Mure alatu korteriühistuga

Juhatuse liikmetest ja juhatuse liikmetele

Moderaator:Heino

Vasta
Sigi
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:20 Okt 2010 10:25
Asukoht:Pärnu
Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas Sigi » 20 Okt 2010 13:48

Tere, Aastaid tagasi ostsin Pärnus suures kortermajas suvitamiseks korteri. Ühistut juhatavad majas alaliselt elavad pensionärid. Mõni aasta tagasi leidsid nad väga hea kokkuhoiumeetodi. Puudujäävad summad kirjutatakse suvitajate arvetele reaga vee kadu. Alguses olid summad väikesed, aga siis ühel hetkel pandi kohe 500 krooni korraga ja selle jätsin juba maksmata, siis veel kord sama summa. Kui summa jõudis juba 1200 kroonini siis minu korduvate protestide peale lõpetati selline tegevus. Selgitus oli, et me ei teata iga kuu vee kulu ja nad võtavad ettemaksu, aga hiljem kui vee seis on teatatud nad juba enam tagasiarvestust ei tee. Nüüd on see summa juba mitu aastat mul üleval, seni viiviseid ei võetud, aga sellest aastast hakati ka viiviseid nõudma - jälle uus viis suvitajaid rahastada. Ma ei ole ainus, kes on samas olukorras. Olen korduvalt nõudnud, et mulle saadetaks koosolekute kutseid, kuid 10 aasta jooksul pole seda kordagi juhtunud, need tehakse argipäeviti ja kuulutus pannakse vaid paar päeva ennem koridori, et kindlustada suvitajate mitteosalemine. Arveid oskavad küll iga kuu Tallinnasse saata. Esimehe ja raamatupidajaga vestlemine ning ühistule kirjutamine ei anna mingeid tulemusi. Mida teha? Palun andke head nõu.



Scroll
Üüriline
Üüriline
Postitusi:37
Liitunud:04 Juun 2010 22:04
Asukoht:Tartu

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas Scroll » 20 Okt 2010 23:52

Tere, otsi kuidagi maja põhikiri ja vaata mis seal kirjas on, ehk kuidas tohivad käituda. Põhikirja võid leida äriregistrist või krediidiinfost (krediidiinfos on tasuline). Kindlasti on vaja neil esitada prtotokoll teile, mis paneb juhatust nii käituma. Kui te ei teatanud veenäitu siis on juhatusel võimalus teha otsus, et võta mõõtur raamatupidamislikusest arvestusest maha aga ettemaksu ei tohi võtta eht kuidas kirjeldati seda kviitungil, kõigepealt alustage maja põhikirja otsimisega.
Lugupidamisega



leammj
Haldur
Haldur
Postitusi:612
Liitunud:29 Juul 2006 03:00

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas leammj » 21 Okt 2010 08:37

Siin on üks asi teil jäänud tegemata.
1. Oleksite pidanud iga kuu saatama kasvõi raamatupidajale , et vee näit on panna sinna see number , mis oli , kui sõitsite Tallinna.- Kõik probleemid oleksid ka sellega lahendatud. Kuna korteriomanik ei anna , siis olen pannud keskmise eelmise kuu tarbimise. Ja kui siiski suvatseb korteriomanik panna oma näidu Teeme tasaarvestuse. Nii peaks ka teie ühistus nii olema
2.Igal korteriomanikul peab olema põhikiri. Registrist saate tellida tõestamata 20 lehte tasuta. Kuid pead minema Pärnu reg, osakonda.
Kuid , miks on teie ühistu juhatus nii toiminud on arusaamatu.
3.Kas teil on taadeldud veemõõtur. Seda tuleb teha iga 5 aasta tagant. Ja kui ei ole , on ühistul õigus panna teile üldveemõõturi järgi. Kuid enne peab muidugi juhatus teid sellest teavitama. Sest mõõturid peale 5 aastat tavaliselt valetavad kas siis omaniku või ühistu kasuks.



