Kredexi 25% toetuse nõuded

Ehitust, renoveermist, remonti ja avariitöid puudutavad teemad

Moderaator: Heino

Vasta
vorkpallur
Üüriline
Üüriline
Postitusi: 43
Liitunud: 06 Nov 2014 17:58
Asukoht: Tallinn

Kredexi 25% toetuse nõuded

Postitus Postitas vorkpallur » 15 Veebr 2015 14:28

Tere,

Lugesin Kredexi uued tingimused 25% toetusele ja tekkis küsimus kahe punkti kohta, äkki siinolevad spetsialistid oskavad mulle lahti seletada kas ma saan nendest õigesti aru.

Punkt 1.
Ventilatsiooni tagamine vastavalt sisekliima standardi EVS
15251 II klassi nõuetele või 15% juures nimetatud nõuetele

Punkt 2
Õhu eelsoojendamine keskküttesüsteemi rekonstrueerimisel
(värskeõhu klapi asukoht radiaatori taga või kohal või
värskeõhuradiaator)

Mis asi on Sisekliima standart EVS 15251 2 klass, kas värskeõhuklappide paigaldamisest seda saavutada on võimalik või siin ikkagi mõeldatakse sundventilatsiooni väljaehitamist koos soojuse tagastamissüsteemiga?

Kas teine punkt tähendab et värskeõhuklapp peaks olema paigaldatud korteris radika taga ja ongi kõik või siin samuti mõeldatakse sundventilatsiooni ikkagi?

Küsimus on lihtsalt selles, et kuna tegu on 30 korteriga 5 kordse 1987 a. ehitatud majaga, siis sihime 25% toetusele, aga juhul kui oleks vaja veel sundventilatsiooni väljaehitada, siis peame ilma kredexita renoveerimist alustama, sest koos ventilatsioonisüsteemiga oleks remonttööde maksumus ebareaalselt suur mida me ei suudaks pärast kinni maksta.

Peeter.ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi: 667
Liitunud: 26 Veebr 2011 12:54
Asukoht: Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 4 korda

Re: Kredexi 25% toetuse nõuded

Postitus Postitas ennkippel » 15 Veebr 2015 17:36

Ei pea sundventilatsiooni olema. Lihtsalt värskeõhuklapi asukoht oluline. Meil ka projekteerija jahub sellega, kuigi projekt sai eelmine aasta valmis. Kredexis arvavad, kui värskeõhuklapp radika taha teha, siis tuleb korterisse eelsoojenenud õhk. Paraku võib aga kondens tekkida ja see on jahumise koht. Nii olen hetkel mina aru saanud.asgard
Üüriline
Üüriline
Postitusi: 13
Liitunud: 20 Mär 2011 15:09
Asukoht: harjumaa

Re: Kredexi 25% toetuse nõuded

Postitus Postitas asgard » 15 Veebr 2015 21:19

Esiteks ei suuda te ilma sundventilatsioonita kuidagi tagada sisekliima nõudeid ja teiseks ei ole värskeõhuklapp lihtsalt auk seinas, asugu see siis radiaatori taga või kusagil mujal.
Kogu renoveerimisse peaks suhtuma komplekselt ja poolikute lahendustega pole mõtet üldse alustadagi.
Miskipärast on enamusel kujunenud arvamus, et ventilatsiooni ehitamine on üle mõistuse kallis ja arutu kulutus, millest üritatakse iga hinna eest loobuda.
Mina soovitaksin ventilatsiooni korrastamisse suhtuda väga tõsiselt ja kasutada ära tänapäevaseid lahendusi soojustagastuseks.vorkpallur
Üüriline
Üüriline
Postitusi: 43
Liitunud: 06 Nov 2014 17:58
Asukoht: Tallinn

Re: Kredexi 25% toetuse nõuded

Postitus Postitas vorkpallur » 16 Veebr 2015 12:54

Ma saan aru et loogiline oleks suhtuda väga tõsiselt ja kõike tänasepäeva lahendusi ära kasutada. Aga probleem on ka selles, et kui 0.6 eur/m remondifondi maksmine on enamusele ülejõu, siis kuidas seda kõike realiseerida? Kas siis ei oleks vaja ka osaliselt midagi alustada?
Meil läheks üle 200 000 euri maksma kogu see renoveerimine täislahendus ja pärast keegi ei suuda seda kinni maksta, sest pool maja on pensionärid, veerand kortereid väljarenditud ja ainult üksikud on nõus antud investeeringut tegema.
Lähtume võimalustest, mitte soovidest.
Endal on korter kus värskeõhuklapid paigaldatud ja ventavad on avatud, ja sisekliima on täitsa ok, värske õhk, külm pole, usun et kui nende klapidega saab neid nõuded kätte, siis sundventilatsiooni polegi vaja.

