kü seaduses osamaks ja osakapital

Üldised teemad ühistu majandamisest

Moderaator:Heino

roheline
Üüriline
Üüriline
Postitusi:42
Liitunud:23 Jaan 2008 14:41
Asukoht:.
kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas roheline » 13 Mär 2008 00:08

Vaidlen ühe küsimusega ja ühe inimesega...
Loen korteriühistu seadust:

§ 6. Korteriühistu vara
(1) Korteriühistu kui mittetulundusühistu võib omandada põhikirjaliste ülesannete täitmiseks vajalikku vara. Korteriühistu vara tekib tema liikmete osamaksudest, ühistu tegevusest saadavast tulust ja muudest laekumistest.
(3) Korteriühistul on osakapital.

§ 7. Osamaks
(1) Korteriühistu liikme osamaksu suurus korteriühistu varas on võrdeline tema korteriomandi eseme osaks oleva ehitise ja maatüki mõttelise osa suurusega, kui korteriühistu põhikirjas ei sätestata teisiti. Osamaksu tasumine on kohustuslik. Osamaks määratakse ühesugustel alustel kõigile korteriühistu liikmetele.
(2) Korteriomandi võõrandamisel ja pärimisel hinnatakse selle väärtust koos korteriomaniku varaliste kohustustega korteriühistu suhtes ja osamaksuga korteriühistu varas.
(4) Majandamiskulude maksmisega viivitamisel võib korteriühistu juhatus nõuda korteriomanikult viivist kuni 0,07 protsenti maksmata jäänud summalt päevas iga viivitatud kalendripäeva eest majandamiskulude maksmise kuule järgneva kuu esimesest kuupäevast arvates.

§ 8. Erinõuded korteriühistu kapitalide suhtes
(1) Korteriühistu osakapital moodustub korteriühistu liikmete osamaksudest ning ei või olla väiksem korteriühistu asutamise aasta majandustegevuse aastakava ühe kuu eeldatavatest kuludest.

Minu küsimus: kas osamaks ja osakapital on kaks erinevat asja?



Kasutaja avatar
Heino
Administraator
Administraator
Postitusi:1399
Liitunud:29 Jaan 2006 02:00
Asukoht:Harjumaa, Saue vald
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 4 korda
Kontakt:

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas Heino » 13 Mär 2008 07:34

Siin on ju kõik öeldud: Korteriühistu osakapital moodustub korteriühistu liikmete osamaksudest.
Lihtsalt natukene keeruline lause võib-olla.


Külasta ka Korteriühistu Abi Facebooki fännilehte

roheline
Üüriline
Üüriline
Postitusi:42
Liitunud:23 Jaan 2008 14:41
Asukoht:.

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas roheline » 14 Mär 2008 21:52

Jah, sellist vastust ma kartsingi. Tõepoolest moodustub osakapital osamaksudest. Aga... kuidas nimetatakse nn üüriarvet? Kas ka seda võiks nimetada osamaks? Sest millele seadus lubab viivist arvestada - selle paragrahvi pealkiri on ju osamaks.



Rain
Liige
Liige
Postitusi:76
Liitunud:04 Apr 2007 03:00
Asukoht:Eesti
Kontakt:

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas Rain » 14 Mär 2008 23:22

Osamaksudest, mis on võrdelised korteri suurusele, moodustub ikka korteriühistu nn osakapital, mis seaduse mõtte kohaselt peaks katma elamu ühe kuu majandamiskulud. Tuues paralleeli ehk arusaadavamast ärimaailmast on tegemist ettevõtte omanike panusega. Majandamiskulud, millele paragrahvi eraldi lõigus viidatakse, pole kindlasti osamaksu osa, kuna see ei puuduta ühistu vara vaid nn vahendatavaid teenuseid.


www.korteriyhistu.net - muuda ühistu tegevus läbipaistvaks! Alusta juba täna, tasuta.

pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas pimeloom » 15 Mär 2008 02:52

roheline kirjutas: selle paragrahvi pealkiri on ju osamaks.
Elus on tihtilugu nii, et sisu on pealkirjast olulisem.



roheline
Üüriline
Üüriline
Postitusi:42
Liitunud:23 Jaan 2008 14:41
Asukoht:.