Sigi
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:20 Okt 2010 10:25
Asukoht:Pärnu

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas Sigi » 21 Okt 2010 09:59

Aitäh, põhikirjaga tutvumine ja taatlemine on väga head nõuanded. Need asjad on mõlemad tegemata.

Ma olen ühistule pakkunud, et teatan 2 korda aastas, kogu talveperioodi iga kuu korrutada, et ma pole vett kasutanud, tundub kuidagi kilplaslik ja mõtetu - nad ju teavad 10 aasta praktikast, et see vastab ka tõele.
Olen alati pisut ette maksnud, et ei saaks tekkida olukorda, et kui käin mõned korrad talve jooksul, siis olen kasutanud rohkem kui teatanud.

Olen ka pakkunud, et teen näiteks 500 krooni ettemaksu, et ei oleks muret, et olen teiste liikmete arvelt vett kasutanud, aga miski ei sobi neile kuna see tähendaks, et ei saa omade kulusid suvitajate kaela kirjutada.
Suhtumine on üleolev ja varjamatult pahatahtlik.
Sigi



Sigi
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:20 Okt 2010 10:25
Asukoht:Pärnu

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas Sigi » 21 Okt 2010 10:07

Vabandust, üks asi jäi mainimata - peaksin näitusid teatama iga kuu posti teel, sest elektroonilise kirjavahetuseni ei ole meil veel jõutud.
Seega on see eriti ebamugav. Niigi kirjutan oma arvete saamiseks valmis kõik mulle saadetavad ümbrikud ja kleebin margid ka kenasti peale pikaks perioodiks ette.
Sigi



leammj
Haldur
Haldur
Postitusi:612
Liitunud:29 Juul 2006 03:00

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas leammj » 21 Okt 2010 11:16

Arusaamatu suhtumine. Kui ma tean , et ei elata sees Nii ma oma aruannetes ka kirjutan,et sees ei elata. Sest ikkagi juhatus on kursis oma majas toimuvaga. Siin siis tõesti suhtutakse pahatahtlikult.
Kuidas saab tänasel ajal elada ilma e-postita Ja veel ühistus.



tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas tull6 » 22 Okt 2010 10:11

Sigi - teil on tõesti kiviaegne asjaajamine. Te olete krt.omanik saate teha ettepanekuid ühistu töö kaasajastamiseks ja ettepanekuid üldkoosolekule Juhatuse töö korraldamiseks. See,et Te oma vee tarbimist ei ole ise juhatusega korraldanud on ikka Teie enda aps. Ei tähenda,et olete 10.a. omameelest nii toiminud ja juhatus peab sellest teadma. Mul on ka 96 -krt. elamu teenindada, see mida mina tean ei tähenda midagi (kuigi pikkade aastate jooksul tean mõne elulugugi) Ühistu kodukord näeb ette omaniku ja ühistu vahelist regulatsiooni dokumentaalselt ja nii on mul iga ettepaneku/elukorralduse kohta paber.



