tasu kogu juhatusele või esimehele?

Juhatuse liikmetest ja juhatuse liikmetele

Moderaator:Heino

Vasta
t33liblikas
Liige
Liige
Postitusi:67
Liitunud:11 Juun 2009 21:20
Asukoht:Tallinn
tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas t33liblikas » 10 Veebr 2010 11:27

Minul on selline küsimus: miks on tavapärane, et ainult juhatuse esimees saab palka? Vastutab ju kogu juhatus. Mis motivatsioon on teistel juhatuse liikmetel olla juhatuses? Kui palju teeb juhatuse esimees rohkem tööd kui teised liikmed?

Minu arvates peaks olema esimees see, kel on esindusõigus (a la pangas jne), ülejäänute vahel peaks olema teemad jaotatud- ehitus/remont, elanike mured, juriidiline pool jne. Kõik otsused võetakse ju vastu ühiselt, st tuleb kokku koosolek. Esimees edastab mured tegelemiseks vastavale juhatuse liikmele ja juhib juhatust.

Juhatuse esimehe palk võiks olla veidi suurem kui teistel (kuna tal on veidi rohkem tööd), aga minu arvates enam vähem võrdne.

Mis teie arvate?



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas pimeloom » 10 Veebr 2010 13:34

Nojah, aga kes keelab juhatuse liikmete vahel ülesandeid ära jagada ja kõigile tasu maksta? Mitte keegi. Meil näiteks on viieliikmeline juhatus, juhatuse esimehe tasu on 2500 krooni. Arvad, et kui see jagada kõigi liikmete vahel, siis 500 krooni kuus motiveerib juhatuse liikmeid midagi tegema?
Esindusõigus pangas - palju seda vaja on? Ma olen pangas käinud korra kahe aasta tagant, siis kui on vaja uutele juhatuse liikmetele õigusi anda.
Ehitus/remont - see toimib ainult sellisel perioodil kui neid töid tehakse.
Elanike mured - paar-kolm telefonikõnet kuus.
Juriidiline pool - mida selle all mõtled?

Mina ei näe meie ühistu näitel küll mingit mõtet kohustusi jagada.


LIhtsalt hea inimene :P

tem
Revident
Revident
Postitusi:166
Liitunud:17 Okt 2006 03:00

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas tem » 10 Veebr 2010 14:08

>>< ... mõte kohustusi jagada ...

Jagada saab tõesti vaid seda, mida ikka on jagada. Kui näiteks [KÜ ü/k otsusel] on palgakulu kuus ca 2500.- (mis teeks sellise maja suuruseks umbes 2500 m2, ehk siis arvestusega ca 1 kr/m2 kohta palgakulu kuus - umbes 35-40 korterit, ehk siis umbes samapalju KÜ liiget), siis pole vist tõesti midagi õieti jagada, sest vaevalt keegi korteriomankest raatsiks palga peale rohkem kulutada.

Sihukeses suurusjärgus majas on [aastate keskmiselt] ilmselt tõesti 2-3 telefonikõnet kuus, ehk siis kord aastas võtab iga teine korteriomanik vaevaks oma valitud auväärt juhatust tülitada.

Veelgi väiksemas ühustus pole aga tavaliselt enam üldse mitte midagi palgaks välja jagada juhatuse liikmete vahel, hea kui esimeeski midagi saab. Kui seaduskuulekna palgana püüda maksta, ja mitte autokuludena ca 1000.- kuus, siis otse loomulikult - riigimaksud veel peale selle ...

Olen ise mõelnud, et peale selle eelmainitud ja arvatavalt kusagil siinseski foorumis kõneks olnud umbkaudse keksmise KÜ nö. palgakulu normatiivi (see umbes 1 kr/m2 kohta kuus) võiks üks [emotsionaalselt] objektiivne juhatuse (või selle esimehe) palgakulu olla selline, mida majas elav KÜ juhatuse liige (või nn. - esimees) teistele raatsiks sama töö eest maksta.



t33liblikas
Liige
Liige
Postitusi:67
Liitunud:11 Juun 2009 21:20
Asukoht:Tallinn

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas t33liblikas » 10 Veebr 2010 14:27

Meil on majas 162 korterit ja elanike muresid 2-3 kuus. On sellised murelikud kodanikud:) juhatuse vastuvõtt toimub kord kuus.

