vastu võtta: näitude esitamise tähtaeg on selline, kes selleks ajaks ei esita, saab veekuluks nt sama kulu mis oli eelmisel kuul pluss see jääkvesi jagatuna näitusid õigeks ajaks mitte esitanud korterite vahel.

Meie ühistus on näitude mitte teatamisel esimesed kaks kuud veekuluks selle korteri eelmiste kuude keskmine ning kolmandal kuul 10 m3 nii sooja kui külma vett. Kui uuesti näidud teatab, teeme tasaarvestuse.



Magim
Üüriline
Üüriline
Postitusi:27
Liitunud:23 Mär 2014 12:21
Asukoht:Harjumaa

Re: Jääkvesi

Postitus Postitas Magim » 16 Nov 2014 14:18

Äitäh vastuse eest!

Põhikirjas pole sõnagi näitude kohta. Seega, tuleb kutsuda erakorraline koosolek kokku ja otsus teha ning muudatus põhikirjas.

Kuna näidud meil esitatakse pika hilinemisega( ja see on jääkvee põjuseks) siis teeksingi ettepaneku, et kõik kes ei ole 1.kuupäeva õhtuks oma veenäite kirja pannud, maksavad ühiselt üldvee kinni.



tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: Jääkvesi

Postitus Postitas tull6 » 19 Nov 2014 15:43

ei ole vaja sellepärast põhikirja muuta. Vaid ettevalmistada juhatuse poolt
Kodukord kus on äratoodud kõik vahendatavate teenuste kord, ning kõik muu ühistu majandamist puututav selgitus. Eelnimetatud dokumenti saab vajaduse tekkimisel täiendada-muuta-parandada.

Väga karm on minu meelest veenäitude esitamise puhul punktuaalne arvestus. Üks kuu esitab hiljem teisel kuul varem v kui esitab järjekindlalt hiljem siis üldjuhul tasaarveldub tarbimine. Oluline on jälgita mõõtjate daatlemist ka üldmõõtja daatlust. Üldvesi tekib ikka jälgida tuleb et liiga suureks ei lähe.



Magim
Üüriline
Üüriline
Postitusi:27
Liitunud:23 Mär 2014 12:21
Asukoht:Harjumaa

Re: Jääkvesi

Postitus Postitas Magim » 19 Nov 2014 16:22

tull6 kirjutas:
Väga karm on minu meelest veenäitude esitamise puhul punktuaalne arvestus. Üks kuu esitab hiljem teisel kuul varem v kui esitab järjekindlalt hiljem siis üldjuhul tasaarveldub tarbimine. Oluline on jälgita mõõtjate daatlemist ka üldmõõtja daatlust. Üldvesi tekib ikka jälgida tuleb et liiga suureks ei lähe.
Probleemi ju polekski kui üks kuu esita hiljem näidu aga järgmine kuu õigel ajal. Aga praegu on meil pidevalt iga kuu 9-16 kuupi vett puudu, mille kõik kinni maksavad koos. Muidugi, ühes korteris olid veemõõtjad kaks aastat katki olnud aga kui seal nüüd kõik veemõõtjad vahetatud, siis on ikka jääkvesi üleval ja näha on, et mitmed korterid ei pane viimasel-esimesel kuupäeval näite ära vaid ootavad 5. kuupäevani, millal veenäitude lehed ära korjatakse või siis pean ma üldse ise neid veenäite taga ajama.

Mingit tasaarveldust ei saa siit oodata. Ma ei näe mitte kuskilt seda, et hakatakse õigel ajal panema veenäite ja senimaani kui kuu viimasel päeval veenäite ära ei panda, maksamegi ühiselt kõik teiste lohakust kinni. Iga kuu veemõõtjate kontrolli juhatus tegema ei hakka, see on ainukene variant, kuidas meil jääkvett ei ole.

Mis lahendusi siis veel on? Pidevast nämmutamisest, et palun pange veenäidud kuu viimasel päeval, abi ei ole. Polegi muud lahendust, kui lastagi neil siis ise jäävesi kinni maksta, kui ei taha viimasel-esimesel kuupäeval veenäite panna.



tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re:Üldvesi

Postitus Postitas tull6 » 19 Nov 2014 17:41

Ma saan aru,et punktuaalnekord teil toimib: üldnäidu võtate k 22-23 vahel, tarbijad esitavad järgmise kuu 5-ndal kuupäeval ja iga kuu on ühesugune vee ülekulu, kas siis ei ole järsku varjatud lekkega abi oleks ehk trassi sondeerimisest.
Ega põhikirja muutmine teemat muuda. Sisse harjunud tarbija käitumisele oleks mõtekas ühistu tegevus kujundada.