Sigi
Üüriline
Üüriline
Postitusi:4
Liitunud:20 Okt 2010 10:25
Asukoht:Pärnu

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas Sigi » 22 Okt 2010 13:15

Olen pannud ühistu postkasti mitu kirjalikku teadet, sooviavaldust, ettepanekut. Ühelegi neist pole mitte kuidagi reageeritud.
Ainus kord kui leidsin hulk aega hiljem oma postkastist üldkoosoleku protokolli, leidsin, et seal on kirjas juhatuse info koosolekule, et meil on majas mitmeid selliseid imelikke korteriomanikke, kes justkui maksaks iga kuu jooksvaid arveid, aga kellel on üleval pikaajaline võlgnevus ühes teatud kindlas summas. Just nimelt imelikke, mitte protesteerivaid - seega selge vale osalejatele.
Kuna kuidagi ei reageerita, siis vahepeal kirjutasin mõnda aega oma igakuiste maksete juurde, et palun põhjendamatud summad arvelt kaotada - pangakonto väljavõtet nad ei saa manipuleerida, sinna see jääb ja nii ei saa öelda, et ma pole üldse midagi teinud.
Üles ma kahjuks pole kirjutanud, mida ja millal täpselt posti panin. Peaks vist edasi andma uue taotluse tehes seda mitmes eksemplaris ja allkirja vastu. Aga kui ei võeta vastu, ei anta allkirja. Senise käitumise põhjal usun just nii minevat. Võtta kaasa tunnistajad? Asuda tegututsema kohe advokaadi abiga? 1200 kroonise summa puhul tundub naeruväärne.



VASAR49
Revident
Revident
Postitusi:178
Liitunud:27 Veebr 2008 21:26
Asukoht:Tartu
On tänatud: 5 korda

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas VASAR49 » 23 Okt 2010 10:26

Sigi kirjutas: Esimehe ja raamatupidajaga vestlemine ning ühistule kirjutamine ei anna mingeid tulemusi. Mida teha? Palun andke head nõu.
1. nõuanne: Lõpetada unistamine teemal: Räägin ja kirjutan, küll korda saab. Nii ei juhtu midagi. Või on veel huvi peaga vastu seina joosta?
2. nõuanne: Kohapeal minna koos tunnistajatega ja / või advogaadiga KÜ tegelaste juurde ja paluda esitada KÜ põhikiri ja nende nõuete aluseks olevad dokumendid. Teha koopiad. Kogu üritus salvestada-filmida-pildistada.
3. nõuanne: Lõpetada alusetult ja põhjendamatult nõutud summade maksmine. Las põhjendavad dokumentaalselt oma nõuded. Kui dokumente pole ette näidata, siis raha mitte maksta. Las ähvardavad kohtuga. Kohus tahab samuti näha nõude aluseks olevaid dokumente. Kui KÜ tegelastel vajalikke pabereid pole, ei võta ükski kohus neid jutule.



Roland66
Haldur
Haldur
Postitusi:826
Liitunud:02 Jaan 2008 19:41
Asukoht:Tallinn, Kohtla-Järve
Kontakt:

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas Roland66 » 24 Okt 2010 23:25

