Korteri ümberplaneering.

Ehitust, renoveermist, remonti ja avariitöid puudutavad teemad

Moderaator:Heino

Vasta
vorkpallur
Üüriline
Üüriline
Postitusi:43
Liitunud:06 Nov 2014 17:58
Asukoht:Tallinn
Korteri ümberplaneering.

Postitus Postitas vorkpallur » 28 Sept 2015 13:41

Tere,

Kas keegi oskab öelda, kui korteriomanik muudab köögi asukohta ja viib veetorud ja elektrijuhtmestiku teise tuppa, kas selle jaoks on tänapäeval vajalik projekt? Samas on seinas tehtud läbikäik- kõik need tööd ilma projektita ja KÜ-ga kooskõlastamata. Nüüd korter läks müüki, ja KÜ poole pöördus kindlustus ja soovib kirja, et KÜ on kursis selle ümberplaneeringuga ja ei ole selle vastu.
Mina nagu KÜ juh.liige soovin dokumentatsiooni ja kooskõlastusi, mulle vastu aga tulevad väited, et neid pole vaja. Kas kellelegi on kogemust selle situatsiooniga, kas kõik seinad on paneelmajas kandvad või ei ole, ja kas on projekti vaja selliste ümberplaneeringute kohta?



ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: Korteri ümberplaneering.

Postitus Postitas ennkippel » 28 Sept 2015 22:34

Ümberehitus on ebaseaduslik, selleks oleks pidanud olema 100% teiste kaasomanike luba esiteks ja kooskõlastus nii KÜ-ga, kui ka kohaliku ehitusnõunikuga. Ega praegu muud varianti pole, kui kiiresti juristi juurde jne. Muidu satute ise veel suuremasse jamasse. Siin on sisse kodeeritud erisus asjaõigusseadusest, et KÜ ei saa anda luba või nõustuda kaasomandi ümberehitusega, ainult kaasomanikud võivad. Ehk siis üldkoosolek ei või seda otsustada. Nii, et eksib praegu ka kindlustus, küsides teilt mitte vastu olekut.



vorkpallur
Üüriline
Üüriline
Postitusi:43
Liitunud:06 Nov 2014 17:58
Asukoht:Tallinn

Re: Korteri ümberplaneering.

Postitus Postitas vorkpallur » 29 Sept 2015 16:20

Ma sain Tallinna Linnaplaneerimisameti juhiga räägitud, kes kinnitas et enne ümberehitamist peaks omanik kooskõlastama seda nendega omades eskiisi või projekti ja samuti KÜ-ga ja teiste naabritega.



Kasutaja avatar
anne47
Juhatuse liige
Juhatuse liige
Postitusi:347
Liitunud:16 Jaan 2012 15:45
Asukoht:Tartu

Re: Korteri ümberplaneering.

Postitus Postitas anne47 » 29 Sept 2015 18:24

Uue Ehitusseadustiku järgi ei nõua ehitisteatise väljastamine enam 51% naabrite nõusolekut projektile, vaid projekti ja taotluse esitamise järel pöördub KOV ühistu juhatuse poole, kelle ülesandeks on korteriomanikke teavitada naabri taotlusest.
Aega vastamiseks antakse 10 päeva. Kui juhatus põhjendatud keeldumist ei esita, antakse ehitusteatis välja ja võib muudatused korteris ära teha.

Kehtib mõistagi eeldusel, et muudatused puuduvad konkreetse korteri reaalosa - torud peale veearvestit, elekter peale korteri pealülitit, vannitoa vahesein jms.



vorkpallur
Üüriline
Üüriline
Postitusi:43
Liitunud:06 Nov 2014 17:58
Asukoht:Tallinn

Re: Korteri ümberplaneering.

Postitus Postitas vorkpallur » 30 Sept 2015 14:32

Antud olukorras oli ikkagi seinas ava tehtud ja projekt puudub, see ei lähe tänase õigusega kokku. Sain sellise vastuse Tallinna linnaplaneerimise ametist. Ükskõik mis ava tehakse, kui lähete maja konstruktsiooni kallale, selle jaoks peab olema projekt.

