võlgade maksmine

Üldised teemad ühistu majandamisest

Moderaator:Heino

Vasta
lillelaps
Üüriline
Üüriline
Postitusi:13
Liitunud:30 Juul 2006 03:00
Kontakt:
võlgade maksmine

Postitus Postitas lillelaps » 07 Veebr 2007 20:11

Meil majas kaks korterit võlglastega. Selgeks on saanud, et neil on väga keeruline oma võlgasid tasuda. Mõtlesime siis, et kuna majas igasugu täid vaja teostada (nt. krohvi maha võtmine koridoridest, puukuuride ehitus jms), kas võime neid võlglasi tääle rakendada ja selle kaudu nende võlgasid vähendada?



aasa
Revident
Revident
Postitusi:157
Liitunud:15 Okt 2006 03:00

Raske

Postitus Postitas aasa » 07 Veebr 2007 20:17

Kui teie ühistu ostab täävõtulepinguga nende võlglaste käest mingi konreetse tää siis nii on see põhimõtteliselt võimalik. Et paberil maksate nagu neile tasu ja teistpidi maksavad nemad võlga. Tegelikkuses nemad raha muidugi ei saa. Küll tuleb aga vaadata, et riigimaksud (juhul kui need tekivad) maksmata ei jääks.
Lihtsam variant oleks midagi vormistada ostu- müügilepinguga mingi vajalik ese :P



sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas sirts » 07 Veebr 2007 20:37

Lihtsam, seaduslik ja odavam on päärduda inkassofirma poole, kes teie eest võlgnikuga tegeleb.
Helista Rikka Toman 55524448. Lootusetuid võlglasi ei tasu soetada. Nad peavad endale ise lahenduse leidma. Kas siis sotsiaaltäätaja või inkasso abiga.
Võimalik on sõlmida nendega võla tasumiseks ka leping, mis ajatab võla maksmise pikema aja peale. Tehke maksegraafik ja laske tal sinna alla kirjutada ning kui see ei aita, võtke tarvitusele eelpoolmainitud meetmed.



elly
Liige
Liige
Postitusi:93
Liitunud:11 Mai 2006 03:00

Postitus Postitas elly » 08 Veebr 2007 11:47

lugupeetud sirts, see inkassojutt on minu arust suunatud rohkem inkassofirma kasu saamisele, kui ühistu aitamisele. aasa variant on aga palju reaalsem. mida teeb inkasso, teavad kõik. kui võlgnikud on nõus täätama, siis miks mitte anda neile selline võimalus. kasu on nii ühistul, mis saab mõned tääd ära tehtud, ka võlgnikel, kes võibolla ei ole suutelised endale ise tääd leida ja raha teenida (on ju alati auväärne, kui inimene tahab oma võlgadest lahti saada!) iseasi, kuidas seda vormistada ja milliseid makse sellejuures maksta.



sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas sirts » 08 Veebr 2007 12:13

Proovige, mina sellesse ei usu. Pigem kulutab see mõttetult ühistu raha. Ja pole ka seaduslik. Inimene peab saama oma tää eest tasu kätte. See on isegi siis nii kui kohus temalt sunniviisiliselt raha välja mõistab. Kui sel inimesel juhtub vähegi mõistlikke nõuandjaid olema, siis võib ta igal juhul vaidlustada selle (näiteks tääkaitses), et te temalt palga võlgade katteks ära võtate. Sundraha saab ainult kohus kehtestada. Küsige tääkaitseinspektsiooni juristilt enne järele, kui hakkate omale pahandusi kaela tõmbama.
Rikka Tomanile tasub ikka helistada. Paistis päris mõistlik inimene olema. Ja ühistule ei kaasne sellega muud, kui vaid osapoolte kokkuviimine - võlgniku tutvustamine. Ei mingeid muid kulusid. Võib tunduda karm, kuid mina pooldan seda varianti. Aga eks igaüks võib ise katsetada, kui selleks jõudu ja närvi on.



elly
Liige
Liige
Postitusi:93
Liitunud:11 Mai 2006 03:00

Postitus Postitas elly » 08 Veebr 2007 17:04

sirts, jutt ei käi ju raha ära võtmisest! kui võlgnik teeb tääd, saab selle eest raha, mida pärast maksab tagasi ühistule, millisest sundrahast võib üldse juttu olla?

Kui võlgnik teeb tää ära, võidakse ju vabalt maksta talle selle eest sularahas, mille kätesaamise tõestab ta oma allkirjaga. Raha aga maksab ta kasvõi kohe ära tagasi oma võla katteks. Kui inimene on tõesti valmis ja tahab võlga kustutada, ta nii teebki.