Kuna tegemist on vanalt juhatuselt juhtimise ülevõtmisega, siis on suht palju tööd.

Remont - seda hakkab järjest tulema, kuna maja on 1974 ehitatud.

Esindusõigus pangas - meil teeb arvete eest ülekandeid juhatuse esimees, mitte raamatupidaja.

Juriidiline pool - meil on majas palju võlgnikke ja nendega tuleb maksekäsu kiirmenetlusi sisse anda, kohtutäituritega asju ajada, üks firma on meie ühistu inkassosse andnud jne.

Kuna mina olen juura lõpetanud, siis pöördub juhatus praegu küsimustega nõu saamiseks minu poole, aga ma olen revisjoni esimees, seega ei saa ma neid otseselt väga palju aidata. Vastasel juhul hakkan kevadel iseenda tööd kontrollima revisjoni käigus.

Mul on plaan selline ettepanek juhatusele teha, tahtsin lihtsalt kuulda, kuidas teistel on tehtud.



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas pimeloom » 10 Veebr 2010 14:36

tem kirjutas:>>< ... mõte kohustusi jagada ...

Jagada saab tõesti vaid seda, mida ikka on jagada. Kui näiteks [KÜ ü/k otsusel] on palgakulu kuus ca 2500.- (mis teeks sellise maja suuruseks umbes 2500 m2, ehk siis arvestusega ca 1 kr/m2 kohta palgakulu kuus - umbes 35-40 korterit, ehk siis umbes samapalju KÜ liiget), siis pole vist tõesti midagi õieti jagada, sest vaevalt keegi korteriomankest raatsiks palga peale rohkem kulutada.
Ma vabandan, et illusiooni purustan, aga meie majas on endiselt 90 korterit ja maja pindala on 4700 m2.



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas pimeloom » 10 Veebr 2010 14:40

t33liblikas kirjutas: Esindusõigus pangas - meil teeb arvete eest ülekandeid juhatuse esimees, mitte raamatupidaja.
Ma maksan ka ise arved, mitte raamatupidaja, aga need kümmekond ülekannet internetipangas ei ole küll mingi eriline vaev.
Juriidiline pool - meil on majas palju võlgnikke ja nendega tuleb maksekäsu kiirmenetlusi sisse anda, kohtutäituritega asju ajada, üks firma on meie ühistu inkassosse andnud jne.
Maksekäsu kiirmenetlust saab nüüd sisse anda vaid elektrooniliselt. Selle avalduse täitmine ei ole kurnav ega keeruline. Samuti maksekäsu täiturile viimine.

Aga see on minu subjektiivne arvamus ja võib olla ka traagika.



Kasutaja avatar
ergon
Haldur
Haldur
Postitusi:760
Liitunud:21 Mär 2006 02:00
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas ergon » 10 Veebr 2010 15:07

Mind on ammu vevanud küsimus: mis eriline kohustust ja töö see VASTUTUS on, et see peaks kohe erladi tasustatud saama.
Iga üks vastutab oma töö eest, ka kojamees aga millegi pärast tuuakse erilise tööna ja tasu vääriva asjana välja juhatuse olemine ja vastutamine. Kummaline.