Tänan abi eest kõiki!



vello12
Liige
Liige
Postitusi:139
Liitunud:23 Mär 2011 19:30
Asukoht:Tallinn

Re: Korteri ümberplaneering.

Postitus Postitas vello12 » 16 Okt 2015 18:37

anne47,
nii ääremärkusena, tutvuge Haldusmenetluse seaduse § 16. Rämedalt kasutatakse ära huvi tundva osapoole osas punkti üks viimast lauset.

ennkippel räägib õigust. Linnaplaneerimisamet üritab inimesele vastu tulla ja kaasomanike kokkulepet asendada KÜ ja naabrite kooskõlastusega.

Riigikohus on mäletamist mööda otse arvanud, et selline ruumide otstarbe muutmine vajab kaasomanike otsust. KÜ üldkoosoleku otsus või juhatuse otsus ei ole kaasomanike otsus.

Kindlustus üritab KÜ-lt välja nillida tunnistust, et nad teavad ja on nõus selle ehitusega, ning kui midagi juhtub siis saab nõude KÜ! Kavalad, väga kavalad.



Kasutaja avatar
Thom
Revident
Revident
Postitusi:170
Liitunud:01 Veebr 2008 20:22
Asukoht:Tallinn

Re: Korteri ümberplaneering.

Postitus Postitas Thom » 26 Okt 2015 14:09

Mul on oma majas sarnane case hetkel käsil e omanik soovib vannitoa ja Wc vahelise seina maha võtta. Ja olen nüüd natuke segaduses.

Lugesin seda ehitusseadust ja seal pole taolise ehitamise kaasomanikega kooskõlastamise kohta otseselt midagi öeldud. Või lugesin siis mina valesti.

Kas keegi palun oskaks viidata konkreetsele seaduse-paragrahvile, mis siis nõuab või ei nõua kaasomanike nõusolekut?



ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: Korteri ümberplaneering.

Postitus Postitas ennkippel » 26 Okt 2015 20:30

Kortermajas kehtivad paljud seadused: korteriühistuseadus(kui on korteriühistu moodustatud), korteriomandiseadus(osaliselt, kui on korteriühistu ja täielikult, kui on jäänud ühisuseks), asjaõigusseadus, võlaõigusseadus, ehitusseadus jne. Neid kõiki peab teadma(vähemalt seda osa, mis korterelamusse puutub), et korteriühistut, ühisust või hooneühistut juhtida. Thom, Sinul on hetkel vaja asjaõigusseadust lugeda ja kohtulahendeid vaadata. EVRK on oma otsuses märkinud, et AÕS § 72 lg.1 sätestatakse, et kaasomanikud valdavad ja kasutavad ühist asja kokkuleppe või kaasomanike enamuse otsuse kohaselt, kui sellele enamusele kuulub suurem osa ühises asjas. Seaduseandja on siiski nimetanud ka juhtumid, mida saab lahendada üksnes kaasomanike kokkuleppel(100% korteriomanikke), mitte enamuse otsusega. Nii võib AÕS lg.1 alusel kaasomandis oleva asja võõrandada või koormata, samuti asja või selle majanduslikku otstarvet oluliselt muuta ainult kõigi kaasomanike kokkuleppel(vt. Riigikohtu määrus nr. 3-2-1-151-10, p 10). Siia alla kuuluvad kaasomandis olev küttesüsteem, seinad jne. Ehitusseadus nõuab aga ehitusluba selliseks toiminguks.



stella
Üüriline
Üüriline
Postitusi:1
Liitunud:18 Sept 2017 18:40
Asukoht:Tallinn

Re: Korteri ümberplaneering.

Postitus Postitas stella » 18 Sept 2017 19:22

Ennkippel,

mis puudutab teemaalgatust, v.a seinast läbikäigu tegemine, tasuks oma seisukohti rohkem selgitada ja viidata seadusepunktidele.