Kogulugu!
See jutt Rikka Toomanist on hea ainult siis, kui inimene pahatahtlikult ei maksa ja eirab igasugust rahulikku lahendust. Tegelikult, kui inimene on nii vastutulematu, ka Rikka Tooman ei aita, ning ainus ühistu lootus oma raha saada - päärduda kohtusse korteri võõrandamise otsustamiseks.



sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas sirts » 08 Veebr 2007 18:23

Siis võiks alustada võlagraafikust.
Kui kedagi palgata tääle? Tehke väikesed arvutused - kas tasub?
Kui on korralike inimestega tegu, siis on nad omale tääotsa ilmselt leidnud. Luftivendadega pole mõtet ka ühistul jamada - neist pole täätegijat, pigem keeravad midagi nii kihva, et pärast kulub hoopis rohkem raha selle ringi tegemiseks. Ja lõpuks harjub see inimene ära, et ta teeb natuke tääd, kõpitseb siit sealt ja ei peagi midagi maksma. See on õpitud abitus, mida ei tasu soosida.

Mingil hetkel peab see inimene ikkagi omale tää leidma ja kui tal käib antud korteri pidamine üle jõu, tuleb otsida teine omale teine korter, mille eest ta suudab maksta. Antud juhul küll ei tea nende inimeste tausta, kuid üldjuhul ei ole siiski nii suurt tääpuudust.



aasa
Revident
Revident
Postitusi:157
Liitunud:15 Okt 2006 03:00

Huvitav

Postitus Postitas aasa » 08 Veebr 2007 23:41

Esimest korda kuulen, et inkassofirma täätab tasuta. Olen ka korra inkasso poole päärdunud ja tulemus oli null. Võlasumma oli nende jaoks liiga väike. Teatud juhtudel on inkassost kindlasti abi ja mõni võlgnik võib peale seda maksma hakata. Lihtsalt kartusest, kuid mõni kangem ei tee sellest väljagi.
Minu variant on täiesti seaduslik kui see teha korrektselt ja paberitel on ilusti allkirjad. Ma tean ühistuid kus sellisel moel on vana võlg likvideeritud ja uut ei ole enam tekkinud. Inimesi on erinevaid, selles on teil õigus ja igaühega ei tasu selliseid tehinguid teha. Mõnel inimesel on lihtsalt teatud ajahetkel tekkinud võlgnevus ja ta ei suuda sellest enam lahti saada. :x



sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas sirts » 09 Veebr 2007 00:43

No minu soovitatud Toman on kinnisvarafirma.
Suhtun nii inkassosse kui kinnisvarasse samasuguse umbusuga kui Aasa. Antud juhul on see siiski nii, nagu ütlesin, et ühistule tasuta. Küll aga maksab selle kulud kinni võlgnik.
Loogiline, et kõiksugused inkassod ja muud võimalused tulevad kõne alla siis, kui kõik muud vahendid ära proovitud või pole tulemusi andnud. Ka pikaajaline võla tagasimakse graafik on lahendus. Ma ütlesingi, et kõik oleneb sellest, milline on võlg ja kuidas inimesed ise oma võlasse suhtuvad. õks on kindel, et ühistu peab järjekindlalt võlga nõudma, kuid mitte inimest hirmutama ega teiste hirmuks häbiposti naelutama, kuigi mõne meelest on ka see lahendus.
Mina leian, et võlg on delikaatne asi ja sama delikaatselt tuleb seda ka lahendada. Ja seda, et me paljusid asju ei tea, eriti siis, kui pole ise kokku puutunud, on ka loomulik. Ma kuulen ka paljusid asju esimest korda, kuid see ei tähenda, et seda, mida sina või mina ei tea, pole olemas. Lihtsalt seda teab keegi kolmas jne.