Meil on juhatuses kolm liiget, mina kui juhatuse esimees, teen kogu töö: maksan arveid, kogun näite, hinnapakkumisi, järelvalve tehtu üle ehk kõik mida 75 korteriga ühistus vaja teha. Teised liikmed kogunevad ainult koosolekuteks, kui on vaja juhatuse otsuseid ühes või teises asjas. Seega nemad ainult vastutavad- töö teen mina ning tasu saan ka ainult mina. Valmistan koosolekud ette, saadan materjalid ja koosolekul tulevad otsused mida ma täide viima hakkan. Ma ei näe mingit vajadust kellelgile tasu maksta 4-5 korda aastas koosolekul käimise ja VASTUTAMISE eest.



suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas suisse » 10 Veebr 2010 16:53

Meil on 3 juhatuse liiget ja kellelegi ei maksta tasu juhatuse liikme töö eest.
Olen ise juhatuse liige ja raamatupidaja ning tasu saan ainult raamatupidamise eest. Kuna ise majas ei ela olen vahel arve helistanud juhatuse esimehele ja palunud aasta lõpul käia läbi need korterid, kes pole mõõturinäitu aasta lõpul esitanud. Samas juhatuse esimees niidab muru ja roogib lume ning saab ühekordse hüvitise (jõuluks- see ta enda soov).
Näidud esitatakse iga kuu e-posti teel või pannakse ühes trepikojas asuvasse KÜ postkasti, mille võtan sealt siis kui võtan soojasõlmest üldmõõturite näidud.
Samas pöörduvad liikmed ka muredega telefoni või meili teel, millele vastamine pole küll mingi töö, mille eest peaksin tasu saama.
Lisaks võtan hinnapakkumised, tegelen võlgnikega (telefonikulud jäävad minu kanda), vormistan kõik protokollid, kutsun koosolekud kokku, annan materjalid tutvumiseks ja viin läbi koosolekud. Juhatuse koosoleku protokolli koos otsustega koostan valmis ja saadan e-maili teel tutvumiseks, teised liikmed vastavad, kas on OK või esitavad muudatusi (siiani neid olnud ei ole) ja tuleme kokku ning allkirjastame protokolli.
Arvete maksmine on küll raamatupidaja töö, seda ei pea juhatuse esimees/liige tegema.
Kõik liikmed ja revisjonikomisjon on rahul juhatuse tööga.



tem
Revident
Revident
Postitusi:166
Liitunud:17 Okt 2006 03:00

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas tem » 11 Veebr 2010 11:09

>>> ... mis eriline kohustus ja vastutus see töö see on ...

Püüdes sedamoodi probleemi-püstitusele mingit selgitust leida palka mitte saava Kü (ainsa) juhatuse liikme seisukohalt, siis - kohustuse üks peamine ebameeldivus on see, et - ikka kohe pagana ebaõiglane tundub [seda tõesti suhteliselt väikest eelkirjeldatud töö-asja] üksi nö. rabada ...

Ja see vastutus seisneks suurelt jaolt selles, et kui tõesti siiski mingi suurem jama tekib (näit. hakka kellegi juriidiliselt hästi ette valmistunud või haritud tüütusega mingit kohut käima või muidu protsessima), siis - no see kolgata oleks ikka täitsa metsik ja üliväga mõttetu aja- ja närvikulu. Mille nimel siis?

Niisis - kui seda sots.-maksu ees ei oleks, siis - mingi kasvõi väike tasu oleks KÜ juhatusele üsna mõistlik ja igati inimnlik ära maksta. Ja seda mitte niivõrd töö eest ja vastutuse kompensatsiooniks, vaid pigem selle nähtava ebaõiguse vähendamiseks (keegi teeb, ja ülejäänud jälle - ei tee mitte) ja riski (käi kohut või jända kindlustusega) maandamiseks.



efkakas
Üüriline
Üüriline
Postitusi:17
Liitunud:25 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn-Pelgulinn