Nimetatud riigikohtu 2011. aasta lahend on tehtud enne ehitusseadustiku kehtima hakkamist. Kuigi viidatakse punktis 10 eelkõige asjaõigusseadusele, on selle viite põhjuseks tegutsemine ühisomandiga, antud näites parklaga. Korteriühistu seadus oleks asjakohane siis, kui tegevusega kahjustati teiste korteriühistu liikmete ühiseid huvisid - seda fakti tuleks aga tõestada.

Suhtlesin ka ise hiljuti TLPA-ga (2017) hüpoteetilise situatsiooniga köögi asukoha vahetamine ning seeläbi kommunikatsioonide asukoha muutmise vajalikkusega. Nende seisukoht oli, et juhul kui on tegemist ehitusseadustiku § 4 lg 3 p 3 mõistes OLULISE muutusega, siis on vajalik esitada ehitusteatis ja projekt ning KOV korraldab siis ehitisteatise menetlemise vastavalt ehitusseadustikule (mis on tänaseks kehtinud napilt 2 a, kuid kehtis ka juba nimetatud teema tegemise ajal). Sealjuures ei sisaldanud antud hüpoteetiline situatsioon ühegi kandva seina asukoha muutmist, lammutamist ega uute avade tegemist, vaid läbi ühe seina tuleks puurida kaks minimaalse suurusega auku vee-kanalisatsiooni ja ventilatsiooni ühendamiseks.

Juhul kui töödega ei minda kaasomandi kallale (kandvad seinad, laed, põrandad, ühesõnaga piirdekonstruktsioonid) ning kommunikatsioonide kallale, mis kuuluvad kaasomandisse (peaksid lõppema vee puhul mõõtjaga jne), siis korterisiseselt võib inimene ilma kaasomanike nõusolekuta teha mida ta soovib selliselt, et see kaasomanike õigusi ei kahjusta (ei halvenda kaasomandi seisukorda) ning tegevus ei ole vastuolus kehtiva seadusega.

Teatavasti põhiseaduse § 32 sätestab, et igaühel on õigus oma omandit vabalt vallata, kasutada ja käsutada. Kitsendused sätestab seadus. Omandit ei tohi kasutada üldiste huvide vastaselt. Ka KOV asus seisukohale, et kui kaasomandit ei puudutata, ei saa teised majaelanikud ette näha millist tuba mis funktsioonina ma kasutan.

Küll aga soovitati mul minu kirjeldatud situatsioonis enda tarbeks ikkagi mingi projekt teha juhul, kui KÜ-l või naabritel on hiljem sellise tegevuse osas pretensioone. Ühtlasi tuleks ka KOV-ile esitada andmete esitamise teatis (https://www.mkm.ee/et/ehitisregister), et oleks võimalik ehitisregistris olevaid andmeid uuendada.



ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi:669
Liitunud:26 Veebr 2011 12:54
Asukoht:Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: Korteri ümberplaneering.

Postitus Postitas ennkippel » 19 Sept 2017 02:15

See on nüüd küll habemega teema. Kõigepealt tuleks tutvuda kortermajas korteriühistu seadusega, eriti nüüd uuega, mis teeb alates 01.01.2018 asjad selgemaks ja lihtsamaks. Seal on §4. Eriomandi ese ( korteriomand)
Eriomandi ese on ruumiliselt piiritletud eluruum või mitteeluruum ning selle juurde kuuluvad hoone osad, mida on võimalik eraldi kasutada ning mida saab muuta, kõrvaldada või lisada kaasomandit või korteriomaniku õigusi kahjustamata või hoone välist kuju muutmata.
Kuidas Te suudate ventilatsiooni mõõtmised näiteks Kredexiga renoveerimisel ära teha ilma teistele korteriomanikele rahalist jama kaasa toomata ? Seal kubud ja torud ei loe, vaid vent. šaht köögi kõrval ? Neid situatsioone on veelgi. Ja veel tuleohutus, kortermajas ju köögid eraldatud tulekaitse seinaga, mis on kaasomand kindlasti ja sinna avasi ei tohi teha minu teada. Ehk siis võite rikkuda teiste korteriomanike õigusi. Seda teemat pole mõtet lahata ilma juristiga nõu pidamata. Kui minul selline situatsioon peaks tulema, pöördun EKÜL juristi poole asja lahendamiseks.



Vasta