1. leht 1-st

Omavoliliselt ehitatud hallitav saun keldriruumides

Postitatud: 09 Jaan 2015 14:04
Postitas Magim
Tere,


Kunagi ammu aega tagasi ehitas üks korteriomanik keldriruumidesse omale sauna. Kuna on juhtunud, et seal ajab kanalisatsioon ummistuse korral "üles, pöördus KÜ juhatus korteri omaniku poole ja soovis ligipääsu sinna ruumidele. Seal on vaja kanalisatsiooni toru panna kinni, et ei saaks üle ujutada. Omanik selle peale andis teada, et tegemist on ühistu ruumidega ja vabastas ennast igasugusest vastutusest nende ruumidega seoses.
Juhatuse liige käis seal saunas nüüd sees ja tulemus oli, et tegemist on paksult hallitus täis ruumiga(seda pole väga ammu kasutatud), see ruum on täiesti kasutuskõlbmatu ja ohtlik. Igatahes oskamatu ehitustöö, millel ehitusluba puudub, tagajärjeks on see, et see hallituspesa tuleb sealt ära koristada ja välja lõhkuda kõik enne, kui see veel hullemaks läheb ja edasi kandub.

Aga küsimus nüüd selline, et kas ühistu peab ise selle kõik nüüd kinni maksma(töömees, kes lammutab sauna välja +konteiner ehitusprahi jaoks) või saame me seda nõuda omanikult? Kui saame nõuda omanikult, siis millise seaduse järgi me saame seda nõuda? Mida teha siis, kui omanik ei ole nõus seda saunaruumi sealt likvideerima?Täna abi ja nõuannete eest!

Re: Omavoliliselt ehitatud hallitav saun keldriruumides

Postitatud: 09 Jaan 2015 16:50
Postitas anne47
Ühistu juhatus või kaasomanikud pidanuks siis tegutsema hakkama, kui selle sauna rajanud isik seda ruumi kasutas ja valdas.
Siis tulnuks see fikseerida ja nõuda eelneva olukorra taastamist (kasutada ka KOV-i abi - nõuda kasutusluba, kutsuda omavalitsusest järelevalvet tegev isik kontrollima jne).

Hetkel on ju võimatu tõestada, et keldrisse tehtud ümberehitus on tolle korteriomaniku tehtud.
Jääb üsna kindlasti ühiseks kuluks see ruum puhtaks teha.

Re: Omavoliliselt ehitatud hallitav saun keldriruumides

Postitatud: 09 Jaan 2015 17:35
Postitas Magim
Aga ta on mulle kirjalikult kirjutanud, et see on nende saun.
Ja lubasid tabaluku eest võtta, et ühistu teeks kanalisatsiooni korda ja kirjutas, et edaspidi see enam nende oma ei ole(kuna nemad ei taha oma rajatud kanalisatsiooni korda tegemise eest maksta). See on mõne kuu tagune kirjavahetus.

Varasemalt ei häirinud kedagi see saun seal. Varasemalt ei olnud ummistusi ja ei visanud sealt solki üles. Probleem hakkaski ummistuste tõttu.

Re: Omavoliliselt ehitatud hallitav saun keldriruumides

Postitatud: 09 Jaan 2015 20:18
Postitas ennkippel
KÜ võtab koosolekul ebaseadusliku sauna likvideerimise otsuse(viidata ka selle ohtlikkusele tervisele ning hoonele) ja kohustab ennistama algset olukorda sellel liikmel vastuvõetud mõistliku aja jooksul. Kui antud korteriomanik seda ei tee, tuleb tellida see töö sisse ja kulud esitada süüdlasest korteriomaniku arvele eraldi reana. Süüdlane võib ju kaevata KÜ kohtusse, kuid kaotab seal.

Re: Omavoliliselt ehitatud hallitav saun keldriruumides

Postitatud: 12 Jaan 2015 13:03
Postitas anne47
Kui kirjalik omaksvõtt olemas, siis tehagi nii, nagu ennkippel soovitab.
Kõik sammud vormistada üldkoosoleku otsusena - ka see, et tähtaja möödudes tellib ühistu ise koristamise ja kulu loetakse korteriomaniku omaks.

Re: Omavoliliselt ehitatud hallitav saun keldriruumides

Postitatud: 12 Jaan 2015 13:47
Postitas Magim
Ma olen vahepeal saanud veidi uut infot selle kohta ja veel rohkem segaduses nüüd. Nimelt siis sauna ehitas praeguse omaniku isa, kes kinkis oma korteri koos saunaruumiga oma lapsele. Kaustasid nad rõõmsalt seda ruumi edasi keldriruumina. Ühistu sai ligipääsu sellele ruumile kui oli kanalisatsiooni ummistuse probleem, kuna selle ummistuse likvideerimine nõuab rahalisi ressursse siis praegune korteriomanik vabstas ennast igasugusest vastutusest seoses selle ruumiga ja ütles, et see on nüüd ühistu oma ja ühistu tehku mis tahab sellega. Kui me nüüd saime ligipääsu sinna ruumidesse, selgus, et seal on hallitus.

Mina ütlesin korteri omanikule, et ta võiks ise leida kellegi, kes vaikselt selle ruumi lahti lõhub, esialgu puitosad ja siis vaatame edasi kaugele see hallitus on levinud, äkki rohkem polegi vaja midagi lõhkuda seal. Tema aga ei saa aru, et kui eelmine korteriomanik(nende isa) oli lubanud seda ruumi kasutada ning nemad hoidsid seal rehve, ehk kasutasid keldiruumina(neil on keldiriboks ka olemas), et miks nemad peavad selle nüüd maha lõhkuma. Ma selgitasin talle ka seda, et ühistu ei saa lihtsalt kedagi oma sõpra võtta seda ruumi maha lammutama ja maksta talle veidi raha selle eest, ühistu tellib teenuse ettevõttelt või FIE-lt, kes esitab korrektselt teenuse eest ka arve + maksame meie konteineri eest. Ja teised majaelanikud saavad sellise asja peale kindlasti väga kurjaks, kuna nemad kasutasid ruumi aga meie maksku lammutamine, lisaks veel ju ka kanalisatsioon tuleb kinni panna ja korda teha seal, selle maksab ka ühistu.

Ma ausõna ei oska ise seisukohta võtta mida teha! Kuu aja pärast on üldkoosolek ja seal tuleb see teema lahendada aga minu jaoks on ikka veidi segadust tekitav see, et kas neil on kohustus taastada endine olukord kui nemad konkreetselt seda ei ehitanud aga kasutasid küll. Samas kasutasid nad seda suurima hea meelga ja kui see nende kasutuses olev ruum nüüd hallitab peaksid nemad ka ju hallituse likvideerima? Omanik aga ütleb, et nemad suve lõpus ütlesid, et nemad seda ruumi enam ei kasuta ja see on ühistu oma, seega ei ole neil mingit kohustust seda hallitust likvideerida aga meie ei saanud enne ruumi seisukorda hinnata kuna otsisime võtit ja ei tahtnud lukku kohe maha murda, nüüd ikkagi murti see lukk lahti kuna selle ruumi võtit ei ole.