Tsentraalse sooja vee ühenduse taastamine

Ehitust, renoveermist, remonti ja avariitöid puudutavad teemad

Moderaator: Heino

Vasta
tinavask
Üüriline
Üüriline
Postitusi: 2
Liitunud: 22 Apr 2020 18:50

Tsentraalse sooja vee ühenduse taastamine

Postitus Postitas tinavask » 22 Apr 2020 19:08

Tervist

Meie majas (Tallinn, Kadriorg) on tsentraalne küte, aga soe tarbevesi võeti 90nendate alul välja (torud lõigati läbi), kuna pidavat olema tol ajal oluliselt kallim variant kui boileritega vett kütta. Täna on majas planeeritud kõigi püstakute vahetus, mille käigus asendatakse ainult külma vee toru.

Mulle endale tundub 50 elektriboileriga (24 korterit, igas ühes 2 boilerit, lisaks on kõigis korterites 2 vannituba) vee keetmine intuitiivselt oluliselt kallim lahendus kui tsentraalse sooja vee kasutamine. Soovin teemat analüüsida, et teha ühistus ettepanek (juhatus ise oli ka 90nendatel boilerite pooldaja ja teemat ise ei viitsi uurida) ikkagi hetkel antud remondi käigus panna vähemalt ära soojavee toru.Tulevikus oleks püstakute uuesti lahti kakkumine oluliselt kulukam.

Paluksin abi seoses tsentraalse süsteemini maksumuse arvutamiseks (majas on 8 püstakut ja 24 korterit):
1. Milline oleks süsteemi taaskäivitamise kulu?
2. Milline on igaastane hoolduskulu?
3. Kuidas arvestataks igakuiselt tsentraalse sooja vee puhul tarbimiskulu? Kas on mingi baaskulu, mis iga korter peab niikuinii maksma, isegi kui tarbimist ei ole?
4. Kas süsteemi on mõtekas käima lükata ka juhul, kui ainult pooled majaelanikud sellega liituksid (teised jätkaksid boilerite kasutamist), on selline lahendus üldse võimalik?
5. Kas süsteemi saab avada üldse järk-järguliselt, a la pannes täna ära ainult torud, aga soojussõlmes valmiduse tekitamine ja ning korterite endal individuaalne ühendamine ja vee kasutamisele võtt tehakse hiljem?
6. Mida soovitatakse üldiselt teha arvestades kahe süsteemi muid tahke ka kui ainult maksumus? Tegin esialgsed arvestused ja mulle tundub, et tsentraalne süsteem oleks ikkagi oluliselt odavam (kas arvutused on korrektsed)?:

Elektriküte
Energiakulu (eeldusel et kasutatakse 3 m3 sooja vett)
1m3 vee soojendamise energiakulu (MWh) 0.058
1 MWh elektri hind €111.28
Boileri soojuskadu 1m3 kohta (1kWh/24h) 0.01
1m3 vee soojendamise hind elektriga €7.58

Vannituba
Boileri keskmine eluiga (aastat) 10
Boileri keskmine maksumus (koos paigaldusega) €500.00
Kuine amortisatsioonikulu EUR €4.17

Köök
Boileri keskmine eluiga (aastat) 10
Boileri keskmine maksumus (koos paigaldusega) €200.00
Kuine amortisatsioonikulu EUR €1.67

Kuine amortisatsioonikulu kokku EUR €5.83

Tsentraalne soe vesi
Energiakulu
1m3 vee soojendamise energiakulu (MWh) 0.05815
Vee soojendamise energiahind (koos km-ga) €60.78
1m3 vee soojendamise hind (neto) €3.53
1m3 vee soojendamise hind (30% kaod torustikus) €5.05

Torustiku keskmine eluiga (aastat) 50
Torustiku maksumus (koos vahetamise hinnaga) 500
Kuine amortisatsioonikulu korteri kohta (€/kuu) €0.83
Torude hoolduskulu korteri kohta (€/kuu) €0.69

Suured tänud ette! Ehk ei ole teema õiges kohas aga ei teadnud kus see kõige õigem koht oleks.VASAR49
Revident
Revident
Postitusi: 171
Liitunud: 27 Veebr 2008 21:26
Asukoht: Eesti
On tänatud: 5 korda