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas roheline » 15 Mär 2008 10:07

Rain kirjutas:Osamaksudest, mis on võrdelised korteri suurusele, moodustub ikka korteriühistu nn osakapital, mis seaduse mõtte kohaselt peaks katma elamu ühe kuu majandamiskulud. Tuues paralleeli ehk arusaadavamast ärimaailmast on tegemist ettevõtte omanike panusega. Majandamiskulud, millele paragrahvi eraldi lõigus viidatakse, pole kindlasti osamaksu osa, kuna see ei puuduta ühistu vara vaid nn vahendatavaid teenuseid.
Tänan :) väga hea selgitus. Tahtsin enda arusaamisele kinnitust saada ja seda ma sain. Tänan veel kord, Rain.

Kui KÜ dokumentides "rääkida" KÜ poolt koostatavatest arvestst, siis oleks ilmselt korrektne neid nimetada majandamiskulude arve. Kas olete nõus minuga?
need arved, mida rahvasuus üüriarveteks kutsutakse.



sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas sirts » 15 Mär 2008 22:39

No maksadki ju arvete järgi. Kui osakapital jagatakse näiteks mitmele maksmise korrale, siis pannakse see sin arvele. Sa ei le kohustatud midagi maksma, mille kohta sa pole saanud arvet. Viivis arvestatakse loomulikult täisarvelt. Sa ei saa ka jättaa maksmata mingit osa arvest. Arve on tervik.



roheline
Üüriline
Üüriline
Postitusi:42
Liitunud:23 Jaan 2008 14:41
Asukoht:.

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas roheline » 16 Mär 2008 17:34

sirts kirjutas:No maksadki ju arvete järgi. Kui osakapital jagatakse näiteks mitmele maksmise korrale, siis pannakse see sin arvele. Sa ei le kohustatud midagi maksma, mille kohta sa pole saanud arvet. Viivis arvestatakse loomulikult täisarvelt. Sa ei saa ka jättaa maksmata mingit osa arvest. Arve on tervik.
Jah muidugi, maksan ikka terve arve korraga, selles ei ole küsimus.
Mul on keeleline diskussioon, et kuidas on õige nimetada nn üüriarvet, kas ütlete majandamiskulu arve või räägite lihtsalt arve.

See mul võib-olla liiga labane küsimus aga huvi on ikka, et kuidas on juriidiliselt/keeleliselt korrektne? :roll:



Kasutaja avatar
Heino
Administraator
Administraator
Postitusi:1399
Liitunud:29 Jaan 2006 02:00
Asukoht:Harjumaa, Saue vald
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 4 korda
Kontakt:

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas Heino » 16 Mär 2008 19:19

Arve ja majandamiskulu arve. Mõlemad kõlbavad. Võib ka korteri arve vms. Usun, et see nimetus ei olegi nii oluline. Peaasi, et seal sees sõna arve on kajastatud.


Külasta ka Korteriühistu Abi Facebooki fännilehte

sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas sirts » 16 Mär 2008 20:25

Lihtsalt arve ja number ja kuupäev ja kellele arve esitatakse. Komponendidi, mida arve peab sisaldama peaksid olema kusagil Võlaõigusseaduses kirjas.
Sellest ei tohiks omale nii suurt numbrit teha. No mõnel pool on lihtsalt üürikviitung, mis minu arvates pole üldse õige.



leammj
Haldur
Haldur
Postitusi:612
Liitunud:29 Juul 2006 03:00

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas leammj » 05 Apr 2008 16:45

Paljud loevadki sedakorteriarvet üüriarveks.Koosolekul olen sellel teemal teinud selgitust,Kui on üür , siis ta on üüriline.Üürib midagi.Kui olete omanik siis ka korteri arve .Ka majndus arveks teda nimetada ei saa,Pool on ju kommunaalarved ja teine pool on tegelikult hooldus ja haldus. See peaks ikkagi olema korteri arve,



timmu
Liige
Liige
Postitusi:79
Liitunud:09 Nov 2008 17:58
Asukoht:Tallinn

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas timmu » 12 Nov 2008 20:40

Kas igal KÜ-l PEAB olema osakapital?