Sigi kirjutas:Olen pannud ühistu postkasti mitu kirjalikku teadet, sooviavaldust, ettepanekut. Ühelegi neist pole mitte kuidagi reageeritud.
Ainus kord kui leidsin hulk aega hiljem oma postkastist üldkoosoleku protokolli, leidsin, et seal on kirjas juhatuse info koosolekule, et meil on majas mitmeid selliseid imelikke korteriomanikke, kes justkui maksaks iga kuu jooksvaid arveid, aga kellel on üleval pikaajaline võlgnevus ühes teatud kindlas summas. Just nimelt imelikke, mitte protesteerivaid - seega selge vale osalejatele.
Kuna kuidagi ei reageerita, siis vahepeal kirjutasin mõnda aega oma igakuiste maksete juurde, et palun põhjendamatud summad arvelt kaotada - pangakonto väljavõtet nad ei saa manipuleerida, sinna see jääb ja nii ei saa öelda, et ma pole üldse midagi teinud.
Üles ma kahjuks pole kirjutanud, mida ja millal täpselt posti panin. Peaks vist edasi andma uue taotluse tehes seda mitmes eksemplaris ja allkirja vastu. Aga kui ei võeta vastu, ei anta allkirja. Senise käitumise põhjal usun just nii minevat. Võtta kaasa tunnistajad? Asuda tegututsema kohe advokaadi abiga? 1200 kroonise summa puhul tundub naeruväärne.
Sinu probleem on summat arvestades naljakas, kuid nagu olen sinu postitusi lugedes aru saanud, konstruktiiivsest vestlusest nendega midagi välja ei tule. Kahjuks asjavad paljud ühistu esimehed segamini oma isikliku arvamuse ja eesmärgid KÜ eesmärkidega. Kui sa soovid normaalselt elada nendega või vähemasti nad aksepteeriksid sinu seisukohti ning täidaksid õigusaktidest, KÜ põhikirjast ja KÜ otustest tulenevaid kohustusi arvete koostamisel, ei ole sul muud võimalust, kui nendega ametlikult kirjavahetusse astuda, saavutamata tulemust, pead esitama kohtusse hagi KÜ otuste tühisuse tunistamiseks. Miks nii? Kuna mingil ilusal päeval võib KÜ juhatus esitada sinu suhtes hagi võlgnevuse nõudes. Oma hagis tuginevad nad esitatud arvetele, millest on tasumata summa N, nad kindlalt väidavad, et nad ei ole sinult midagi saanud, valede arvete suhtes sa protesti esitanud ei ole. Või millega sa tõestad, et oled neile jätnud kirjad postkasti? Mitte millegagi. Arvestades asjaolusid, on sul kohtus väga raske võitjana väljuda. Kas sa oled pöördunud kohtusse KÜ otuste tühistamiseks või tühisuse tunnistamiseks? Ei ole, seega on küik otsused jõud, kuna otuseid saavad tühistada need organid, kes selle vastu võtsid e. juhatus või KÜ liikmete üldkoosolek, lisaks veel kohus. On sul selline otus olemas? Ei, seega oled kaotaja, kuna kohus tugineb oma otuses kehtivatele seadustele ja otsustele. KÜ otsus sulle vee kadude eest on jõus. Lugesin hiljuti kohtuotsust, kus korteriomanikult nõuti kohtu kaudu välja veekulu mingi perioodi eest, majal oli suur võlg veefirma ees ja KÜ liikmete koosolek otsustas jagada kulud korterite kaupa, mitte vastavalt osale ühisest asjast, nagu see peaks olema seaduse järgi. Korteriomanik protesteeris, et see on vale, kuid KÜ tugines oma väidetes sellele, et KÜ otus on jõus, otuse vastuvõtmisest on möödunud kaks aastat, seega ei saa, ega ole esitanud hagi KÜ otuse kehtetuks tunnistamise või tühisuse tunnustamise suhtes ja otus on jõus. Korteriomanik jäi kohtus kaotajaks hoolimata sellest, et otus oli vastuolus põhikirjaga ja seadusega, aga ta oli kehtiv.

KÜ oma tegevuses ja otuste tegemisel saab tugineda sedadustele, KÜ põhikirjale ja tulenevalt põhikirjale teha otuseid, mida on otustanud üldkoosolek. Mul ei ole olnud võimalust lugeda sinu KÜ põhikirja, kuid vee vahe määramine on paljudes KÜ-s vastuolus põhikirja ja seadusega. Arvestades sellega, et tegemist on vanemate inimestega, ei ole teie ühistus vastu võetud uut põhikirja. Vee vahe saavad nad määrata ainult vastavalt proportsionaalselt sinu osale ühisest asjast. Kuidas on põhikirjas sätestatud vee arvestamine, kui sa veemõõtjate näite ei esita, ilmselt on see küsimus reguleerimata. Kõik KÜ otused, mis on vastuolus põhikirja ja seadusega on tühised. Ega sul muud üle ei jää, kui pöörduda kohtusse, oled võitnud neid kohtus, hakavad tähelepanelikumalt järgima põhikirja ja seadusi. Ei ole sul muud võimalust, kui pöörduda kohtusse. Jõudu!

Toon lisaks mõned väljavõtted sedustest.

KOS § 13. Maksud, koormatised, kulutused ja vili
(1) Korteriomanik tasub kaasomandil lasuvad maksud, kannab avalik-õiguslikud reaalkoormatised ja kaasomandi majandamise kulutused ning saab kaasomandi majandamisest vilja võrdeliselt talle kuuluva kaasomandiosa suurusega. Korteriomanikud võivad sellest suhtest kõrvale kalduda kokkuleppe alusel.