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas efkakas » 27 Mai 2010 10:14

minul on küll "kopp ees" tasuta rabelemisest :) 4a olen üksi ühistut juhtinud, kõiki töid korraldanud, trepikoda koristanud, 24/7 avariiteenistus olnud, probleeme lahendanud, jne jne.... selle aja jooksul on majavaremest vägagi korralik ja turvaline elamu saanud. Aga kuidas see teistele kü liikmetele tundub? See, et ma kõike teen ja tasuta prindin ja oma tööajast mööda linna jooksen ja asju ajan on täiesti normaaalne, minu tänu selle eest et saan ühistust juhtida. Aga kui midagi vähegiii viga on, karatakse kohe näkku ja tullakse konkreetselt sõimama. Näiteks kui üks kehav silmanägemisega vanamutt arvas et ma liiga harva trepikoda pesen (vee- ja vahendite kulu minu enda taskust) siis tuli selline sõnadevaling, mille hulka käis "muud ei tee kui käid käsi pikalt ees raha küsimuas". siis viskas küll täiesti kopa ette.

Järgmisel koosolekul tutvustan liikmetele 3 eirneva haldusfirma hinnapakkumisi ning siis saavad valida, kas maksavad mulle 1000 eek või haldajale 3000+ eek. Siis ma tunnen vähemalt et olen tasustatud kõige selle s...a eest mida nagunii koguaeg kaela sajab :)



leammj
Haldur
Haldur
Postitusi:612
Liitunud:29 Juul 2006 03:00

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas leammj » 27 Mai 2010 10:31

Juhatuse liige osutab teenust. Seega on sul õigus saada teenustasu. Kuid puhkuse kompensatsiooni ei saa. Kui teed ka koristaja tööd. Tee ühine leping. Kuid lepingus märgi ära , et majahoidja kohustuste täitmise eest on selline bruttopalk................, juhatuse liikme teenustasu on..... . Muidugi oleneb kui suur sul see maja on.
Tean Mustamäel ühte ühistut , kes tegi omale tagant järgi teenustasu .Kui ma ei eksi 3 aasta eest. Kuna ka sai sõimata , et omab ei tea kui palju Juhatuse liikmel sai kopp kõigest. Tegi samuti üldkoosolekul sellise otsuse nii nagu sa siin kirjutad Teenustasu võib maksta ka ühekorraga. See on teenus, Teed vastavalt eelarve. Kas teed kuudekaupa või siis kord aastas.
Kui sa kirjutad , et haldajale 3000 kr. Siis sul peaks olema vähemalt 45 korteriga maja.
Tasuta ei tasu teha. Keegi ei ütle sulle äitähh.
Ega paljud vanurid tõesti nii ütlevad.
Edu sulle maja haldamisel.



suisse
Juhatuse esimees
Juhatuse esimees
Postitusi:392
Liitunud:17 Mai 2007 12:37

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas suisse » 27 Mai 2010 15:31

Õnneks meie majas puuduvad urgitseja/kritiseerijad. Koridor pesevad liikmed kordamööda ise graafiku alusel, iga kevad on ühine suurkoristus ümber maja.
Loomulikult nõuaks ma endale tasu, kui ma teen reaalselt tööd (koristan koridore, kinnistut - pole see ju ainult minu maja), sest see on siiski juhatuse liikme kohustustest väljajääv ülesanne.
Samas, kui liikmed leiavad, et selle eest maksta ei taha - keegi ei keela neil ise koristada.
Lisaks on meil suusõnaline kokkulepe, et isikud, kes ei taha ise koristada, leiavad isiku selle töö tegemiseks ja maksavad selle ose kinni.



pimeloom
Linnapea
Linnapea
Postitusi:1529
Liitunud:02 Juul 2006 03:00
Asukoht:Tallinn

Re: tasu kogu juhatusele või esimehele?

Postitus Postitas pimeloom » 27 Mai 2010 17:14

leammj kirjutas: Tee ühine leping. Kuid lepingus märgi ära , et majahoidja kohustuste täitmise eest on selline bruttopalk................, juhatuse liikme teenustasu on..... .
Millise seaduse alusel ja mis moodi peaks välja nägema selline leping?
Majahoidjale peaks sõlmima töölepingu, juhatuse liikmele juhatuse liikme lepingu või käsunduslepingu.



Vasta