Magim
Üüriline
Üüriline
Postitusi:27
Liitunud:23 Mär 2014 12:21
Asukoht:Harjumaa

Re:Üldvesi

Postitus Postitas Magim » 19 Nov 2014 20:57

tull6 kirjutas:Ma saan aru,et punktuaalnekord teil toimib: üldnäidu võtate k 22-23 vahel, tarbijad esitavad järgmise kuu 5-ndal kuupäeval ja iga kuu on ühesugune vee ülekulu, kas siis ei ole järsku varjatud lekkega abi oleks ehk trassi sondeerimisest.
Ega põhikirja muutmine teemat muuda. Sisse harjunud tarbija käitumisele oleks mõtekas ühistu tegevus kujundada.
Kõik ei esita näite 5. kuupäeval, paljud panevad ikka korrektselt kuu viimasel päeval.

Kui juhatus teeb veemõõtjate kontrolli, siis jääkvesi puudub. Seega, varjatud lekkesse ma ei usu, leke ei saa kaduda ainult siis, kui juhatus kontrollib veemõõtjaid.
Viimane veemõõtjate kontroll oli alles hiljuti. Vee ülekulu on meil iga kuu erinev, ei ole sama kulu iga kuu. Üks kuu on 7 kuupi, teine 16, siis jälle 4 kuupi, siis 9 kuupi, üldjuhul on see seal 9-16 kuubi kandis.

Kui 12-st korterist 8 esitavad oma veenäidud õigel päeval, milleks on kuu viimane päev ja 4 tarbijat suvalisel ajal, millise tarbija järgi, seda ühistu tegevust oleks otstarbekam kujundada?



Kasutaja avatar
anne47
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:347
Liitunud:16 Jaan 2012 15:45
Asukoht:Tartu

Re: Jääkvesi

Postitus Postitas anne47 » 20 Nov 2014 11:09

Põhikirja võiks vaadata nii palju, et kas seal on veekulu arvestuse kohta kirjas, et veemõõtja näidu alusel?
Paljudel ühistutel on ajast ja arust põhikirjad, kus kõigi majandamiskulude jaotus m2 alusel või nt veekulu elanike arvu alusel vms, mis tegelikult rakendust ei leia.

Kui kellelegi koosoleku otsus (hakata üleliigset veekulu jaotama näite õigeks ajaks mitte esitanud korterite vahel) ei sobi ja nt protsessima hakkab, siis kohus vaatab ka põhikirja.



Magim
Üüriline
Üüriline
Postitusi:27
Liitunud:23 Mär 2014 12:21
Asukoht:Harjumaa

Re: Jääkvesi

Postitus Postitas Magim » 20 Nov 2014 11:41

anne47 kirjutas:Põhikirja võiks vaadata nii palju, et kas seal on veekulu arvestuse kohta kirjas, et veemõõtja näidu alusel?
Paljudel ühistutel on ajast ja arust põhikirjad, kus kõigi majandamiskulude jaotus m2 alusel või nt veekulu elanike arvu alusel vms, mis tegelikult rakendust ei leia.

Kui kellelegi koosoleku otsus (hakata üleliigset veekulu jaotama näite õigeks ajaks mitte esitanud korterite vahel) ei sobi ja nt protsessima hakkab, siis kohus vaatab ka põhikirja.
Meil ongi see ajast ja arust ühistu põhikiri. Plaanis oli see põhikiri "renoveerida" koos uue korteriühistu seadusega.

Veekulu kohta eraldi kirjas pole midagi. Toon välja mõned punktid kohustuste alt.
Kohustuste all on kirjas, et ühistu liige on kohustatud:
1) täitma ühistu põhikirjast tulenevaid kohustusi ja nõudeid ning ühistu juhtimis-ja kontrollorganite otsuseid.
4) tasuma tähtaegselt sihtotstarbelisi makseid(nn. täishooldustasu). Makse suuruse kindlaksmääramisel lähtutakse liikme omanduses oleva korteri üldpinna osast majas asuvate korterite üldpinnas, välja arvatud elanike kohta arvestatud sihtotstarbelised maksed. Maksete tähtaegselt mittetasumisel tasub liige iga viivitatud päeva eest viivist. Maksmise tähtaeg ja viivise suurus määratakse kindlaks üldkoosolekul.
6) täitma liikme kohustusi ka tema või perekonnaliikme ajutisel äraolekul, kui juhatus ei ole sätestanud teisiti.
8) pidama kinni ühistu üldkoosolekul kehtestatud kodukorrast, kohaliku omavalitsuse kehtestatud sanitar-ja tuleohutuseeskirjadest oma korteris ja elamu üldkasutatavates ruumides


Kodukord, kui selline meil puudub.



tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: Jääkvesi

Postitus Postitas tull6 » 20 Nov 2014 12:30

Selles põhikirjas on ju selles küsimuses korrektselt sätestatud. Nüüd järgmine käik on juhatuse otsused, kodukord jm dokumentatsioon kus pannakse kirja kõik vajalik mis majandamises tekib ning muudetakse vastavalt vajadusele.