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Postitus Postitas pimeloom » 09 Veebr 2007 10:44

Austet Sirts, Sinu soovitatud Rikka Toman on jah kinnisvarafirma. Ilmselt oled Sa ka teadlik, milliste meetoditega nemad võlgu likvideerivad. Seda saab kasutada ikka äärmistel juhtudel.
Mina päärdusin nende poole, aga kuigi see juhtum on ilmselt lõpetamata, tundub mulle, et tulemus on null.
Esiteks ei saa ju võlgniku tahteta midagi teha ja teiseks ei ole korterile uue omaniku leidmine ka just lihtne.



lillelaps
Üüriline
Üüriline
Postitusi:13
Liitunud:30 Juul 2006 03:00
Kontakt:

Postitus Postitas lillelaps » 09 Veebr 2007 18:57

No seda ma just mõtlengi, et kuidas seda vormistada ja milliseid makse maksma peab. Inkassoga ei taha nagu seda asja ajada. Meil väike maja ja katsuks kõigiga hästi läbi saada ja kõigile parimaid lahendusi leida. Ja kuna mõtlesime neid võlgalsi sellistele täädele rakendada, millega iga mees hakkama saab, ei ole ka karta, et mingi jama kokku keeravad. Seega, missugused peaksid need lepingud olema, mis nendega sõlmida ja mis seal kindlasti kirjas peab olema?



Valge
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1206
Liitunud:06 Apr 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Postitus Postitas Valge » 09 Veebr 2007 19:50

No jah. Võimalus on ju inimene tema vabal tahtel tääle panna, kuid kõik oleneb sellest mida ikkagi tegema ja millise inimesega on tegemist. Kingsepp ei ei tee ilmselget juuksuri tääd ja koristaja ei lähe kooli rektorikis.
Kas need tääd peavad mingit kvaliteeti ka endas kandma või peaasi, et midagi on tehtud?
Mis siis saab kui need võlglased oma täätasust makse ikkagi ära ei tasu? Sunnite neid? Kuidas? Ei väljasta neile täätasu, kuid paberites oleks just kui kõi väljamakstud?
Mõelge enne, kui midagi sellist tegema lähete. Kohtuteel käimine ei ole sugugi meeldiv ja pahatihti lõppeb kehvasti :?

PALJUD INIMESED ON KAVALAD JA SILMAKIRJALIKUD - olege ettevaatlikud :D



sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas sirts » 09 Veebr 2007 20:37

Jään enda juurde, et palga maksmine on alati kallim variant. Ja olen veendunud, et kes endale mujal pole tääd mingitki leidnud, ei tee enamasti ka kõige lihtsamat tääd korralikult. Liiatigi veel siis, kui ta teab, et peab raha kohe ära andma. Väidan, et see toob asjatuid sekeldusi, kuid eks igaüks tea ise, millega riskib.



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Postitus Postitas pimeloom » 09 Veebr 2007 21:48

Palga maksmine on ka minu arvates liiga kallis variant võlgnikest vabanemiseks. Arvestada tuleb ju sellega, et netopalgale (ehk mis läheks siis võlgade kustutamiseks) tuleb juurde arvestada veel tulumaks ja sotsmaks. Ning need maksab ühistu siis riigile, ehk teisisõnu peab ühistu võlale peale maksma.



sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Postitus Postitas sirts » 09 Veebr 2007 22:46

Just selleni tahtsingi jõuda.



elly
Liige
Liige
Postitusi:93
Liitunud:11 Mai 2006 03:00

Postitus Postitas elly » 10 Veebr 2007 14:18

Kuna tääd on ikkagi vaja teha (ja makse ikkagi tuleb maksta), siis ei ole mõtet loobuda pakutust: äkki teevad võlglased tääd ära odavamalt, kui keegi võõras ja isegi koos maksetega tuleb odavamalt välja? Äkki ka korralikult? See sõltub inimestest.

Tääde vormistamiseks koostage täävõtuleping, kuhu kirjutage, milliseid täid on vaja teha, millise tulemusega, palju selle eest maksate (bruto), maksmise viis (sularaha või pangakonto nr.), tääde tegemise tähtajad. Siis poolte rekvisiidid (nimetus, aadress, reg nr, või ID number), kuupäev, allkirjad. K•IK.



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Postitus Postitas pimeloom » 10 Veebr 2007 17:09

Äkki ja äkki.
Ma äkki vabandan ka ja tuletan meelde, et äkki tuleb ainult püksi. Ja seda ka üldjuhul lastel.

Vabandan veelkord.



doris
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:313
Liitunud:14 Aug 2006 03:00

Postitus Postitas doris » 12 Veebr 2007 15:59

Mina laseks küll tääd teha. Lepingusse tuleb lisada vastavad punktid, kui nad eiravad tääd või kvaliteet kehva. Leping tuleb hästi koostada, mitte paari lausega. Ja kui on vaja ikka mingeid lammutustäid teha, miks mitte kasutada omi inimesi. Me ei tea ju, millise kohaga on tegu, on seal tääd või ei. Juhatus tunneb inimesi paremini kui meie ja see on nende otsustada.



elly
Liige
Liige
Postitusi:93
Liitunud:11 Mai 2006 03:00

Postitus Postitas elly » 12 Veebr 2007 20:48

Doris, õige, seda ma tahtsingi äelda. Igal juhul seda on juhatusel otsustada ja meie siin võime neile ainult soovitada ja oma mõtteid jagada.