Re: Tsentraalse sooja vee ühenduse taastamine

Postitus Postitas VASAR49 » 08 Mai 2020 07:26

Kuskohast peaks majja tulema see "tsentraalne soe vesi"? Sellise süsteemi tegemine eeldab pädeva projekti olemasolu.lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi: 698
Liitunud: 18 Mai 2008 16:01
Asukoht: Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: Tsentraalse sooja vee ühenduse taastamine

Postitus Postitas lasnakas » 12 Mai 2020 11:21

Kõige mõistlikum oleks kõigepealt rääkida juhatuse liikmete ja teiste kü liikmetega. Seejärel võtta ühendust remondifirmaga, kes hakkab torusid vahetama. Lisaks kuumale ja külmale veele on tavaliselt vannitubades ka siugtoru või käterätikuivati.
Loomulikult tuleb ka suvel sooja tsentraalvee eest maksta ka neil, kes sooja vett üldse ei tarbi, võimalik et ei elagi korteris. Esiteks, vannitoa siug on kuum ja teiseks, soe vesi peab olema pidevas tsirkulatsioonis, et kraanist tuleks soe vesi koheselt, mitte pika ootamise peale. Vee kadu torustikus võib olla 4-10%, kuid sooja kadu on oluliselt suurem, sõltudes tegelikust tarbimisest ja õhutemperatuurist. Vene aja lõpul nii mõnedki võtsid siu ära ja keeldusid selle soojendamise eest maksmast. Kuna aga siug on nö. ühisvara ja maksta tuli selle olematu siu eest ikkagi, siis meie majas on kõigil tsentraalse kütte peal siud tagasi, vannituba ei pea niiskust koguma.
Isiklike boileritega asjatades maksab igaüks selle eest mida tarbib. Tsentraalse sooja vee puhul sõltub kõik sellest kui objektiivselt suudate vee soojendamise hinna paika panna ja mis küttesummast üle jääb, see läheb suvel sooja vee tsirkulatsiooni tõttu kütte kuluks. Kes elavad majas pidevalt, neile peaks olema kasulikum tarbida tsentraalset sooja vett.tinavask
Üüriline
Üüriline
Postitusi: 2
Liitunud: 22 Apr 2020 18:50

Re: Tsentraalse sooja vee ühenduse taastamine

Postitus Postitas tinavask » 21 Mai 2020 17:22

Meil siugtorusid ei ole, ja neid ei tuleks ka. Mispidi ma ka ei arvuta tuleb tsentraalne soe vesi ikkagi odavam, isegi kui arvutada sisse küttearve kasv. Niipalju kui nüüd ehtiusinimestega rääkinud olen ei soovita keegi boilerite süsteemi. Boilerite osas võib ju väita et maksad selle eest mida kasutada, aga samas on ühe m3 vee soojendamise hind seda kallim mida vähem sa kasutad. Seega on justnimelt inimestel kes vähe tarbivad boiler palju kallim lahendus. Raskeks teeb asja see, et pole kuskil normaalset ülevaadet sellest teemast, kuigi teema ise on ju vägagi levinud probleem.ennkippel
Haldur
Haldur
Postitusi: 669
Liitunud: 26 Veebr 2011 12:54
Asukoht: Põltsamaa Ringtee
On tänatud: 5 korda

Re: Tsentraalse sooja vee ühenduse taastamine

Postitus Postitas ennkippel » 30 Mai 2020 18:15

Mulle tundub kahtlane see mõttekäik. Kaugküte läheb ju soojusvahetisse kust omakorda torustikku. Seal on lahendusi mitmeid, kas ta ringleb näiteks keldri torustikus ühe variandina, et ennast soojana hoida(muidu inimesed saaks ju algul jahedat vett) ja just see ringlemine kulutab ka soojusenergiat, mis läheb kaotsi või kütab maja. Aga selle eest tuleb ka maksta. Ehk siis vältimatud soojakaod kõigil variantidel. Lisaks liitumistasud, projekteerimistingimused, projekteerimine...kõik võtab raha. Näiteks soojatootja Adven Eesti võtab väga kopsakaid tasusid liitumise eest.Vasta