1. leht 1-st

KÜ moodustamine ridaelamus

Postitatud: 15 Sept 2017 16:45
Postitas olga131
Tere!
Ridaelamus tahame moodustada ühistut. Tekkis küsimus, ridakas on keldrikorrusega, kas kelder ka loetakse eluruukiks, et kuidas peaks nt remondi raha korjama? Ja muud kulud jagama, kui jagamine käib ruutmeetri järgi?
Ja seda, et ridakas ju peab ka moodustama ühistut ikka??

Maja rahvas on nii erinev ja ei tea ka mida ja kuidas käib. Tahaks natuke infot.

Aitäh!

Re: KÜ moodustamine ridaelamus

Postitatud: 16 Sept 2017 22:39
Postitas ennkippel
Korjatakse üldpinna suuruse järgi, mitte eluruumi. Ühistu registreerimiseks on nagunii registri väljavõtet vaja, seal on üldpind kirjas. Vaata majandamiskulud §15 KÜ seadus.

Re: KÜ moodustamine ridaelamus

Postitatud: 18 Sept 2017 15:45
Postitas MargusT
ennkippel kirjutas:Korjatakse üldpinna suuruse järgi, mitte eluruumi. Ühistu registreerimiseks on nagunii registri väljavõtet vaja, seal on üldpind kirjas. Vaata majandamiskulud §15 KÜ seadus.
Nüüd on küll midagi väga sassi läinud.
Majanduskulud arvestatakse ikka eluruumi (üld)pinna järgi.
KÜS § 151. Majandamiskulud
(1) Majandamiskulud käesoleva seaduse tähenduses on korteriühistu vajalikud kulud eluruumide ja nende pindala osatähtsusele vastava elamu ja elamu ümbruse osa hoolduseks ja remondiks ning tasu korteriühistu poolt elamu majandamiseks osutatud ja ostetud teenuste eest, sealhulgas energiaauditi ja energiamärgise tellimise eest, arvestatuna eluruumi üldpinna ühe ruutmeetri kohta, kui korteriühistu põhikirjas ei sätestata teisiti.
Eluruumide
Kõige lihtsam lahendus on leida eluruumide (üld)pind ehitusregistrist.

Re: KÜ moodustamine ridaelamus

Postitatud: 24 Sept 2017 22:37
Postitas ennkippel
No tegelikult tuleb vaadata uue seaduse Krts järg, kuna 3 kuuks pole mõtet vanaga jännatai! Seal §40 Kohustuste jaotus korteriomanike vahel majanduskulude kandmisel
1. Korteriomanikud teevad majanduskava alusel perioodilisi ettemakseid vastavalt oma kaasomandi osa suurusele.
2. Korteriomanike kokkuleppe tingimusi arvestades võib korteriühistu põhikirjaga ette näha käesoleva paragrahvi lõikes 1 sätestatust erineva kohustuste jaotuse aluse ja tasumise korra majanduskulude kandmisel, kui see on kõiki asjaolusid arvestades mõistlik ega kahjusta ülemääraselt ühegi korteriomaniku õigustatud huve. Eelkõige võib põhikirjaga ette näha, et tegelikust tarbimisest sõltuvad majanduskulud tasub korteriomanik pärast kulude suuruse selgumist kas vastavalt oma kaasomandi osa suurusele või vastavalt tema poolt tarbitud teenuse mahule.
Nii, et kaasomandi suurust arvestades on põhiline daamid ja härrad.
Seaduse leiab riigiteataja.ee trükkides otsingusse KrTs.

Re: KÜ moodustamine ridaelamus

Postitatud: 25 Sept 2017 15:51
Postitas MargusT
ennkippel kirjutas:No tegelikult tuleb vaadata uue seaduse Krts järg, kuna 3 kuuks pole mõtet vanaga jännatai! ......
Sisuliselt peale sõnastuse midagi ei muutu. Sisuline mõte praeguses ja uues on sama. Praegu kehtiv Korteriühistuseadus ütleb, et majandamiskulud jagada ruutmeetri järgi kui põhikirjas ei sätestata teisiti ja uus Korteriomandi- ja korteriühistuseadus räägib sama juttu, aga teiste sõnadega ja lisades mõtte, et kõige mõistlikum oleks jagada ruutmeetrite järgi kui kulu tarbimist mõõturitega mõõta ei saa.
Nii, et miks oodata seda kolme kuut kui saate täna juba teema lahendada.

Re: KÜ moodustamine ridaelamus

Postitatud: 25 Sept 2017 21:07
Postitas ennkippel
Jah, sedand küll. Muidugi siin võivad ridaelamus erinevused tulla, näiteks garaažibokside või juurdeehituste või mida iganes kaasomandi olemasolul. Kortermajas on lihtsam kõik (kui keldriboksid mõttelise osa asemel kinnistusraamatu järgi pole korteriomandi kaasomandis), küsimus oli ju ridaelamus ja keldribokside kohta, mis on kaasomand ju.

Re: KÜ moodustamine ridaelamus

Postitatud: 26 Sept 2017 16:32
Postitas MargusT
ennkippel kirjutas:Jah, sedand küll. Muidugi siin võivad ridaelamus erinevused tulla, näiteks garaažibokside või juurdeehituste või mida iganes kaasomandi olemasolul.....
Ridaelamu on ka kortermaja. Ja mitte ridaelamu tüüpi kortermajades võivad olla samuti ja on garaažiboksid, igatsugu juurdeehitusi jms.
ennkippel kirjutas:.....(kui keldriboksid mõttelise osa asemel kinnistusraamatu järgi pole korteriomandi kaasomandis),.
Siin on küll mõistedega ja väljendamisega midagi sassi läinud. Mõttelise osa terminit kasutatakse kaasomandi osa väljendamiste juures. Korterelamute puhul koosneb ehitis reaalosadest ja kaasomandist.
AÕS §70. Ühine omand
(3) Kaasomand on kahele või enamale isikule üheaegselt mõttelistes osades ühises asjas kuuluv omand.
ennkippel kirjutas:..... küsimus oli ju ridaelamus ja keldribokside kohta, mis on kaasomand ju.
Minu poolt kopeeritud seadusetekstides ja kommentaarides on kõik vastused olemas. Palun veelkord lugeda.

Re: KÜ moodustamine ridaelamus

Postitatud: 26 Sept 2017 23:56
Postitas ennkippel
Inimene oli siin mures remondiraha korjamise pärast, mis tuleb korjata vastavalt kaasomandi suurusele Krts §40 järgi.
Edasi Krts § 1 Korteriomand on eriomand hoone reaalosa üle, mis on ühendatud mõttelise osaga kinnisasja kaasomandist, mille juurde eriomand kuulub.
Mina võtsin aluseks need §, vabandan kui jäi ebaselgeks. Küsimus oli, kas kelder ka võetakse arvesse? Nüüd tuleb välja selgitada, kas kelder on eriomandi(korteriomandi) reaalosa, kuna Krts ütleb ka mitteeluruumi võimalikust kaasomandi suuruseks(kui on, tuleb ka keldri osa arvestada uue seaduse järgi) ja seda peaks nägema EHR -is. Ridaelamus võib see nii olla.
Pole vaja mõttetut jauramist meil omavahel, mis küsija segadusse ajab.

Re: KÜ moodustamine ridaelamus

Postitatud: 24 Okt 2017 15:09
Postitas olga131
Aitäh vastajatele!