Oleks tore kui keegi oskaks öelda palju maksaks sundventilatsiooni väljaehitamine 5 kor majale 2 trepikojaga ja kui palju pärast maksab selle hooldus ja ülevalpeetmine, usun et see on ka päris hea raha, mida antud juhul inimestel napib või ma eksin?vorkpallur
Üüriline
Üüriline
Postitusi: 43
Liitunud: 06 Nov 2014 17:58
Asukoht: Tallinn

Re: Kredexi 25% toetuse nõuded

Postitus Postitas vorkpallur » 16 Veebr 2015 12:57

Kui väskeõhuklapp peab olema radika taha paigaldatud kuid projektis on see teises kohas, kas peab nüüd kogu projekti muutma hakkama või saab seda mingi lisana vormistada?ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi: 667
Liitunud: 26 Veebr 2011 12:54
Asukoht: Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 4 korda

Re: Kredexi 25% toetuse nõuded

Postitus Postitas ennkippel » 16 Veebr 2015 22:14

Asgard räägib ilusat juttu, mis muidugi õige ka. On üks AGA selle asja juures-TASUVUS ja see oleneb maja suurusest ning korruste arvust. Arvutused ja projekteerija kogemused ütlevad, et soojustagastusega ventilatsioon tasub ennast ära väga pika aja jooksul väiksemate majade(18 korterit ja vähem) juures. Suured majad võivad seda lubada. Sellega arvestage kulla sõbrad! Kredeksi jutu järgi võivad klapid olla 25% juures, ei pea sundventi olema. Piisav tõmme saavutatakse teiste vahenditega.ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi: 667
Liitunud: 26 Veebr 2011 12:54
Asukoht: Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 4 korda

Re: Kredexi 25% toetuse nõuded

Postitus Postitas ennkippel » 16 Veebr 2015 22:19

Renoveerimisprojektid läbivad ekspertiisi Kredexi poolt ja kui nõutakse mingeid muudatusi, siis tuleb need nagunii teha. See ju uus nõue.asgard
Üüriline
Üüriline
Postitusi: 13
Liitunud: 20 Mär 2011 15:09
Asukoht: harjumaa

Re: Kredexi 25% toetuse nõuded

Postitus Postitas asgard » 17 Veebr 2015 07:37

Ei taha kedagi ventilatsiooni usku pöörata ja räägin ainult enda kogemuste põhjal, mis näitavad et soojustagastus on kõige kiiremini ära tasuv investeering. Meie maja säästis tänu soojustagastusele aastas 20000 eurot ja lihttasuvuseks tuleb 4 aastat. Tegu viiekordse ja 50 korteriga majaga. Palju oleneb muidugi kohalikust kaugkütte hinnast, Narvas ei tasu renoveerimine rahalises mõttes ennast kunagi ära, aga meil maksab kaugkütte MWh 95 eurot, ventilatsioonist läbi soojuspumpade saadud soojus aga 40 eurot MWh.
Mis aga ventilatsiooni ülalpidamis-ja hoolduskuludesse puutub, siis ma ei oska küll mingeid kulusid välja tuua. Olemasolevaid šahte tuleks ju nagunii puhastada, mõnikümmend meetrit toru lisaks ei oma mingit tähtsust.
Soojuspumbalt võib ju tolmu pühkida, kui tahta et ilusti läigiks.
Jah kunagi kindlasti tuleb ventilatsiooni mootorid vahetada ja ka soojuspumba kompressor ei ole igavene, aga võrreldes süsteemi maksumusega on see peenraha. Vendi mootor näiteks suurusjärgus 300 eurot.
Maja säilimise huvides võib muidugi jupphaaval renoveerimist läbi viia, aga rahalise kokkuhoiu mõttes ei tasu see kindlasti ennast kunagi ära. Miskipärast kaldun arvama, et kui elanikud jaksavad 0.60 eurot ruutmeetri eest maksta, ei vii ka paarkümmend lisasenti kedagi pankrotti. Pealegi mida enam teete, seda suurem on ka saadav sääst ja Kredexi toetus. Arvutamise ja arutamise küsimus.Vasta