KÜS § 4. Korteriühistu põhikiri

(1) Korteriühistu põhikirja võtab vastu asutamiskoosolek ja muudab liikmete üldkoosolek. Vastuvõtmise või muutmise poolt peab olema rohkem kui pool häälte üldarvust.

(2) Lisaks mittetulundusühingute seaduses põhikirja kohta sätestatule sätestatakse korteriühistu põhikirjas veel häälte jagunemine üldkoosolekul ja korteriühistu liikme korteriomandi eseme mõtteliste osade majandamise kulude eest tasumise alused ja kord.

MTÜS § 24. Üldkoosoleku otsuse kehtetuks tunnistamine

(1) Kohus võib mittetulundusühingu vastu esitatud hagi alusel kehtetuks tunnistada seaduse või põhikirjaga vastuolus oleva üldkoosoleku otsuse. Nõude aegumistähtaeg on kolm kuud alates otsuse vastuvõtmisest.

(2) Otsuse kehtetuks tunnistamist ei saa nõuda, kui üldkoosolek on otsust uue otsusega kinnitanud ja uue otsuse suhtes ei ole käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tähtaja jooksul esitatud lõikes 1 nimetatud hagi.

(3) Üldkoosoleku otsuse kehtetuks tunnistamist saab nõuda juhatus, samuti juhatuse iga liige, kui otsuse täitmisega pandaks toime kuritegu või väärtegu või sellega kaasneks ilmselt kahju hüvitamise kohustus, ning mittetulundusühingu liige, kes ei osalenud otsuse tegemisel. Mittetulundusühingu liige, kes otsuse tegemisel osales, võib otsuse kehtetuks tunnistamist nõuda üksnes juhul, kui ta on lasknud protokollida oma vastuväite otsusele.

(4) Kohus ei aruta hagi esitamisel asja enne, kui on möödunud käesoleva paragrahvi lõikes 1 nimetatud tähtaeg. Erinevad hagid sama otsuse kehtetuks tunnistamiseks liidetakse ühte menetlusse.

(5) Üldkoosoleku otsuse kehtetuks tunnistamise kohtuotsus kehtib kõigi mittetulundusühingu ja juhatuse liikmete suhtes, sõltumata nende osalemisest kohtumenetluses.

(6) Kui kehtetuks tunnistatud otsuse alusel oli tehtud kanne mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse, saadab kohus otsuse ärakirja registripidajale kande muutmiseks.

(7) Käesoleva paragrahvi lõigetes 1–6 sätestatud korras võib nõuda ka mittetulundusühingu teiste organite otsuste kehtetuks tunnistamist.

§ 24-1. Üldkoosoleku otsuse tühisus

(1) Üldkoosoleku otsus on tühine, kui otsuse teinud üldkoosoleku protokoll ei ole seaduses sätestatud juhul notariaalselt tõestatud või kui otsuse vastuvõtmisel rikuti üldkoosoleku kokkukutsumise korda, otsus rikub mittetulundusühingu võlausaldajate kaitseks või muu avaliku huvi tõttu kehtestatud seaduse sätet või ei vasta headele kommetele. Otsus on tühine ka seaduses sätestatud muul juhul.

(2) Otsuse tühisusele võib kohtumenetluses tugineda nii hagi kui ka vastuväite esitamisega.

(3) Otsuse tühisusele ei saa tugineda, kui otsuse alusel on tehtud kanne mittetulundusühingute ja sihtasutuste registrisse ja kande tegemisest on möödunud kaks aastat.