Kui pika perioodi vältel makstakse osamaksu? Kui suur see tavaliselt m2 kohta on?

Kas osamaksudest tulev summa koguneb osakapitali või kasutatakse seda millekski?

See punkt seadusest on väga-väga segane mu jaoks :(



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas pimeloom » 12 Nov 2008 20:49

Eks siin ole jälle seadus abiks. KÜS Paragrahv 8. Erinõuded korteriühistu kapitalide suhtes
(1) Korteriühistu osakapital moodustub korteriühistu liikmete osamaksudest ning ei või olla väiksem korteriühistu asutamise aasta majandustegevuse aastakava ühe kuu eeldatavatest kuludest
Paragrahv 7. Osamaks
(1) Korteriühistu liikme osamaksu suurus korteriühistu varas on võrdeline tema korteriomandi eseme osaks oleva ehitise ja maatüki mõttelise osa suurusega, kui korteriühistu põhikirjas ei sätestata teisiti. Osamaksu tasumine on kohustuslik. Osamaks määratakse ühesugustel alustel kõigile korteriühistu liikmetele

1. Osakapital peab olema
2. Perioodi pikkuse otsustate üldkoosolekul ja eks ta oleneb makse suurusest. Võib ko korraga ära maksta. Suuruse m2 kohta arvutate ise välja vastavalt oma kulude suurusele.
3. Koguneb osakapitali. Osakapitali saab/võib kasutada arveta tasumiseks (näiteks on soojaarve vaja ennem maksta kui korteriomanike maksed ühistule laekuvad) ja muude erakorraliste kulutuste katteks (siis panete pärast raha osakapitali tagasi)


LIhtsalt hea inimene :P

timmu
Liige
Liige
Postitusi:79
Liitunud:09 Nov 2008 17:58
Asukoht:Tallinn

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas timmu » 14 Nov 2008 09:52

pimeloom kirjutas:1. Osakapital peab olema
2. Perioodi pikkuse otsustate üldkoosolekul ja eks ta oleneb makse suurusest. Võib ko korraga ära maksta. Suuruse m2 kohta arvutate ise välja vastavalt oma kulude suurusele.
3. Koguneb osakapitali. Osakapitali saab/võib kasutada arveta tasumiseks (näiteks on soojaarve vaja ennem maksta kui korteriomanike maksed ühistule laekuvad) ja muude erakorraliste kulutuste katteks (siis panete pärast raha osakapitali tagasi)
Kui on selline juhus: maja haldab BREM, moodustatakse KÜ, kuid haldamist see üle ei võta. Milleks sel juhul on vajalik osakapitali kogumine?



Kasutaja avatar
Heino
Administraator
Administraator
Postitusi:1399
Liitunud:29 Jaan 2006 02:00
Asukoht:Harjumaa, Saue vald
On tänanud: 10 korda
On tänatud: 4 korda
Kontakt:

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas Heino » 14 Nov 2008 11:13

Sellepärast, et seadus seda nõuab ja ega ühistu ei ela BREM-i rahakotil vaid ikka omal.


Külasta ka Korteriühistu Abi Facebooki fännilehte

timmu
Liige
Liige
Postitusi:79
Liitunud:09 Nov 2008 17:58
Asukoht:Tallinn

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas timmu » 14 Nov 2008 11:15

Heino kirjutas:Sellepärast, et seadus seda nõuab ja ega ühistu ei ela BREM-i rahakotil vaid ikka omal.
Ma lihtsalt ei mõista, et miks meil KÜ üldse moodustati 11 aastat tagasi, kui ise ei hallata jne.

