1. leht 1-st

Töötaja palkamine

Postitatud: 06 Mai 2017 13:11
Postitas Olavi
Tere.

Sooviks teada, kas ühistu liikme saab palgata ühistu kinnistul heakorratööde tegemiseks (nt niitmine, lumekoristus jne) ning kuidas see vormistamine ja maksude maksmine käib?

Tahaks viia selle töö ühistu kuludesse, mitte korteri pealt sularaha maksmisega.

Re: Töötaja palkamine

Postitatud: 06 Mai 2017 19:38
Postitas ennkippel
Ikka saab. Üldkoosoleku sellekohane otsus, kui juhatusele pole neid ülesandeid antud ja raamatupidaja teab, millise lepinguga, milliseid makse tuleb tasuda ja TSD aruanne igakuiselt EMTA -sse.

Re: Töötaja palkamine

Postitatud: 05 Apr 2018 17:06
Postitas bosser
Tere!

Meil on selline juhus, kus ühistu liige (tal 2 korterit), kes ühtlasi ka raamatupidaja, teeb majas heakorratöid (vormistatud töötajaks). Üldkoosolekul oli jutt, et omale ta arvet ei tee. Nüüd tuli ilmsiks, et arvet ta ei tee ja ka ei maksa oma teise korteri eest. Kas tegemist on pettusega? Mida teised korteriomanikud saaksid ette võtta?

Re: Töötaja palkamine

Postitatud: 05 Apr 2018 17:46
Postitas ennkippel
Ilmselt pettus. Ühistu ja korteriomaniku vahel ju pole kokku lepitud sellist tegevust.

Re: Töötaja palkamine

Postitatud: 07 Apr 2018 00:30
Postitas MargusT
bosser kirjutas:Tere! Meil on selline juhus, kus ühistu liige (tal 2 korterit), kes ühtlasi ka raamatupidaja, teeb majas heakorratöid (vormistatud töötajaks). Üldkoosolekul oli jutt, et omale ta arvet ei tee. Nüüd tuli ilmsiks, et arvet ta ei tee ja ka ei maksa oma teise korteri eest. Kas tegemist on pettusega? Mida teised korteriomanikud saaksid ette võtta?
Liskas korteriühistu jne petmisega on kirjeldatud moel tegemist ka maksupettusega (tulu varjamine ja sellelt maksude tasumata jätmine) ja sellest teada saamisel rakendaks maksuamet kõige tõsisemaid sanktsioone.
Teatud juhtudel oleks arve mitte esitamine või osaline esitamine võimalik, aga see pikk ja keeruline teema.

Re: Töötaja palkamine

Postitatud: 12 Apr 2018 12:44
Postitas ennkippel
Tekkis nüüd ka minul küsimus. Ühel ühistul, kus olen ka juhatuse liige, on katlakütja, ühistu on maapiirkonnas. Kuidas oleks mõistlik talle palka maksta, kas töölepinguga või mõne muu, näiteks käsunduslepinguga? Kuidas on lahendanud teised ühistud sellise töötamise. Siiamaani tehakse tööleping sügisel, saab miinimumi ja kevadel lõpetatakse. Kas see on mõistlik? Lisaks on tal veel kohtutäiturid seljas, raamatupidaja arvestab täituritele ka kinnipidamisi palgast ja veel mingi sotsiaalmaksu maksmise erijuhtum tal, minule suht segane lugu.

Re: Töötaja palkamine

Postitatud: 12 Apr 2018 16:40
Postitas MargusT
ennkippel kirjutas:... Kuidas oleks mõistlik talle palka maksta, kas töölepinguga või mõne muu, näiteks käsunduslepinguga?.....
Ilmselgelt on siin tegemist töölepingu tunnustega. Kui teenusena seda juriidiliselt isikult sisse osta ei saa, siis eraisikult teenust saades tuleb siin füüsilise isikuga sõlmida tööleping.

Re: Töötaja palkamine

Postitatud: 05 Juun 2019 11:02
Postitas Mustykas
Kas juhatuse liige saab ise ennast ametlikult tööle vormistada, kui ei ole üldkoosolekul sellist otsust vastu võetud? Lisaks on ta vormistanud tööle koristajana ka oma isa, aga isa koristamas ise ei käi.

Re: Töötaja palkamine

Postitatud: 11 Juun 2019 18:53
Postitas ennkippel
Juhatuse liikmel on õigus pääseda emta.ee (maksuamet) kodulehele andmeid sisestama. Ilmselt juhatuse liige kuritarvitas antud juhul seda õigust, kui ei ole vastavasisulist üldkoosoleku otsust või allkirjastatud käsunduslepingut töötamise kohta. Näiteks ,kui juhatuse liikmele makstakse tasu, siis on ta kohustatud ennast tööle vormistama võs lepinguga ja juhatuse liikme tasu pealt maksud tasuma. Tavaliselt vormistab selle ühistu raamatupidaja, kui raamatupidamist teeb juhatuse liige, siis vormistab ta ise.
Protseduur selline, üldkoosolek võtab vastu vastavasisulise otsuse maksta juhatuse liikme tasu, üldkoosoleku otsusega volitatakse ühte korteriomanikku allkirjastama käsunduslepingut ühistu ja juhatuse liikme vahel. Kui üldkoosoleku otsus majahoidja palgata, siis allkirjastavad vastava lepingu juhatuse liige ja vastav töötaja. Kui ei ole üldkoosoleku otsust, on õigustühised töötamised. Küsige dokumente juhatuse liikmelt, võib-olla on uste peal allkirju korjamas käidud ja protokoll nii tehtud.