(4) Otsuse tühisuse tuvastamise kohtumenetluses kohaldatakse vastavalt käesoleva seaduse § 24 lõikeid 5–7


www.ekomliit.ee
Kommunismi lõpp kortermajades tulenevalt RIIGIKOHTU TSIVIILKOLLEEGIUMI KOHTUOTSUSEST Eesti Vabariigi nimel Kohtuasja number 3-2-1-146-10 ja 3-2-1-50-11
KÜ - palju toredaid inimesi!
Vox populi vox Dei

tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas tull6 » 25 Okt 2010 09:29

Kas on sul ehk tuua välja kohtulahend?



Roland66
Haldur
Haldur
Postitusi:826
Liitunud:02 Jaan 2008 19:41
Asukoht:Tallinn, Kohtla-Järve
Kontakt:

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas Roland66 » 26 Okt 2010 20:09



www.ekomliit.ee
Kommunismi lõpp kortermajades tulenevalt RIIGIKOHTU TSIVIILKOLLEEGIUMI KOHTUOTSUSEST Eesti Vabariigi nimel Kohtuasja number 3-2-1-146-10 ja 3-2-1-50-11
KÜ - palju toredaid inimesi!
Vox populi vox Dei

tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas tull6 » 27 Okt 2010 22:30

Ah,et nii väikeste summade pärast peetakse ka kohut



lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi:700
Liitunud:18 Mai 2008 16:01
Asukoht:Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas lasnakas » 28 Okt 2010 08:10

Jah, sisse nõuti KÜ poolt vaid 1453,21 kr, kuid lugu iseenesest on päris huvitav.
KÜ oli võlgu veefirmale 66586,60 kr (tegelikult olid võlgu vaid 5 korterit) ja üldkoosoleku otsusega jagati see suur võlg kõigi korteriomanike vahel ära, et teiste elanike võlg veefirmale ära maksta. Kostja keeldus teiste veevõlga maksmast.
Teoreetiliselt oleks pidanud kostja üldkoosoleku otsuse kolme kuu jooksul vaidlustama ja võimalik, et oleks võitnud, st seadus kohustab tasuma ainult enda kulutuste eest. Nüüd nõudis kohus talt välja nii teiste veevõla kui ka kohtukulud.
Kohus juhib kostja tähelepanu võimalusele vajadusel ise organiseerida korteriühistu liikmete koosoleku kokkukutsumine kui ta leiab , et on vaja võtta vastu otsuseid küsimustes ,mis on korteriühistu üldkoosolek varasemalt lahendanud ebaseaduslikele alustele tuginedes või kvoorumit mitte omades.



tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas tull6 » 28 Okt 2010 09:48

Teoreetiliselt s.t et iga inimene peab olema juriidikat täistopitud,et selles orienteeruda.



Kasutaja avatar
ergon
Haldur
Haldur
Postitusi:760
Liitunud:21 Mär 2006 02:00
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas ergon » 28 Okt 2010 13:26

seadsute mittetundmine ei vabasta ega õigusta nende täitmata jätmist või teadmatust.



Roland66
Haldur
Haldur
Postitusi:826
Liitunud:02 Jaan 2008 19:41
Asukoht:Tallinn, Kohtla-Järve
Kontakt:

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas Roland66 » 28 Okt 2010 21:37

KÜ juhatuse liikmetelt ootaks siiski paremat seadusandluse tundmist ja sellise kommunismi lõpetamist.


www.ekomliit.ee
Kommunismi lõpp kortermajades tulenevalt RIIGIKOHTU TSIVIILKOLLEEGIUMI KOHTUOTSUSEST Eesti Vabariigi nimel Kohtuasja number 3-2-1-146-10 ja 3-2-1-50-11
KÜ - palju toredaid inimesi!
Vox populi vox Dei

Kasutaja avatar
ergon
Haldur
Haldur
Postitusi:760
Liitunud:21 Mär 2006 02:00
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: Mure alatu korteriühistuga

Postitus Postitas ergon » 29 Okt 2010 10:28

minu ütelus kehtib kõikide osapoolte kohta.



Vasta