Mis kulutused siis ühistul praegu on? Majandusaruannetes on 0....



sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas sirts » 14 Nov 2008 12:00

Osakapital on põhimõtteliselt reservfond.



leammj
Haldur
Haldur
Postitusi:612
Liitunud:29 Juul 2006 03:00

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas leammj » 14 Nov 2008 12:41

Mul on keeleline diskussioon, et kuidas on õige nimetada nn üüriarvet, kas ütlete majandamiskulu arve või räägite lihtsalt arve.
üüriarve-on kui te üürite midagi.
Arve või siis korteriarve. Maksate teenustasu , mida teile KÜ osutab.



sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas sirts » 14 Nov 2008 13:10

Kõige lihtsam, nimetage arve lihtsalt arveks.



tem
Revident
Revident
Postitusi:166
Liitunud:17 Okt 2006 03:00

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas tem » 14 Nov 2008 13:53

veel üks nimetamise võimalus - makseteatis,
olen näinud ka sihukest nime: teatis-arve



sirts
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1405
Liitunud:18 Veebr 2006 02:00
Asukoht:Tartumaa
Kontakt:

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas sirts » 14 Nov 2008 16:33

Ma olen näinud ka arvelipikut jms, No ei ole soliidne. Nimetage arve arveks. Milles küsimus?



tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas tull6 » 22 Nov 2008 11:26

Osakapital=osamaksust+ eelmiste per.jäotamata tulemist+ aruandeaasta tulem.
Eelmise per.tulem ja aruandeaasta tulemi koht bilansis sõltub üldkoosoleku otsusest kuhu suunatakse/või ei suunata (+ tulemi korral) aruandeaasta tulem; - tulemi korral läheb eelmise per.tulemi reale ja see tähendab,et eelarve läks negatiivseks, ning kahjumi katmiseks tuleb järgnevat eelarvet suurendada, aga see on kõik väga raamatupidamslik, mis on raamatupidaja informeerida.



tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas tull6 » 22 Nov 2008 11:39

on
Mis kulutused siis ühistul praegu on? Majandusaruannetes on 0....

timmu - ju siis ühistu liikmed on rahul olnud. alati võib teha ettepanekuid, esitada küsimusi juhatusele.

Toon näite: olen 12.a. vanuses ühistus tegev olnud ja nüüd hakkame renoveerima, milleks on kogutud 1,0 milj. mis on laenu võtmisel omaosaluse suuruseks ja pealegi teenib päris head intressi. Samas on kõik need aastad olnud ühistu eelarves haldus+hooldus+heakord+kap.rem.vahendite tariif 8,0 kr/m², Minu meelest päris hea tegus ühistu.



Uutma
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:274
Liitunud:12 Aug 2006 03:00
Asukoht:Tallinn, Roopa 12

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas Uutma » 29 Nov 2008 14:23

sirts kirjutas:Ma olen näinud ka arvelipikut jms, No ei ole soliidne. Nimetage arve arveks. Milles küsimus?
'Makseteatis' on täitsa soliidne ja korrektne sõna. Arve esitatakse siiski osutatud teenuste eest. KÜ kogub elanikelt maksed kokku ja maksab saadud arvete alusel teenusepakkujatele, mitte ei osuta teenust. Kui ma õigesti mäletan, siis on arve vorminduse koha pealt olid olemas vist mingid väga ranged sätted. Makseteatis võib olla vabamas vormis.

Minu küsimus on pigem selle kohta, et paljudes KÜdes osakapitalist jooksva kuu kulusid kaetakse (nii nagu meie ühistus) ja paljudes raha tarbitud teenuste eest elanikelt ette võetakse? Ehk ega ju ei ole olemas mingit sätet osakapitali taseme hoidmise kohta?

Meie KÜ näiteks moodustas osakapitali KÜ asutamisel üldkoosoleku otsusega remondifondist vastava summa osakapitaliks arvates -- minu arvates igati mõistlik lüke.


See on kõigest minu arvamus. Teistel võivad olla erinevad arvamused. Vastavalt PS § 146-le mõistab õigust ainult kohus.

leammj
Haldur
Haldur
Postitusi:612
Liitunud:29 Juul 2006 03:00

Re: kü seaduses osamaks ja osakapital

Postitus Postitas leammj » 30 Nov 2008 18:49

Osakapital on 1/12 korterite arvetest sissemaks.-osamaks. ja sissemaks on asutamisega seotud maksed. Osamaks peab olema KÜ-s kapitalmaksena See on puutumatu maks. Osakapital on KÜ põhikapital, Seda kasutatakse erand juhtudel.Sisseastumismaks on notari tasu, asutamisega seotud maksud



Vasta