Korteriühistu põhivara

Teised probleemid

Moderaator:Heino

Vasta
Uurija
Üüriline
Üüriline
Postitusi:18
Liitunud:16 Veebr 2013 14:27
Asukoht:Tallinn
Korteriühistu põhivara

Postitus Postitas Uurija » 01 Mär 2013 14:20

Kas korteriühistul võib olla põhivara ning seda põhivara kulumina maha kanda? Mis põhivara alla võiks kuuluda? Maja? Varad on kõik ühistu liikmete kogutud rahadega ostetud va 9-korruseline korterelamu.



lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi:700
Liitunud:18 Mai 2008 16:01
Asukoht:Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas lasnakas » 01 Mär 2013 14:49

Uurija kirjutas:Kas korteriühistul võib olla põhivara ning seda põhivara kulumina maha kanda? Mis põhivara alla võiks kuuluda? Maja? Varad on kõik ühistu liikmete kogutud rahadega ostetud va 9-korruseline korterelamu.
Loe korteriühistuseadus https://www.riigiteataja.ee/akt/125052012017 läbi. Seal on kirjas KÜ mõiste ja mis KÜ vara võib olla.
Kas üldse peaks KÜ-l midagi põhivara alla kuuluma?
Maja maksumust KÜ oma bilansis näidata ei saa, kuna see maja ei ole KÜ oma. Samal põhjusel ei võeta KÜ bilanssi põhivarana arvele ka suuremate remonditööde tulemust.



Uurija
Üüriline
Üüriline
Postitusi:18
Liitunud:16 Veebr 2013 14:27
Asukoht:Tallinn

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas Uurija » 01 Mär 2013 19:28

lasnakas kirjutas:
Uurija kirjutas:Kas korteriühistul võib olla põhivara ning seda põhivara kulumina maha kanda? Mis põhivara alla võiks kuuluda? Maja? Varad on kõik ühistu liikmete kogutud rahadega ostetud va 9-korruseline korterelamu.
Loe korteriühistuseadus https://www.riigiteataja.ee/akt/125052012017 läbi. Seal on kirjas KÜ mõiste ja mis KÜ vara võib olla.
Kas üldse peaks KÜ-l midagi põhivara alla kuuluma?
Maja maksumust KÜ oma bilansis näidata ei saa, kuna see maja ei ole KÜ oma. Samal põhjusel ei võeta KÜ bilanssi põhivarana arvele ka suuremate remonditööde tulemust.
Tänan vastamast. Meil kannab ühistu esimees põhivara kulumisse iga kuu 1000 eurot!!!!Siiani olen saanud vastakaid arvamusi.



Uurija
Üüriline
Üüriline
Postitusi:18
Liitunud:16 Veebr 2013 14:27
Asukoht:Tallinn

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas Uurija » 01 Mär 2013 19:45

Tegelikult ei saa ma ikka hästi aru. Paragrahv 6 sätestab, et MTÜ võib omandada vara põhikirjaliste ülesannete täitmiseks. Varaks on osamaksud, tegevusest saadud tulu ja muud laekumised.
Tegevusest me tulu ei saa, muid laekumisi ka ei tea olevat. Mida ta siis amortiseerib aru ma ei saa. Osamakse ei saa ju amortiseerida.
Kas gaasikatlamaja ja päikesepaneelid, mis on laenu ja liikmetelt kogutud maksudega soetatud, tohib kanda põhivarasse ja neid amortiseerida?



lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi:700
Liitunud:18 Mai 2008 16:01
Asukoht:Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas lasnakas » 02 Mär 2013 08:06

Korteriühistu on juriidiline isik, mis tegeleb ainult elamu majandamisega. Korteriomaniku omandis on korter, mõtteline osa muudest üldkasutatavatest ruumidest, seadmetest ja maatükist.
Gaasikatlamaja ja päikesepaneelid ei olnud vajalikud ju KÜ jaoks, vaid korteriomanikele, kes maksavad need täielikult kinni kas järelmaksuga või laenuga.
KÜ põhivaraks võivad olla (aga ei pea) sellised seadmed, mida KÜ enese tegevuseks vaja, näiteks muruniiduk, arvuti jmt..
Iga suurem remonditöö vajab kunagi kohendamist, seetõttu kogutakse KÜ-s edasi pigem remondifondi kui võetakse need remondiproduktid arvele põhivarana ja arvestatakse igakuiselt amortisatsiooni.
Mis on amortisatsioon (kulum)? On olemas põhivara näiteks põhivara 200000 eurot, mille kohta arvestatakse välja selle kasutusiga näiteks 20 aastat.
200000/20aastat/12kuud = 833,33 eurot kuus oleks igakuine kulum. Kulumit kogutakse kontole ja kui põhivara 20 aasta pärast on omadega läbi, siis ostetakse kogutud raha eest uus vara.
Teoreetiliselt KÜ-s pole selline kulumi arvestus keelatud, aga suurt mõtet sel küll pole ja enamasti seda ei tehta. Mis vahet seal on kas koguda edasi vähemal kujul remondiraha või nõuda elanikelt kulumi katmist, kulumiga asi vaid segasem elanike jaoks.



Uurija
Üüriline
Üüriline
Postitusi:18
Liitunud:16 Veebr 2013 14:27
Asukoht:Tallinn

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas Uurija » 02 Mär 2013 10:40

Aitähh! Minu loogika ütles ka nii, vajasin kinnitust.