Puru
Üüriline
Üüriline
Postitusi:6
Liitunud:09 Apr 2008 11:49
Asukoht:tallinn

Re: võlgade maksmine

Postitus Postitas Puru » 22 Jaan 2009 01:02

kas kellelgi on kokkupuudet võlgade mitte tasumise puhul sanktsioonide rakendamisega? nt. kui võlg on püsinud üle 45 päeva, lülitatakse korterist elekter välja vms. meile soovitati selliselt toimida- siis pidid võlad kaduma kui imeväel....



Kasutaja avatar
meelismih
Liige
Liige
Postitusi:132
Liitunud:19 Mai 2008 09:49

Re: võlgade maksmine

Postitus Postitas meelismih » 22 Jaan 2009 08:17

Meil homsega kukkub ühe korteri mittemaksmise aeg kolm kuud.
Ehk siis kolme kuu ühistu fondide rahad + vesi ja elekter.
Minu silmis 1 kuu on arusaadav, kaks kuud elab veel üle, aga kolm kuud on konkreetne tahtlik mittemaksmine. Selle aja jooksul oleks saanud rahad juba ammu kokku koguda.

Mina olen viimased kaks kuud käinud inimesele selgitamas, milles on mure. Loomulikult nõme on kuulata seda, et tööd ei ole ja laps tahab süüa, aga püüan selles osas hoida külma närvi. Ühelt poolt saan tõesti aru, teiselt poolt aga arved tuleb alati ära maksta - pigem ise nälgin, aga võlgu mina ei jääks. Eriti arvestades seda, et iga kuu muutub arve koos võlgadega aina suuremaks ning kui juba esimene arve oli ülejõu, mida inimene siis teeb, kui postkasti laekub arve, millel on kolm eelmist arvet võlgadena? Jube vaadata, et sellele ei mõelda :(

Minu puhul õnneks on tegemist volitatud ühistu liikmega, mis tähendab seda, et mul on nüüd võimalik helistada korteri tegelikule omanikule ning hakata selgitama, mis on maksmata jätmise tagajärjed. Niipalju kui tean, on sellel inimesel rohkem kohusetunnet kui volitusega toimetaval tegelasel ning võimalik, et see lahendab ka olukorra.

Puru, sulle soovitan välja võtta seadustest lõigud, mis kirjeldavad arvete mittemaksmise tagajärgi ning ühistu õiguseid sellise olukorra tekkimisel. Kirjuta valmis üks kena neutraalne kiri, kus on väljavõtted kirjas ning edasta see korteriomanikule. Kui võimalik, suhtle silmast-silma, mis on mõnikord tõhusam.

Elektri väljalülitamisega seoses soovitan eelnevalt saata just nimelt hoiatuskiri, nagu eelpool mainisin. Pane sinna lisaaja tähtaeg ning kui võimalik, anna see kiri edasi allkirja vastu.

Meil oli hoovil ühe korteriomaniku autoromu, mida hakati seal samuses lammutama. Tulemuseks oli romula tunne. Sai inimesega käidud mitu korda rääkimas ... koristagu ära, tõstku kuuride taha vms. peaasi, et ei oleks platsil kõigile näha - ei ole ilus. Vastu sain ainult lubadusi ja lubadusi, et kui vaba päev, küll siis tehakse. Asi kestis pea kolm kuud. Loomulikult olid teised ühistu liikmed samuti negatiivselt meelestatud ning mainisin, et ma ei saa midagi teha niisama - kirjutagu avaldus, kus on allkirjad all ning siis tegelen edasi. Järgmisel hommikul oli avaldus olemas, vormisin valmis kurja kirja, kus andsin mõista, et kui selleks tähtajaks pole romu kadunud, võtab juhatus ette vastavad meetmed. Läksin ukse taha, näitasin teiste liikmete avaldust, lasin sinna alla kirjutada "Sain avaldusest aru, kuupäev, allkiri" ning andsin endapoolse tähtajalise teavituse. Ka sinna sama tekst alla, et sai aru ja kuupäev.

Möödus nädal ning romu oli läinud.



Vasta