Küsimuse püstitajale ülesanne: kui on 90 krt.ühistu (Teil 12 krt) läbiaegade igakuiselt jätab näidu esitamata 20-22 krt. e 24,4% vee ülekulu ca keskmiselt 100 -120 m3 e 5,45 m3/krt. kohta
Teil ei esiata 4 krt. e 25%. ülekulu max 16 m3 e 4m3/krt.kohta.
Kuidas peaks sellises ühistus sundima näitu esitama 30 kuupäeval? VÕIMATU

Kodukord v juhatuse otsusega üldvesi jaotatakse m2 järgi või esitamata krt. järgi.



Magim
Üüriline
Üüriline
Postitusi:27
Liitunud:23 Mär 2014 12:21
Asukoht:Harjumaa

Re: Jääkvesi

Postitus Postitas Magim » 20 Nov 2014 12:42

tull6 kirjutas:Selles põhikirjas on ju selles küsimuses korrektselt sätestatud. Nüüd järgmine käik on juhatuse otsused, kodukord jm dokumentatsioon kus pannakse kirja kõik vajalik mis majandamises tekib ning muudetakse vastavalt vajadusele.

Küsimuse püstitajale ülesanne: kui on 90 krt.ühistu (Teil 12 krt) läbiaegade igakuiselt jätab näidu esitamata 20-22 krt. e 24,4% vee ülekulu ca keskmiselt 100 -120 m3 e 5,45 m3/krt. kohta
Teil ei esiata 4 krt. e 25%. ülekulu max 16 m3 e 4m3/krt.kohta.
Kuidas peaks sellises ühistus sundima näitu esitama 30 kuupäeval? VÕIMATU

Kodukord v juhatuse otsusega üldvesi jaotatakse m2 järgi või esitamata krt. järgi.
90 korteriga maja ja 12 korteriga maja ei ole võrreldavad. Pelgalt statistikale ei saa siin toetuda.

Ma ei saa üleüldiselt aru, et mida sa püüad mulle selgeks teha? Et on võimatu ülesanne need 4 inimest panna oma veenäite esitama? Minu jaoks kindlasti mitte. Mul ei ole probleem need 4 inimest kuu viimase päeva õhtul läbi helistada ja veenäit küsida, seda ma teen ju praegu niikuinii 5.kuupäeval. Nüüd muutub ainult kuupäev, millal helistan ja näitu küsin.

Meil on väike maja, kus enamik elanikke on kogu oma elu elanud või siis väga pikki aastaid, kõik tunnevad kõiki, üldjuhul on väga toredad ja normaalsed inimesed aga sellest näitude esitamise laiskusest tuleb võitu saada.

Panin esialgu trepikotta teatise üles elanikele. Ma usun, et suure tõenäosusega me selle üldkoosolekuni ei jõuagi selle veeteemaga ja näidud on õigel ajal üleval.



rewa2
Revident
Revident
Postitusi:248
Liitunud:11 Okt 2008 19:12
Asukoht:Tartu

Re: Jääkvesi

Postitus Postitas rewa2 » 29 Nov 2014 13:26

See ülekulu on igavene teema ja on kestnud sellest ajast juba kui üle seati veemõõtjad.
Näidu teatamise hilinemisega ei saa tulla nii tohutut veevahet.
Kui üldmõõtja näitab õigesti ,siis saab vahe tulla iga korteri mõõtja veast . Kõik sõltub kuidas on mõõtja paigaldatud, tema asendist, toru läbimõõdust ja mõnes korteris on kasutatud magneteid, et vähem tiivik ringi käiks.
Ka WC loputuskasti sulgur on kaltsiumi täis ja vesi vaikselt niriseb ja mõõtja ei toimi. Ka WC poti pealevoolu nivoo on väga väike (vaevalt niriseb) ja mõõtja sellist vee hulka ei näita.
Meie ühistus on iga kuu 30-58 m3 vee ülekulu ja see jagatakse vee tarbinud inimeste vahel koefitsendiga, mida nad on kasutanud.. Seega on määratud üldkoosoleku otsusega vee hind kõrgemaks. Ei ole enam 1,80€ ,vaid on 2,40€/m3



vorkpallur
Üüriline
Üüriline
Postitusi:43
Liitunud:06 Nov 2014 17:58
Asukoht:Tallinn

Re: Jääkvesi

Postitus Postitas vorkpallur » 14 Jaan 2015 21:45

Meil on 30 korterit, kui keegi viimaseks kuu kuupäevaks näite ei edasta, ma helistan ja palun edastada, on juhtumeid kus inimesed kohe saadavad sõnumi või kohe vestluse käigus edastavad andmed.
Üldvett me arvestame iga korteri tarbituv vee põhjal, mida suurem tarbimine, seda suurem % üldvett maksab korter, loogiline ju? Siis meil ei ole olukorda kus üks vanem naisterahvas kes kasutav näiteks 2 m3 vett kuus maksab sama palju kui suur pere tarbimisega 16 m3. Kõik on proportsionaalselt. Kas Te rääkisite inimestega, miks nad õigeks kuupäevaks andmeid ei edasta?
Ja teooria järgi üldvesi ei tohiks ületada 10% üldisest tarbimisest, siis on mingi kala ja keegi midagi teeb veega või on leke.



Vasta