Uurija
Üüriline
Üüriline
Postitusi:18
Liitunud:16 Veebr 2013 14:27
Asukoht:Tallinn

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas Uurija » 15 Mär 2013 18:17

Sain teada, mis põhivara alla on kirjutatud. Nimelt pangalaen kui finantsinvesteering. Kuidas kommenteerite? Mis eesmärk sellel võiks olla?



tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas tull6 » 15 Mär 2013 18:37

Pangalaen on tõesti Aktiva poolel Põhivara grupis Pikaajaliste finantsinvensteeringute all Pikaajaliste nõuetena omanike vastu. See ei amortiseeru vaid iga aasta väheneb järgmise perioodil pangale makstava summa võrrae. eraldatakse lühiajaline laenu osa.



Uurija
Üüriline
Üüriline
Postitusi:18
Liitunud:16 Veebr 2013 14:27
Asukoht:Tallinn

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas Uurija » 15 Mär 2013 18:50

Tegelikult mulle tundub, et juhatuse esimees ei tea ka ise, mis tal aruandes põhivara on. Väidab et laen kuid tegelikult on kirjeldanud seda kui materiaalset põhivara, mis jaguneb masinad ja seadmed+ ehitised ja amortiseerib seda 12 000 aastas. Anna kannatust tõesti.



lasnakas
Haldur
Haldur
Postitusi:700
Liitunud:18 Mai 2008 16:01
Asukoht:Tallinn
On tänatud: 4 korda

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas lasnakas » 15 Mär 2013 20:20

Uurija kirjutas:Tegelikult mulle tundub, et juhatuse esimees ei tea ka ise, mis tal aruandes põhivara on. Väidab et laen kuid tegelikult on kirjeldanud seda kui materiaalset põhivara, mis jaguneb masinad ja seadmed+ ehitised ja amortiseerib seda 12 000 aastas. Anna kannatust tõesti.
Uurija, Su algküsimusest oletasin, et Te KÜ bilansis on tegu materiaalse põhivaraga.
Põhivara ei ole mitte ainult materiaalne, vaid ka kõik nõuded, mis kuuluvad sissenõudmisele enam kui 1 aasta pärast (käibevara hulgas on pikaajaliste laenude lühiajaline osa, see, mis tuleb sisse nõuda aasta jooksul kuni 31.12.2013).
Pikaajalise laenu see osa, mis tuleb elanikelt sisse nõuda alles alates 01.01.2014 tuleb näidata bilansis põhivara hulgas - see on raamatupidamises elementaarne tõde.



tull6
Haldur
Haldur
Postitusi:521
Liitunud:08 Nov 2007 23:44
Asukoht:Tallinn
On tänanud: 1 kord

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas tull6 » 16 Mär 2013 09:36

lasnakas ma saa aru,et uurija kirjutatud aruandes on päikesepaneelid võetud p.v arvele mis on bilansis aktivas p.v ja passivas laenu kohustus. Kus on siis laenu nõue, mis peaks olema aktivas?



Uurija
Üüriline
Üüriline
Postitusi:18
Liitunud:16 Veebr 2013 14:27
Asukoht:Tallinn

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas Uurija » 16 Mär 2013 14:01

Ütlen ära, et ma loen maj.aasta aruannet esimest korda ja esimest korda näen ka bilanssi jmt.
Kuid vaadates maj.aruandes bilannsi, on näha jah nii nagu tull6 kommenteerib. Ehk siis.
* Käibevara all on nõuded ja ettemaksed (see mis ühistule) võlgu ollakse
* Põhivara all on ainult materiaalne põhivara a`140 000 euro väärtuses (lisa 6)
* Edasi tulevad kohustused, mis jagunevad pika- ja lühiajalisteks ja sisaldavad vastavalt: laenu a`100 000 eurot + võlad ja ettemaksed(see mis ühistu võlgu on.
* Kõige all on siis sihtkapital, tulem ja kokku netovara.

Nii ja nüüd see lisa 6, ehk Materiaalne põhivara näitab vaid masinaid ja seadmeid ning ehitisi, mida siis tulemiaruandes omakorda amortiseeritakse kui põhivara kulumit ja väärtuse langust, summas 12 000 eurot aastas.

Ma selgitasin esimehele, et korteriühistud ei võta põhivara arvele, sest see ostetakse elanikelt kogutud tasudest ja kantakse kohe kuludesse. Siis ta väitiski, et põhivara all on meil laen. No aru ma ei saa. Siis peaks seda ju vähemalt finantsinvesteeringuna kajastama, mitte materiaalse põhivarana. Mida ta trikitab? Mis kasu ta sellest saab? Tulem on meil niimoodi väiksem kuid kas see annab võimaluse raha kantimiseks või on seal mõni muu kahtlane kavalus mängus?
Viimati muutis Uurija, 16 Mär 2013 14:13, muudetud 1 kord kokku.



Uurija
Üüriline
Üüriline
Postitusi:18
Liitunud:16 Veebr 2013 14:27
Asukoht:Tallinn

Re: KORTERIÜHISTU PÕHIVARA

Postitus Postitas Uurija » 16 Mär 2013 14:12

Trikitamise all mõtlen näiteks seda, et ta on määranud endale palka juurde umbes 1000 eurot kuus ja juhul kui ta nüüd põhivara ei amortiseeriks oleks meie tulemiaruanne miinuses, mis tähendaks minu arusaama järgi üsna pankrotieelset seisu.
Või olen enda arusaamistega raamatupidamisest väga kaugel?



Vasta