Veekulu

Üldised teemad ühistu majandamisest

Moderaator:Heino

Vasta
tomtom
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:10 Nov 2015 14:17
Asukoht:Tallinn
Veekulu

Postitus Postitas tomtom » 10 Nov 2015 14:29

Tere

Sellinne asi, et majas arveldatakse veekulu korteri pindala järgi. Kuna nii otsustati koosolekul mitu aastat tagasi. Mina sellise süsteemiga nõus ei ole ja tahaksin paigaldada endale veemõõtjaid mille peale juhatus ütles, et ühes korteris ei saa paigaldada veemõõtjaid. Küsimus siis selline, millised seaduslikud alused mul on veemõõtjate paigaldamiseks. Tänan vastuste eest



MargusT
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:309
Liitunud:17 Juul 2008 02:57
Asukoht:Võru
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 3 korda
Kontakt:

Re: Veekulu

Postitus Postitas MargusT » 10 Nov 2015 16:40

Korteriomanikul on õigus reaalosas olevale süsteemile mõõteseadmete paigaldamist oma tegelike kulude määramiseks. Küsimus paigaldamisel on selles kus lõpeb kaasomand ja algab reaalosa. Uuri ses osas KÜ õhikirja ja/või Kodukorda. Paha ei tee küsida piiri asi üle ka juhatuselt.
Aga teine asi on see, et kui veelugeja paigaldad, siis mida selle näiduga peale hakkad kui põhikirjaga teine kulujagamismeetod kokku lepitud. Aga kui põhikirjas on vastupidiselt kirjas, siis tuleb juhatuselt nõuda põhikirja järgset käitumist.
Alustuseks ülesandeid küll :)



tomtom
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:10 Nov 2015 14:17
Asukoht:Tallinn

Re: Veekulu

Postitus Postitas tomtom » 10 Nov 2015 17:27

Ilmselt kui tehakse nii, siis põhikirjas ongi kirjas, et tehakse nii. Lugesin põhikirja ja nii ta ongi

"Ühistu liikmed tasuvad kommunaalteenuste eest ühistu kaudu. Ühistu tasub teenuste osutajatele lepingutega ettenähtud tähtaegadeks. Kommunaalteenuste kogutarbimise järgi arvestatakse igale liikmele tema maksete suurus. Kogutarbimise jaotamisel liikmete vahel lähtutakse üldreeglist, milleks on tarbimiseosa määramine liikme omanduses oleva korteri üldpinna ja maja kõigi korterite üldpindade kogusumma suhte alusel. Kommunaalkulude täpsema mõõtmisvõimaluse olemasolul võib vastavate kommunaalteenuste osas liikmete üldkoosoleku otsusega üldreegli asendada mõõdikute järgi arvestatud tarbimise jaotamise reegliga."

reaalosade kohta on öeldud äinult see, et korterid on reaalosad.

Nagu ma sain aru siis võimalus on üldkoosolekul veenda inimesi hääletada mõõdikute eest, kui ei õnnestu siis leppima selle olukorraga?



MargusT
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:309
Liitunud:17 Juul 2008 02:57
Asukoht:Võru
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 3 korda
Kontakt:

Re: Veekulu

Postitus Postitas MargusT » 10 Nov 2015 17:47

tomtom kirjutas:Nagu ma sain aru siis võimalus on üldkoosolekul veenda inimesi hääletada mõõdikute eest, kui ei õnnestu siis leppima selle olukorraga?
Just. Õigesti said aru. :)



MargusT
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:309
Liitunud:17 Juul 2008 02:57
Asukoht:Võru
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 3 korda
Kontakt:

Re: Veekulu

Postitus Postitas MargusT » 10 Nov 2015 17:52

Regulaarsete toimingute põhimõtted, mida on ka veekulu jagamine, tuleb sätestada põhikirjas, mida nõuab ka seadus (KÜS).
Soovitan algatada ses osas põhikirja muutmise arutelu, viidates eelnimetatudvastavale nõudele KÜS-s.



tomtom
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:10 Nov 2015 14:17
Asukoht:Tallinn

Re: Veekulu

Postitus Postitas tomtom » 10 Nov 2015 18:02

Kahju, hakkan siis proovima veenda inimesi minna mõõdikute peale.



MargusT
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:309
Liitunud:17 Juul 2008 02:57
Asukoht:Võru
On tänanud: 11 korda
On tänatud: 3 korda
Kontakt:

Re: Veekulu

Postitus Postitas MargusT » 10 Nov 2015 18:10

Usun, et iga normaalselt mõtlev inimene on mõõdikute kasutusele võtu poolt.



tomtom
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:10 Nov 2015 14:17
Asukoht:Tallinn

Re: Veekulu

Postitus Postitas tomtom » 10 Nov 2015 21:29

Selline olukord majas juba mitu aastat..



ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: Veekulu

Postitus Postitas ennkippel » 11 Nov 2015 14:26

See seaduslik, aga ebaõiglane vee arvestamise süsteem teie majas rõõmustab mõningaid korteriomanikke kindlasti ja nad hakkavad vastu punnima. Näiteks minu 4 toalise(2 elanikku) veekulu praegu 5m3 aga altkorruse 3 toalisega(4 elanikku) naabrimehel 44m3. Kui oleks arvestus m2 põhine, hüppaks ta rõõmust iga kuu korra õhku. Jõudu Sulle tomtom.



rewa2
Revident
Revident
Postitusi:248
Liitunud:11 Okt 2008 19:12
Asukoht:Tartu

Re: Veekulu

Postitus Postitas rewa2 » 03 Dets 2015 12:28




ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: Veekulu

Postitus Postitas ennkippel » 03 Dets 2015 17:14

Teada värk, aga see ei käi korteriomanike kohta, kes jätkuvalt peavad näitu teatama. Veemõõtjad paigaldatakse ju majale.



vello12
Liige
Liige
Postitusi:139
Liitunud:23 Mär 2011 19:30
Asukoht:Tallinn

Re: Veekulu

Postitus Postitas vello12 » 08 Dets 2015 20:55

ennkippel,
ei ole päris nii. Tulen Teile selles osas appi: üks asi on vee mõõtmise viis veemõõdusõlmes ja teine asi on selle fikseerimine. Mõõtmise viisi osas on mehaaniline tiivik kõige tavalisem (iga 5a kontroll), aga üha enam leiab kasutust ka ultraheli ja elektromagnetilisi (viimastel törts teine kontrolli välp). Viimaste eelis on väiksem "valetamine" pikema aja jooksul.
Teine asi on tarbitud vee/elektri/gaasi koguse edastamine arveldamiseks. Erialaliselt olen teemaga mõnevõrra kursis ning ka siinkohal jaguneb asi kaheks: andmete kogumine kortermajas lokaalselt või nö pooles külas. Esimesel juhul pole ma suutnud leida stabiilset koostööpartnerit, kes toimiks ka 5a peale ehitust. Viimasel juhul aga minu teada asjad veel toimivad.



Vasta